zlom gležnja

elrado

Pripravnik
21. apr 2008
350
0
16
Trenutno si zdravim dvojni zlom desnega gležnja. Imel sem operacijo, ter na kosti dobil en kup železja, ki pa bi se ga rad čimprej znebil (in vem da to še kake dva meseca ne bo možno). Operater mi je rekel naslednje:
Železje se lahko odstrani ali pa tudi ne. Če se ga odstrani se dela ali pod lokalno anastezijo a to zna boleti, ali pač nekako drugače (splošna anastezija, pik v hrbet...). Seveda je slednja zadeva precej bolj stresna za telo, kaki dan se odleži v bolnici, dlje se čaka na poseg...

In po tem maratonskem opisu/uvodu končno "pravo moško" vprašanje. Koliko boli odstranjevanje vijakov in ploščic pod lokalno anastezijo (kost seveda ni omrtvičena)? Ker nisem nek ljubitelj anastezij, zobe pa tudi znam stisnit, se nagibam k temu.

Dr. mi je seveda dal nek splošen odgovor o znosni bolečini ki se da vzdržati a raje bi zadevo slišal od koga ki je to že da izkusil na lastni koži (KOSTI).

Zaflikali pa so me z 8 šraufi, ploščico in žico.

LP
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Priporocam da se osteosintetski material odstrani v splosni anasteziji, brez dodatnega filozofiranja.
 

elrado

Pripravnik
21. apr 2008
350
0
16
Problem je da se na splošno anastezijo čaka precej dolgo (dr. mi je rekel da lahko tudi do 2 leti :/).
Se pravi da po tvoje so bolečine prehude.

LP
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik elrado pravi:
Problem je da se na splošno anastezijo čaka precej dolgo (dr. mi je rekel da lahko tudi do 2 leti :/).
Se pravi da po tvoje so bolečine prehude.

LP

Ne gre se zaradi bolecin ampak nacina dela, ce je kompliciran zlom je boljse ce se to uredi v spl. anasteziji.

Sicer pa nevem zakaj bi se na poseg cakalo 2 leti.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Hm, meni so 15 let nazaj odstranili vijake in ploščico iz gležnja po 8 mesecih. Bil pa se omrtvičen od pasu navzdol (pik v hrbet, mislim da se temu reče spinalna anestezija??). Bolelo ni čisto nič saj nisem niti nič čutil, pa so mi morali pri dveh vijakih "štemat" kost, ker se je preko zarasla. Je pa po operaciji bolelo kak dan ali dva, ampak ni bilo prehudo (proti bolečinska tableta je bila dovolj). Po 10 dneh sem dal tistih nekaj šivov ven in sem bil dober. Je pa res, da je kost oz. glženje delal še kaki dve leti probleme in ob večjih naporih zatekal (skoraj nikoli pa bolel).
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
0
36
39
To je vse odvisno od praga bolečin.

To se je odvijal pod lokalno anestazijo.

Moja izkušnja je sledeča, čutil sem kako mi škrta, ko mi je zategnil vijake. Pa seveda čutil bolečino, ko je bilo meso raztegnjeno, proti koncu, Skratka, zame ni bilo mučno in lahko bi rekel, da je večja bolečina pri preščipanju prsta (z vrati, predalom in podobno) ampak če izenačim faktor presenečenja, sta si bolečini bolj podobni.

Vzemi to kot eno novo izkušnjo in še sam boš nase ponosen, ko boš dal to skozi in na koncu si boš sigurn rekel; "A to je to?"


Bil sem deležen tudi pika v hrbet in tako bil hrom od pasu navzdol, no v tistem primeru pa se sploh nisem zavedal, da imam noge. Bolj komično vse skupaj, ko veš, da nekaj dela ampak enostavno ničesar ne čutiš. Še posebej, ko se me premaknili na drugo posteljo, sem lahko le gledal noge in probal kaj storiti oz. premakniti vsaj prst za en milimiter ampak brez uspeha.
 

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
Železje so mi ven pobirali že na vse tri načine (lokalna, spinalni blok in splošna)

Lokalna boli ko pes, odsvetujem
Spinalni blok, mal je strašljivo ko ti zabije iglo v hrbet in potem noge ratajo vroče in jih ne čutiš več. Med operacijo itak zgubljaš zavest, ampak se hitro sestaviš.
Splošna: Ne čutiš nič, zbudiš se ves blesav vendar moraš biti tešč pred operacijo in po operaciji ne smeš pit ničesar ker sicer bruhaš ko tavelik pijanc.

Priporočam splošno.
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Tudi jaz sem bil že na vse 3 načine operiran in bi priporočal spinalni blok.
1. Spinalna je fajn ker si pri zavesti, še kako rečeš z zdravnikom, čekiraš kaj se dogaja, res pa je da si še dodatno zadet, tko da kar hitro mine
2. Za lokalno bi se mogoče odločil, če vijaki niso predolgo notri. Sam sem jih imel kar precej časa in so mi nekaj vijakov dali ven v lokalni anasteziji, pa je res bilo kar boleče, ker se je kost zarasla še malo čez vijak in je kirurg imel kar probleme vtaknit imbus v šrauf.
3. Splošna ja pa pač splošna. Če te nič ne zanima, kaj se dogaja v operacijski pač izbereš to.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
nisem imel težave še s tem, ampak vseeno. Če bi, naj mene uspavajo za tri dni. Me po pravici povedano ne zanima, kaj bi on šaral po kosteh. Sej je kirurg in ima svoje asistente. Nekak se sliši (kot je nekdo opisal), če imaš lokalno se lahko še kakšno z dohtarjem pomeniš. Ja, asistiral bi mu lahko, pa ktero o fuzbali bi lahko rekla.
smile-1.gif
 

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
v lokalni se lahko pogovarjaš, ampak itak boli ko 100 mater, tko da če je že njemu do pogovora, tebi sigurno ni
v spinalnem bloku si pa zadet ko opica in lebdiš med nebom in zemljo, pa še zaveso imaš okoli da nič ne vidiš
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
torej anestezijo direkt u žilo, pol litra šnopca, da bo ziher prjel, potem pa še z kladvvom po glav, da se neb prehitro zbudu.... in lahko noč (pol pa nej zaga, pa štema)
Sicer pa, men so enkrat roko štelal... bolelo ko hudič... pred ravnanjem tud odviti nisem pustil, dokler nisem spal.... no pa sem se zbudil malce prehitro.... uff.. če ne bi imel druge privezane.... me je kr prjel da bi jih mal razrinu. No, sej bi sam seb naškodu
 

speed3

Zelenc'
28. apr 2008
15
0
1
Pozdrav,

sem kirurg ortoped. Vijake in ploščo v tvojem primerju je potrebno odstraniti v splošni ali regionalni anesteziji (blok). V lokalni anesteziji se da odstraniti le en do dva vijaka (pa se takrat mocno boli). Osteosintetski material si lahko odstranis tudi v bolnisnici golnik, kjer imajo dodatni program za OSM ex. Poklici tja, pa bos prisel prej na vrsto.

lp
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Od cca 15 OP sem imel vecino v spinalnem(po lastni zelji-izbiri). Ena se je zacela spinalno koncala pa v splosni ker se je OP prevec "zavlekla" in je blok zacel popuscat. Lahko cisto normalno umsko funkcioniras, ce te seveda na zafiksajo dodatno, kar te pa v vecini primerov(sem pa pri zadnjih OP skoraj vedno "prepovedal"), da si kao bolj "flegma" in se ne bojis. Same OP ne bos videl ker bo v "sterilnem" obmocju za zaveso. Sem pa gledal jaz moje posege na monitorju, v odsevu v luceh na stropu, preko ogledala na steni.....
Prav notranjih vijakov mi na suho niso nikdar ven vlekli, zunanji fiksater v golenici je sel ven brez vsake narkoze. Sem bil pred zacetkom malo skepticen, pa ni bilo bolecin, razen ko so se "ruvale" kocine ki so se nekako prirasle k vijaku.
Vijakov pa v gleznju res nisem imel.
Po spinalni ponavadi odlezis cel dan, ker so noge kaput, pazit moras celo na uriniranje, pri splosni gredo nekateri ze nekaj ur po OP "na avtomat po kavo". Seveda pa je to odvisno kako dolgo si v splosni in kaj ti pocnejo. Na OP naj bi sel tesc predvsem zaradi nevarnosti bruhanja in sitnosti ki jih imajo potem s tabo ko si v narkozi.
 
Nazadnje urejeno:

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik elrado pravi:
Trenutno si zdravim dvojni zlom desnega gležnja. Imel sem operacijo, ter na kosti dobil en kup železja, ki pa bi se ga rad čimprej znebil (in vem da to še kake dva meseca ne bo možno). Operater mi je rekel naslednje:
Železje se lahko odstrani ali pa tudi ne. Če se ga odstrani se dela ali pod lokalno anastezijo a to zna boleti, ali pač nekako drugače (splošna anastezija, pik v hrbet...). Seveda je slednja zadeva precej bolj stresna za telo, kaki dan se odleži v bolnici, dlje se čaka na poseg...

In po tem maratonskem opisu/uvodu končno "pravo moško" vprašanje. Koliko boli odstranjevanje vijakov in ploščic pod lokalno anastezijo (kost seveda ni omrtvičena)? Ker nisem nek ljubitelj anastezij, zobe pa tudi znam stisnit, se nagibam k temu.

Dr. mi je seveda dal nek splošen odgovor o znosni bolečini ki se da vzdržati a raje bi zadevo slišal od koga ki je to že da izkusil na lastni koži (KOSTI).

Zaflikali pa so me z 8 šraufi, ploščico in žico.

LP

Jaz imam železje že 15 let tam, pa nimam težav. Sicer samo vijake, pa vseeno. Enostavno nisem šel dat ven.
 

elrado

Pripravnik
21. apr 2008
350
0
16
Spet tu in sedaj že ne več robocop
smile-1.gif
. Do dvojnega zloma gležnja pride, če pri startu s padalom dobiš veter v hrbet in pritečeš do visoke trave v kateri ne vidiš štora (štor na štor :D).
Poseg so opravili z blokom, med katerim pa nisem bil prav nič "zadet", ne prvič in ne drugič.

Po posegu sem več ali manj ležal do naslednjega dne (samo cca 14h po operaciji so me spustili na WC), nogo pa sem že isti dan lahko 100% obremenjeval. Sedaj že veselo "skačem" naokoli, mi je pa dr. priporočal da vsaj 3 mesece počakam do vrnitve na padalo.

LP in hvala za pomoč.

Pa da pohvalim osebje ki je bilo fenomenalno in kljub temu, da sem bil zanje le eden od mnogih, ni pozabilo da dela z ljudmi.