Zavod za požarno varnost in varnost pri delu LJ?!?

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Zdravo,

Sicer se mi zdi, da se je nekoč že nekaj pisalo o tem a vseeno, novejše informacije so zaželjene
smile-1.gif


Torej - dva dni nazaj so me klicali iz ZPV Ljubljana rekoč, da kot s.p. nujnoobvezno potrebujem oceno tveganja za varnost pri delu in še cel kup stvari, da so te stvari zaradi obiskov inšpektorjev nujne, kazni visoke, blablabla in da mi oni to lahko uredijo na zelo enostaven način in sicer mi pošljejo po pošti preizkus teoretične in praktične usposobljenosti za varnost pri delu, jaz ga izpolnim, pošljem nazaj, naslednji dan me še pokličejo da opravim pogovor o poteku mojega dela, vse skupaj me pride cca. 60€ + DDV in sem rešen za naslednjih par let. Sliši se OK, naslednji dan dejansko dobim paprije in telefonski klic, kjer sem nato bolj govoril o pisarni, ki sploh ni moja (omenil sem jo zato ker občasno tam dejansko tudi urejam dokumentacije), temveč od D.O.O.-ja s katerim sodelujem, ampak jih to sploh ni zanimalo, bolj jim je bil pomemben gasilni aparat v tej pisarni in ostale bedarije....na splošno delam namreč na terenu ali pa v domačem stanovanju.
No, še naslednji dan (danes) pa dobim od njih račun za reci in piši 147,60€.... ok, to mi tudi malo ni všeč, malce začnem klicati naokoli in preverjati ter tako pridobim informacije, da tak način izdelave ocene tveganja (pošiljanje paprijev sem in tja preko pošte, nobenega dejanskega srečanja in ogleda v živo, itd.) in ostalo sploh ni legalen, morebitni inšpektor te dokumentacije sploh nebi sprejel in da gre v končni fazi za nateg. Oseba, ki mi je podala te infomacije, mi je prav tako predlagala ugovor na račun ter morebitno prijavo pristojnim inšpektoratom.....

Ima še kdo podobne izkušnje ali kakšrnekoli uporabne informacije v zvezi s tem?

Najlepša hvala za vse odgovore in LP,

Matej
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.682
3.567
113
Ko smo nazadnje debatirali o tem je bil zaključek tak:
- varnost pri delu rabiš, lahko narediš tudi tako da se h kom prištuliš,...jaz bi poiskal nekoga, tega ki se mi sam ponuja pa iz principa ne.
- oceno tveganja narediš sam (skopiraš in prilagodiš od nekoga, ki že ima), voluharje, ki so si nadeli ime zavod pa steraš v tri PM.

Vem, zdaj je prepozno, ampak za drugič pa vemo ane.
 

Anzee

Pripravnik
24. sep 2007
679
0
16
41
Ljubljana - Siska
www.facebook.com
Aha a dejansko lahko torej oceno tveganja naredis sam? Glede na to da je moj sp ali terenski ali pa kucam doma po racunalniku...

Pri pripravi na sp so povedali, da moramo imeti kot s.p. tri stvari - varstvo pri delu, oceno tveganja in zdravniski izpit.
Varstvo pri delu kot vidim je okoli 15-30€, ocena tveganja naj bi bila vec (obenem mi je sestricna omenila, da so jo oni enkrat sami napisali, da naj bi bilo to mozno), zdravniski pregled je pa pac zdravniski pregled..

Kaj je zdaj vse res?

lp Anze
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Vem, zdaj je prepozno, ampak za drugič pa vemo ane.

Ma nič ni prepozno, spisal in poslal jim bom dopis, v katerem zavračam plačilo računa z dodanimi argumenti, če bodo pa še kaj težili jih bom pa mirne duše prijavil zaradi zavajanja in ostalih stvari.

Sedaj moram samo še ugotoviti, na kakšen način je najbolje da dobim vso potrebno dokumentacijo pa da je vse legalno in OK. Pa seveda ne predrago
grin1.gif
Opcije so očitno, da si kar nekaj stvari priskrbim sam ali pa oseba, na katero sem se že sedaj obrnil za pomoč v trenutni situaciji, zdravniški pregled pa uredi pač zdravnik, tukaj nimam kaj....
 

Perica

Pripravnik
13. okt 2007
435
1
18
Nova zakonodaja govori o tem da se s.p.tretira kot samozaposleni ( brez zaposlenih) in v tem primeru ne potrebuje varstva pri delu, tako da ne nasedat.
Tole pa je ogovor pravnice OZS:
Kot samozaposleni osebi vam po novem Zakonu o varnosti in zdravju pri delu ni potrebno opravljati usposabljanja in preverjanja znanja iz varnosti in zdravja pri delu.
 

Perica

Pripravnik
13. okt 2007
435
1
18
Pa še nekaj v zvezi Ocene tveganja:

V kolikor v vašem delovnem procesu in organizaciji delovnega procesa, ni prišlo do sprememb zaradi katerih bi bilo potrebno izvajati revizijo ocene tveganja, vam le te ni potrebno izvajati.

Zakon o varnosti in zdravju pri delu navaja kdaj je potrebna revizija, v naslednjih primerih:
- ko obstoječi preventivni ukrepi varovanja niso zadostni,
- ko je ocenjevanje temeljilo na podatkih, ki niso več ažurni,
- ko obstajajo možnosti in načini za izpopolnitev oziroma dopolnitev ocenjevanja.



Glede na to, da ste samozaposleni, pa skladno z novim Zakonom o varnosti in zdravju pri delu lahko sami izdelate oceno tveganja in tudi revizije, če so potrebne. Posledično se tudi vsebina izjave o varnosti z oceno tveganja ne bo spremenila zaradi zahtev novega zakona. Novost, ki je za vas relevantna je prepoved uživanja alkohola, prepovedanih drog in zdravil, ki bi lahko vplivale na psihofizične sposobnosti, če je tako določeno v oceni tveganja. Vse druge novosti pa se večinoma nanašajo na obveznosti delodajalcev do delavcev (nasilje tretjih oseb, psihosocialna tveganja, promocija zdravja)



1. Samozaposlene osebe (55. člen):

Definicija samozaposlenih oseb je na novo definirana v zakonu, kot samozaposlena oseba se šteje:

- oseba, ki opravlja pridobitno ali drugo poklicno dejavnost kot edini ali glavni poklic, ne zaposluje drugih delavcev in ne vključuje drugih oseb v delovni proces

Obveznosti v zvezi z zagotavljanjem varnosti in zdravja pri delu:

- izdelava pisne izjave o varnosti z oceno tveganja v kolikor obstajajo nevarnosti za nezgode, poklicne bolezni in bolezni povezane z delom ter določiti ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu

- dolžnost uporabe ustreznih sredstev za delo in osebne varovalne opreme

- dolžnost vključitve v pisni sporazum na skupnih deloviščih ter izvajanje skupnih ukrepov za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu

- dolžnost prijave inšpekciji za delo nezgode pri delu, zaradi katere je nezmožen za delo več kot tri delovne dni, ugotovljeno poklicno bolezen in nevarni pojav

- dolžnost varstva pred požarom

Pojavlja se še problem omarice za prvo pomoč, ker pri nas obstajajo samo dve vrsti. Odgovor katerega sem dobil je da se prilagodi glede na frekvenco ljudi v prostoru. Do obiska inšpektorja se bom tega držal, potem pa po njegovih navodilih.
 
Nazadnje urejeno:

Perica

Pripravnik
13. okt 2007
435
1
18
Nekaj se je spremenilo tudi glede elekromeritev in meritev strekovodne napeljave (pravilnik o meritvah). Tole je samo povzetek:

Redni pregled električnih inštalacij v stavbah, ki obsega pregled, preskuse in meritve električnih inštalacij, je treba izvesti v roku, ki ni daljši od 8 let po zahtevah Pravilnika o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah
Redni pregled sistema zaščite pred strelo je treba izvesti vsaki 2 leti pri zaščitnih nivojih I in II ter vsaka 4 leta pri zaščitnih nivojih III in IV po Pravilniku o zaščiti stavb pred delovanjem strele.
Meritve strelovodne instalacije se izvajajo v rokih od enega do treh let, odvisno od namena in vrste objekta.

Tudi zdravniški pregled več ni obvezen za vse panoge, kar pa je najbolje preverit na OZS-dokler še moraš plačevat članarino.
 
Nazadnje urejeno:

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Nateguni da jim ni para. NE POSLUJTE Z NJIMI! Ne bo nič drugega kot nategnjeni boste na koncu.
Pa pe en POZOR !
Ta firma sploh nima licence za izvajanje tečajev za varstvo pri delu. Njihova "diploma" sploh ne velja ko pride inšpektor!
 

Kumerb

Zelenc'
19. okt 2012
1
0
1
Nov zakon 43/2011-ZVZD-1 ima definicijo samozaposlenega:

(1) Oseba, ki opravlja pridobitno ali drugo poklicno dejavnost kot edini ali glavni poklic, pa ne zaposluje drugih delavcev in v delovni proces ne vključuje drugih oseb (v nadaljnjem besedilu: samozaposlena oseba), je v skladu s tem zakonom in drugimi predpisi o varnosti in zdravju pri delu odgovorna za svojo varnost in zdravje ter za varnost in zdravje drugih oseb, na katere vplivajo njena dejanja ali opustitve.

Opozarjam vas tudi na to, da če ne boste imeli urejenega varstva pri delu in se vam na delu pripeti nezgoda (delovna nesreča) vam bo zavarovalnica zahtevala refundacijo zdravljenja poškodbe.

O tem je več napisano na strani delovne inšpekcije: http://www.id.gov.si/fileadmin...t_11.9.2012.pdf
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
ksz...

hvala vsem za pomoč & nasvete
nahrung002.gif



sem potalal zvezdice, postov z alti žal ne morem nagrajevati
tongue-1.gif
 

moteco

Pripravnik
12. avg 2010
60
0
6
www.dominatus.si
Citat:
Uporabnik dsf pravi:
Nateguni da jim ni para. NE POSLUJTE Z NJIMI! Ne bo nič drugega kot nategnjeni boste na koncu.
Pa pe en POZOR !
Ta firma sploh nima licence za izvajanje tečajev za varstvo pri delu. Njihova "diploma" sploh ne velja ko pride inšpektor!

to sem tudi jst zasledil, da varnost pri delu opravljena pri njih ne velja za inšpektorja tko, da bolš jih je zavrnit kot pa, da te po domače nat....
najboljš je verjetno preverit vse pr pooblaščenih osebah in to s pogovorjem v živo ne pa prek slušalke.