Zbiranje podpisov o spremembi zakona o poštnih storitvah.

hrast

Zelenc'
13. jan 2009
9
0
1
Pozdravljeni,
Po domače povedano se gre za to, da je pošta dolžna izvajat univerzalno poštno storitev (dostava pisem in paketov) po slovenski in EU zakonodaji. Ampak, ker država zahteva od pošte vedno večji dobiček, ji samo s tem ne uspeva in posledično se zapirajo poslovalnice, krajšajo urniki, dostavlja pošto trikrat tedensko (v nekaterih krajih se že izvaja).
Zato se je začela civilna iniciativa za referendum za spremembo zakona in se do konca oktobra zbirajo podpisi za spremembo zakona o poštnih storitvah.
Podpisi se zbirajo na vaših upravnih enotah in krajevnih uradih. Tisti ki imate digitalno potrdilo, lahko obrazec izpolnite tukaj.
Zdaj je čas, če ne zberemo dovolj podpisov, se bodo stvari začele drastično slabšat, predvsem na udaru bodo seveda starejši in ljudje ki živijo izven mest.
Gre za VAS stranke, da obdržite pošto v vašem kraju, z primernim urnikom,...
Na krajevnem uradu podpišite obrazec in ga pošljite na SPD, p.p.179, 6000 KOPER, oziroma ga izročite vašemu pismonoši. Podrobnejše informacije: www.spd.si

Kratek video.
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kako da ne, jaz sem ravnokar oddal preko e.vloge potrjeno s si-genco in podpisano s si-pass.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Meni pravi, da Subject v certifikatu ni ustrezen.
Sem poslal sliko težave na poštni naslov ob strani, bodo morda kaj povedali.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Meni je ravnokar brez težav uspela oddaja podpisane vloge na Android điesemu in sigen certifikatom. Je pa potreben ločen vpis v sipass.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Na tistem naslovu obljubljajo one-stop-shop. Če prav razumem, sta vidva nekje izpolnila dokument, ga podpisala v sipass.si in potem oddala. Namen dosežen, ni pa to to.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Tudi jaz,
Odprl link, šel na e-upravo, izpolnil, me preusmerilo na SI-PASS (kjer sem zaradi drugi stvari imel vse urejeno/pripravljeno) in podpisal in to je to.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Torej zbirate podpise, da eno redkih uspešnih javnih podjetij ne sme poslovati uspešno in se prilagajati realni situaciji, kjer je prenosa pisem in tiskovin čedalje manj. Nujno je podjetje omejiti v njegovi dejavnosti, ga uničiti in začeti podpirati s proračunskim denarjem?
 
  • Všeč mi je
Reactions: BuDi in tomi

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Torej zbirate podpise, da eno redkih uspešnih javnih podjetij ne sme poslovati uspešno in se prilagajati realni situaciji, kjer je prenosa pisem in tiskovin čedalje manj. Nujno je podjetje omejiti v njegovi dejavnosti, ga uničiti in začeti podpirati s proračunskim denarjem?

Po kakšnem merilu pa za tebe pošta posluje uspešno? Krčenje enot in zmanjševanje zaposlenih na koncu leta pozitivno vpliva na "bilanco", ampak to žal ni zgodba o uspehu.

Pošta je del državne infrastrukture in se mora tudi temu primerno vzdrževati in biti dostopna vsem v enaki meri. Pa četudi to pomeni izgubo in kurjenje proračunskega denarja.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Torej zbirate podpise, da eno redkih uspešnih javnih podjetij ne sme poslovati uspešno in se prilagajati realni situaciji, kjer je prenosa pisem in tiskovin čedalje manj. Nujno je podjetje omejiti v njegovi dejavnosti, ga uničiti in začeti podpirati s proračunskim denarjem?
Ker cesto uporablja samo 50 uporabnikov, jo najprej ne bomo vzdrževali, ko nam bo le-to prispevalo v slabo bilanco vzdrževanja in prevoznosti, pa jo bomo zaprli - kurtz gleda tistih 50 ljudi. Točno to se dogaja s poštnimi poslovalnicami!
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
philips in McGiver : ko sem bil otrok, je kraj v katerem sem takrat živel, imel zdravnika in zobozdravnika enkrat ali dvakrat tedensko, župnika in pošto.
Zdravnika in zobozdravnika je "izgubil" še za časa SFRJ, župnik je pred kakimi 15-imi leti dobil v soupravo še drug podoben kraj, na koncu pa se je na novo realnost kot najbolj konzervativna ustanova nekaj let nazaj prilagodila pošta in je ni več.
Nova realnost za pošto pa pomeni, da je izvirnih poštnih storitev čedalje manj, ljudje pa so čedalje bolj mobilni.
Državna infrastruktura na področju zdravstva, ki je krepko pomembnejše od pošte, se je skrčila že desetletja nazaj. Cestna infrastruktura se izboljšuje. In če je nekje 1000 ljudi ostalo brez poštne poslovalnice to še zmeraj ne pomeni, da jim pošte ne dostavljajo vsak dan. Dokler je tam pošta bila (oziroma v SFRJ), so jo dostavljali samo dvakrat tedensko. Ni pa več človeka, ki bi sedel na pošti in čakal, da bo opravil tri prave poštne storitve na dan. Bančne storitve, ki jih ljudje najbolj pogrešajo, ko se pošta nekje zapre, vseeno niso izvirna poštna storitev. Je dodatek k njihovi osnovni dejavnosti. Podpisi se torej ne morejo zbirati za to, ker bančništvo ni naloga zaradi katere je državna poštna služba ustanovljena. Tako kot prodaja plišastih medvedkov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pozabil si še napisat koliko ljudi se je in se še izseljuje iz takih krajev, koliko prispeva povečana mobilnost k onesnaževanju (ja, ja saj vemo ena kitajska ladja,...) in nenazadnje, enkrat je treba rečt NE!
Aja, vsak dan vam dostavljajo pošto? Si ziher? Ker še meni tako rekoč v centru MB, ne več. :cool:
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Ljudje se izseljujejo zaradi tega, ker v bližini ni služb. Ne pa zaradi pošte, katere osnovne storitve iz dneva v dan vse manj rabimo. Priseljujejo pa se upokojenci iz večjih mest, ki verjamejo, da bodo na vasi imeli vse na dosegu roke kot so imeli prej v bloku.
Moram vprašati mamo, ampak mislim, da še zmeraj dostavljajo pošto 5 dni na teden. Sedaj živim kak km iz kraja s par tisoč prebivalci in mi pošto dostavljajo vsak dan. Mama je od podobno velikega kraja oddaljena 10 km. Ona je do lokalne pošte imela toliko, da bi morala klicati taxi, ki jo stane isto kot da gre v to bližnjo mesto in tam še kaj drugega lahko postori. Od zdravstvenih storitev naprej.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
No, fantje iz ekc@gov.si so povedali, da je sporočilo o nepravilnem certifikatu (jasno) posledica nenadgrajene podpisne komponente SETCCE proXSign. Nadgradil, je nisem zaštartal, sedaj me je preusmerilo na SIPASS in morda je šlo skozi - pristal sem spet na prvi strani in ne vidim načina, kako bi preveril, ali je bila zadeva oddana.

Za vsak primer poskusil še 1x, tokrat s pognano komponento. Sedaj je šlo lepo do konca, lahko dobim potrdilo o oddani vlogi in tudi piše, da je vloga že v Moji eUpravi.

Skratka pozitivni case jim gre skozi, negativni so pa močno podhranjeni.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.950
3.237
113
Kraj na obrobju MB, s svojo pošto, odprto 5 dni na teden. Ne spomnem se, če sem v slabih 15ih letih sploh kdaj v nabiralnik dobil pošto na petek.
Ne rabiš biti v MB, v Ljubljani je enako. Ob petkih ni pošte.
Pa "ker vas ni bilo doma bomo priporočeno pošiljko ponovno poskušali dostaviti v naslednjih dneh" (ne jutri - v naslednjih dneh ... kar je bilo čez 2 dni)
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pri nas že zadnjih par tednov dostavljajo tudi v soboto, kar se je zaradi korone takrat (začasno) ukinilo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.208
4.689
113
Tudi, če poštar en dan v tednu ne bi plazil naokoli, kaj bistvenega to spremeni?
Navadna pisemska pošiljka je tako ali tako lahko samo nek račun ali kaka druga bolj ali manj nepomembna stvar. Stvari, ki bi jih naj kolikor toliko zanesljivo dobil, so priporočena pošta. Da bi dvakrat dostavljali isto priporočeno pošiljko, pa so včasih vsaj pri nas nekaj kasirali. Ali ne zaračunavajo več tega? Nisem sicer nikoli tega poskusil, temveč sem šel na pošto po njo.