Zavezovanje pohodne/planinske obutve

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Pozdravljeni

Imam nove planinske čevlje in jih nikakor ne morem dovolj dobro zavezati, da se mi ne bi po nekaj sto metrih odvezale :mad:. Sprobal sem vse mogoče.
Ali obstaja kakšen catch za zavezovanje teh okroglih sintetičnih vezalk? Na netu sem našel kup tehnik zavezovanje, vendar nič ne najdem glede odvezovanja.

Hvala
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
TO je pa zato, ker 99% ljudi ne zna zavezati vezalk pravilno!
Edini pravi nacin je taksen> se ne razvezejo NOBENE ogrogle vezalke
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
knots.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
Ok, 99% staršev ne zna vezat vezalk.
Žalostno je to. Pa veš zakaj. Ker otrok ne učijo vezat (niti prav, niti narobe) vezalk niti v šoli, niti v vrtcu. Starši jih pa itak ne znamo.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Hanzi poglej video do konca. Samo 8 pravilnih nacinov je v odvisnosti kako zacnes zavezovati. In osem slabih od 16 moznih. V 4. korakih! Vse odvisno kako zacnes zavezovati. Na koncu precej logicno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
No dejstvo je da če hočeš vezalko odvezat z eno potezo brez noža in polurnega puljenja ne obstaja način kako 100% zavezat vezalke da se ne bodo odvezale. Čista fizika! ;)

Meni se določene okrogle sintetične vezalke ki jih zanalašč ne zategujem na polno (ker mi ni udobno) odvezujejo vedno, razlog pa je preprosto to da se odvežejo od zunaj (viseči konci vezalke med hojo zaradi teže in sunkov pač opletajo in potem se počasi cel vozel razlahlja). Skratka vezalka se odveže iz istega mehanizma kot jo odvežeš sam ko potegneš za "prosti" konec. Če je mokro (vlažna trava) da se vezalka napije vode je sploh obup. Sam rešim to težavo tako da stlačim proste konce vezalke za povezan del in je potem mir, pri zavezovanju in odvezovanju porabiš pa 2 potezi več.

Če zategneš vezalke skozi vse luknje na polno se jasno naredi precej bolj trden vozel (ker se zanka napenja iz kontra smeri), ampak na določenih tipih čevljev tega ne moreš naredit (osebno merrell nizki pohodni ni šans da jih imam na trdo zavezane, pa so mi čisto ok čevlji za nosit).
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Jaz pa, potem kot sta narejeni zanki, le-te in prosti konec vezalke še enkrat zategne v začetek "vozla" (prekrižam, naredim zanko in skozi potegnem) in je mir - se ne odvežejo. Je pa res, da je potem pri odvezovanju malo več dela - ampak tudi ni pretirano, ker je vozel "debel" in hitro odpusti, ko malo "podregaš".
Je pa res, da za tako akcijo potrebuješ malo daljše vezalke.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Utisevalec se enkrat, pojma nimas. Razlicni vozli so z namenom in to je, da drzi. Ce uporabljas babjega za cevlje si pa najmanj budala, da ne recem kaj drugega. Vozli drzijo 300% taksni namenski in zato se jih tudi uporablja in zavezuje z dolocenimi tehnikami za dolocene potrebe. Sam sem diplomiral iz vozlov po tistem, ko se mi je sredi kombiniranih smeri stalno razvezoval lev cevelj z nataknjeno derezo. Ko imas pod sabo 500m lufta je precej nerodno, ce se ti odveze cevelj. Prislo je celo tako dalec, da sem zacel plezati s turnimi pancarji, ki so na klipsne. Trpel kot Jezus na krizevem potu ampak vsaj moralno zadoscenje sem imel. Potem je prislo razsvetljenje. In preden se kaksen brihten junak komentira vozle prosim, da si ogleda vsaj klip, ki sem ga posredoval.