Zavarovanje odgovornosti doma - ima smisel?

B81

22. jul 2007
34.528
8.970
113
Clovek pade po stopnicah v nasi hisi. Na steni je ograjica, stopnice so protizdrsne. Clovek se potolce konkretno po rebrah, zlomi ganz nova ocala, zdravnik napise porocilo (naredijo rtg, magnetno, na sreco vse ok), pac analgetike kaki mesec. Clovek bil celi plavi po telesu.

Zavarovalnica zavrne zahtevek za odskodnino, ker (pazi): ni upraviceno, ker smo mi (lastnik) naredili vse za to, da se ne bi bilo nesrece (ograja in protizdrsne stopnice).
Ni mi jasen koncept zavrnitve in me hudo zanima, KDAJ pa je clovek upravicen do odskodnine?
Bi se dalo naprej odvetniku? Skoraj se gre ze za princip.
Hvala
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.346
3.439
113
Eh Idi naprej, itaq banda vse zavrne na prvo.
Samo pazi ker nove police imajo za stopnice pavšal 800 eur pa odjebi..
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Clovek pade po stopnicah v nasi hisi. Na steni je ograjica, stopnice so protizdrsne. Clovek se potolce konkretno po rebrah, zlomi ganz nova ocala, zdravnik napise porocilo (naredijo rtg, magnetno, na sreco vse ok), pac analgetike kaki mesec. Clovek bil celi plavi po telesu.

Zavarovalnica zavrne zahtevek za odskodnino, ker (pazi): ni upraviceno, ker smo mi (lastnik) naredili vse za to, da se ne bi bilo nesrece (ograja in protizdrsne stopnice).
Ni mi jasen koncept zavrnitve in me hudo zanima, KDAJ pa je clovek upravicen do odskodnine?
Bi se dalo naprej odvetniku? Skoraj se gre ze za princip.
Hvala
Če si ti vse napravil, da ne bi prišlo do nesreče, zavarovalnica meni, da se je človek namenoma vrgel po stopnicah, da bi izcuzal odškodnino.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81 in msenjur

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.810
4.306
113
Clovek pade po stopnicah v nasi hisi. Na steni je ograjica, stopnice so protizdrsne. Clovek se potolce konkretno po rebrah, zlomi ganz nova ocala, zdravnik napise porocilo (naredijo rtg, magnetno, na sreco vse ok), pac analgetike kaki mesec. Clovek bil celi plavi po telesu.

Zavarovalnica zavrne zahtevek za odskodnino, ker (pazi): ni upraviceno, ker smo mi (lastnik) naredili vse za to, da se ne bi bilo nesrece (ograja in protizdrsne stopnice).
Ni mi jasen koncept zavrnitve in me hudo zanima, KDAJ pa je clovek upravicen do odskodnine?
Bi se dalo naprej odvetniku? Skoraj se gre ze za princip.
Hvala
Zavarovanje odgovornosti krije, škodo/odškodnino če si ti odgovoren, da je do tega prišlo.
tukaj tvoje odgovornosti ni, je samo nerodnost te osebe ki je padla,
za take primere on rabi nezgodno in življenjsko zavarovanje. :fredi:

Če bi bilo na stopnicah nekaj polito, razrahljana ograja, katero bi ti kot lastnik moral pritrditi,
in bi oseba padla zaradi tega, to pa bi bila potem tvoja odgovornost in v takem primeru bi on lahko terjal odškodnino.

To je enako zavarovanje kot pri avtomobilskem zavarovanju odgovornosti, ampak za osebo.

Da ti preslikam ta primer v področje prometa:
Ti se varno ustaviš ob cesti, vklopiš vse 4 smernike. Potem se mimo pripelje oseba, ki ni bila pozorna kaj je na cesti,
da te obvozi sunkovito odvije in zavira ter zaradi tega izgubi kontrolo nad vozilom, vozilo odnese in se zaleti v ograjo.

Ali si ti kriv in odgovoren za nesrečo?
 
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.528
8.970
113
Aha hvala.
ampak če bi jaz bil kriv za padec, bi zav. potem plačala odškodnino in meni poslala regresni zahtevek?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.810
4.306
113
Aha hvala.
ampak če bi jaz bil kriv za padec, bi zav. potem plačala odškodnino in meni poslala regresni zahtevek?
Da, če se ugotovi tvoja odgovornost in da poškodbe ki jih je nekdo utrpel ustrezajo temu kar se je zgodilo.
Regresirali te ne bodo, je pa velika verjetnost da je za take primere določena soudeležba(ali v fiksnem znesku ali v % od odškodnine).

So pa "padci po stopnicah pri nekomu doma" v veliko primerih "škatljivi"... večina primerov se zgodi nekje drugje
in jih potem poizkusijo prijaviti, kot da so se zgodili pri nekomu doma, ki ima zavarovano odgovornost.
Zavarovalnica vsako tako prijavo skrbno obravnava, zahteva izjavo poškodovanega, izjavo zavarovanca,
ponovno izjavo enega in drugega, ter tako hitri najdejo neskladja, v zgodbi, ven pridejo neverjetne zgodbe,
podobno kot pri odžagani roki...

Tako kot si napisal tvoj primer, ni primer zlorabe, ampak klasične napačne interpretacije zavarovanja,
upam da ta oseba ne misli, da je opravičena do odškodnine in da bo potem tebi najedala.
Če se spotakneš na stopnicah, ni odgovornost lastnika stopnic, ampak odgovornost lastnika nog ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in B81

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Je treba pravo zgodbo naplest - “baba” nese ajmer v katerem je umazana voda od pranja po štengah, ji zazvoni mobi, se ustavi, ajmer odloži - pač nerodno “babše” na rob štenge, se polije, ona se zmeni do konca in gre po cunjo, da obriše - sosed pa kot sosed pozvoni in takoj po kljuki in po štengah, ki so mokre/spolzke …
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in B81

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Ni past - le nevednost in nerazumevanje zavarovalništva.
Žal je vse preveč “zavarovalcev” mnenja, da morajo od zavarovalnice dobiti več, kot so plačali premije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

B81

22. jul 2007
34.528
8.970
113
Drugi primer, hisa zavarovana za 540k eur, stara 50 let. Recimo da zgori ostresje ipd...
Koliko bo zavarovalnica izplacala?

Vcasih je bilo "na novo vrednost", danes pa dvignjena vrednost x2.
Kako je s tem v primeru skode? Dobis potem za obnovo ali ne?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.810
4.306
113
Drugi primer, hisa zavarovana za 540k eur, stara 50 let. Recimo da zgori ostresje ipd...
Koliko bo zavarovalnica izplacala?

Vcasih je bilo "na novo vrednost", danes pa dvignjena vrednost x2.
Kako je s tem v primeru skode? Dobis potem za obnovo ali ne?
Če je objekt dobro vzdrževan in adaptiran (dejanska vrednost nad 40 ali 50% dejanske vrednosti, različno med zavarovalnicami),
potem je zavarovan na novo vrednost, če je kritina že amortizirana, bo neglede na to, tista verjetno izplačana manj.
Za 50 let staro kritino ne pričakuj da boš dobil novo vrednost izplačano, če je stara manj, npr. 10let, pa lahko, odvisno od tipa kritine, ohranjenosti...

Če je objekt nadzavarovan ( kot si omenil 2x vrednost) ne boš dobil nič več kot je napisano v zgornjem odstavku, čeprav plačaš dvojno premijo.
 

B81

22. jul 2007
34.528
8.970
113
Uh to je navadnemu cloveku tezko razumet, ker zavarujes in pozabis :)

Cisto kov nacin imajo zdaj zavarovalnice, zgleda.
No pri nas gremo po 20 letih iz Triglava na Generali z vsem, jaz sem z avtoma ze sel, ostali pa se cakajo.
Agenta ze imamo, pa da vidimo.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Pri nekaterih zavarovalnicah radi zavrnejo zahtevke, sploh v določenih primerih, ko zahtevke vlaga oškodovanec sam, računajoč na neizkušenost. Pa tudi sicer se je napisana zavarovalnica v enem izmed mojih primerov "sporazumela" šele tik pred odločitvijo sodišča.

Padci po protizdrsnih stopnicah. He he. Kaj bi pa še rad? A da ga lastnik nosi po štengah?