Zastirka okoli trsov (grozdja)

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
Hej vsem...

Doma smo letos posadili 18 trsov (različnih sort, ki jih naj ne bi rabil špricat), torej grozdje za jest... Posajeni so v eni vrsti, kot prikazuje slika:
20200729_185035_1.jpg


Ker ravno kupujem robotsko kosilnico, bi najraje okoli trsja položil ne preveč globoke robnike (visoke max 10cm - bi jih vrezal na pol) in okoli položil mejno žico (da robot ne bi rabil kosit okoli trsov).

Zanima me, če torej položil robnike (s tem naredil nek "otok") in popipal obstoječo travo, bi lahko potem z zastirko vzdrževal, da nebi trava ponovno zarastla okoli trsja?

Zanima me predvsem, če bi z zastirko škodoval trsom in kakšna zastirka bi bila najboljša (pokošena sveža trava, suha trava, lesni sekanci)??

Nebi pa rad šprical z nobenim strupom in nebi rad pipal/kosil trave okoli trsja... Pač enkrat bi rad porihtal in potem "pozabil" na te trse (pač vsake toliko dodal malo zastirke)... ;)

 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Kmetijski zavod MB je kako leto nazaj testiral različna variante za manjše profesionalne vinogradnike, ki bi nadomestila totalni herbicid. Med njimi je bilo zastiranje s slamo in mogoče tudi s sekanci. Lahko poiščeš, ampak tam je bolj ekonomski vidik. Zastirka deluje blagodejno na trto, seveda pa ima vsaka stvar nek svoj vpliv. Če bo iz zastirke izparevala vlaga, "pomaga", da je več glivičnih bolezni. Sveža trava je torej nekoliko manj primerna. Skozi vsako zastirko se nekatere rastline prebijejo. Denimo slak. Pod zastirko je lepše življenje za voluharje.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.069
301
83
Zabetoniraš pa je (skoraj) za vedno...

A) zakaj bi se sploh zajebaval z zastirko? Trse je dobro občasno dognojevat, sam povem...

B) Kupiš (dragega) robota, pol si pa delaš še dodatne stroške. Da se revež ne bo matral, al kaj?!

C) Organske zastirke (slama, trava, lubje) so začasna zadeva. Recimo ena sezona pol pa ... uganil si, dodatni stroški ker bo treba nanovo. Lubje/sekanci znajo držat kaj več, ampak .... Ne boš verjel, tudi skozi zastirke se prebije kaj živega, kar bo treba odstranjevat na roke. Ob živem robotu ....

D) Najboljša varianta za kakšno leto ali več je črna pletena folija, ki je narejena namensko za zastiranje zemlje. Pozabil kako se ji reče (ima narisano mrežo linij za sajenje sadik), pa za ceno tudi ne vem. Imajo povsod kjer imajo kmetijski material, več ali manj ....
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
No, moje vprašanje je bilo bolj v stilu, da "rešim več muh na en mah"... ;)

Pač če bi bila zastirka ugodna za rast trsja in si s tem olajšal ponavljajoče se delo (s silkarco okoli trsov) ter še robotu "prišparal" par trkov, bi porihtal to tak, kot sem si zamislil (par uric dela), pa še lepše bi bilo na ogled... ;) Saj če ima kdo kako podobno idejo, kar na plan z njo...

To sem vprašal tudi zato, ker so še trsi mladi (posajeni letošnjo pomlad) in da nebi kak trk robota polomil te mlade sadike (ali pa po nepotrebnem ranil steblo)...

No, in ker mi pridejo naslednji teden montirat robota, moram vedet, kje vse naj položijo mejno žico in je sedaj pravi cajt, da se to posvetujem z različnimi ljudmi... ;)

Saj zato pa so forumi, kajne? ;) Alter mi je dostikrat dal odlične ideje... ;)

Pač zanima me tudi malo, če ima kdo podobno situacijo in kako jo je rešil...

P.S.: Pa hvala za vse odgovore do zdaj (in še za morebitne prihodnje)... ;););)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Če te je strah, da bi robot polomil mlade trte,pač zabiješ še tri dodatne količke tik ob trti ali kaka podobna rešitev. 2 do 3-krat letno populiš prevel okrog trt, pa bi moralo rasti. Časovno bo dela približno toliko kot z organsko zastirko, ki jo bo seveda potrebno obnavljati, pa še zmeraj bo kaj prišlo skozi.
Ne znam si predstavljati rešitve, ki bi bila "večna". Narava najde pot, da kolonizira nezasedeno površino. Malo poglejte okrog sebe, lanska prepoved uporabe glifosata na javnih površinah marsikje že bode ven. Ponekod pa sumim, da so letos še porabili stare zaloge.

Edit: varianta je, da daš okoli trt "plošče" iz gume ali plastike. Kopija rešitve, ki jo vidiš ponekod na cesti okrog stebričkov, da je košnje manj (tole). Torej nekaj v velikosti cca 30 x 30 cm. Verjetno še bolje nekaj okroglega, ki prepreči rast rastlin tik ob trti, trto pa dodatno zaščitiš z neko oviro, ki prepreči škodo, če se v njo zaleti robot. Npr. cca 20 cm visoka prerezana alkatenka večjega premera.
 
Nazadnje urejeno:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
Da malo obudim temo...

Spet me mika ideja o zastirki okoli trsja in tudi sadnih dreves; pa ne zaradi kosilnice, ampak tudi zaradi boljše zemlje okoli teh dreves/trsov...

Ker imam doma velik kup že skoraj preperetih sekancev (že skoraj zemlja), bi jih dal okoli dreves kot neko hranilo za drevesa. Ampak imam dva pogleda:

1) kolega, ki že tretje leto zelo uspešno vzreja zelenjavo na kompostu (vrtu brez prekopavanja), mi pravi, da če bi nasul te preperete sekance okoli dreves, bi dal zemlji okoli dreves dosti hranljivih stvari, pa še vlaga bi se bolj zadržala, kar je verjetno tudi vredu. On je na njegovem vrtu uporabljal iste sekance in je imel dobre rezultate z njimi...

2) en drug kolega, ki reže sadje po vasi (ni glih učen sadjar, ampak ima praktične izkušenje), pa mi je rekel, da mi težko kaj svetuje glede te zastirke, ker lahko ima mogoče tudi negativen vpliv - mogoče tudi samo na določeno sorto drevesa/trsa; tak v pogovoru je rekel, da mogoče zaradi kislosti, kakšne plesni, mogoče česa čisto drugega; vglavnem rekel mi je, da so zastirke ok, ampak da mi on težko garantira, da bom s temi sekanci naredil dobro ali slabo tem drevesom/trsom...

No, in od nasvetov obeh kolegov se mi zdi oboje vredu razlaga, ampak vseeno bi rad naredil dobro za drevesa/trse. In kot sem že rekel, imam teh sekancev (ki so prepereti že skoraj v zemljo) doma kar precej in bi jih komot uporabil, če bi le naredil dobro drevesom/trsom...

Je že kdo videl kje kakšen sadovnjak/vinograd z zastirko okoli dreves/trsov?