Zaščita vrta pred (rdečimi) polži

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej vsem...

Na vrtu nam rdeči (in tudi druge barve) polži delajo veliko škodo in do sedaj smo okoli vrta posipavali tista modra zrnca, ki so pokončali polže, vendar zaradi vremena ta zrna kar hitro usahnejo v zemljo... Pa verjetno vsebujejo tudi škodljive snovi in nebi več radi tega posipavali...

No, in idejo imam, da bi okoli vrta (med vrtno zemljo in robniki) postavil prepreko iz pločevine, ki bi izgledala nekako takole:
vrt_robnik.png


Bratranec bi mi upognil pleh (pločevino), ki bi jo potisnil med robnik in zemljo. Ta pločevina bi iz zemlje gledala nekje 10 do 15cm in potem bi bila upognjena takšna strehica, kot je prikazana na sliki, npr. širine 5cm.

Kaj mislite, bi lahko polži "splezali" čez tako oviro? Ima kdo kaj podobnega že doma in kako funkcionira?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Heh, nisem si mislil, da Bučar to že prodaja... :D :D

Ok, kolikor razumem, torej zadeva po večini deluje, kajne? ;)
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Edino učinkovito je tole. Sem lani postavil okoli vrta. Tisti kateri so bili znotraj sem jih ročno odstranil, zunanji pa na vrt niso šli.

 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Smo že neki debatirali okoli teh ograjic


Imam na visoki gredi in nimam polžev.

1616420946962.png
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
188
73
28
Edino učinkovito je tole. Sem lani postavil okoli vrta. Tisti kateri so bili znotraj sem jih ročno odstranil, zunanji pa na vrt niso šli.

Jaz imams rudi el ograjo. Ampak jo napajam z transformatorjem.6 V.
Police need pride čez, pa tud umakne se ne, tako da vsak dan pač polze pometem iz ograje. Za žico pa najbolje da vzameš baker 1,5 mm. Pocinkana zica ne velja, tam kjer spece polza zacne oksidieat in ščasoma tud prerjavi.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Jaz sem dal bakreno žico, in en random napajalnik 12v. Uštekam spomladi in izštekam pred zimo. Prej se je moja na trepalnice metala, ker so imeli polži gostijo in ni bilo drugega kot, da je sadike kupovala. Od kar je tale prepreka je mir. Ga pa ni polža, da bi šel čez 12v. ;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.835
113
pri taščici
In kam ste položili to zico?
Na tla najbrž ne?
Al kako ta elektrika laufa.
Sicer pa polže v vrt prineseš z lahkoto s kompostom. Tako sva jih midva v novo "visoko" toplo gredo ki je od tal!
Kako pa jih ven spraviti pa....
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Žico sem napel ob temelju ograje cca 10cm od tal. Ena žica je plus, druga je minus, razmaknjeni 1cm. Elektrika je pa samo zato, da imaš razliko potenciala, katero polž ne mara, če se dotakne obeh. Tisti polži, kateri so se znašli znotraj ograje so bili ročno odstranjeni. Ujetnike najučinkoviteje poloviš med dežjem, ko se šetajo vsepovprek in se ne skrivajo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.212
4.694
113
V bližini samostana Stična je kakih 10 let nazaj en profesionalno gojil polže. Gredice so bile obdane s pločevinasto ograjo višine dobrega pol metra, vmes je bila čistina in okrog celotnega gojišča še ena pločevinasta ograja z električnim pastirjem. Ne spomnim se, če so gredice tudi imele električno varovanje. En pol je očitno predstavljala pločevina in drug žica, ki je bila z nosilci odmaknjena od pločevine. Ubežnike je ročno pobiral, nekaj jih je vsak dan uspelo te ovire "preskočiti". Verjetno je pri gojenju polžev pomembno, da ti tvoji ne pobegnejo in da se "lokalci" ne prebijejo v tvojo čredo in jo genetsko kvarijo.
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
188
73
28
Eno je za gojitelje polžev, ki jim ni v interesu da pomrejo, želijo le prepreciti pobeg. Drugo pa je vojna proti rdeči golazni, kjer stevilo pobitih oz pečenih ni važno. Sam da se ne prebijejo v prepovedano območje
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
188
73
28
Moja izvedba je taka.
Okrog vrta sem na betonski del ograje pritrdil leseno descico sirine cca 5 cm in debeline 0.5 cm.
Nanjo pa sem kar z sponkačem, ( malo močnejši od tistega za papir) pritrdil zice na desčico.
Pazit je treba da se sponke in zica enega pola ne dotikajo z sponkami in zicami 2 pola. Ker pa je obseg vrta cca 60 tekocih metrov imamm isti potencial zice sklenjen med sabo, torej napajanje v obe smeri, zaradi padca napetosti, ali evetuelne poškodbe zice.
Ce boš zico napajal z transformatorjem, pa le uporabi primerno varovalko glede na tok transformatorja. Sam sem enega ze skuril. Šola pač.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Varovalke ne nucaš, ker ne teče noben tok. Padcov napetosti tudi ni. Tvoj problem je tak, da imaš žice naklamfane na dilo, to pa kadar je mokro povzroči, da začne teči tok in posledično ker teče tok imaš dejansko kratek stik. Žice morajo biti par mm oddaljene od deske, da so v luftu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano