Zaposlitev invalida

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Pozdrav vsem.

Imam eno vprašanje. Zanima me, kako je z zaposlitvijo invalida? Je kaj, na kar je potrebno posebej paziti? Se postopek kaj razlikuje od zaposlitve normalno mobilne osebe?
Aja, gre se za "invalida 2. stopnje" - ne vem, kaj to pomeni, ampak kolikor sem videl in se pogovarjal s človekom, nisem opazil, da bi imel kakšno posebno omejitev.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
To pomeni, da ima od ZZZS priznano 2. stopnjo (obrazec M2), da torej ni invalid kar se tice ZPIZ, ampak ima odlocbo komisije Zavoda za zaposlovanje (to seveda preveri preden kaj podpises !).

Predvidevam, da je tvoje podjetje manjse, ne deluje v kmetijski dejavnosti in nima obveznosti zaposlovanja invalidov za zapolnitev kvote.

Prednost zaposlitve take osebe je, da se tvoje podjetje lahko prijavi na cel kup ugodnosti (oprostitev placila prispevkov za PIZ za to osebo, ki morajo potem biti porabljena namensko znotraj podjetja, seznam namenov je pa precej sirok, nagrada za preseganje kvote v visini 25% minimalne place, javni razpis za enkratna sredstva glede na dolzino zaposlitve). Iz tega denarja lahko opremis tej osebi delovno mesto tako, da ji bo bolj prilagojeno, pokrijes del place in tako kompenziras za morebitno manjso delovno storilnost (ce sploh je kaj manj ucinkovita zaradi svoje okvare - kot pravis ni videti, da bi ji kaj manjkalo, torej je oseba najbrz slabovidna ali naglusna in to v dolocenih sluzbah ni ovira) in podobno.

Glede slabosti ti ne morem povedati nic konkretnega, ker se do zdaj se nisem poglabljal v drugo stran - preuci kako je s preknitvijo pogodbe s tvoje strani (slisal sem nekaj o nezmoznosti prekinitve del. razmerja v invalidskih podjetjih, ampak to zna biti samo rekla-kazala oz. omejeno na tista podjetja - tvoje namrec ni invalidsko,. ce sprasujes take osnovne zadeve
smile-1.gif
). O tem zagotovo pise vec v ZDR.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Mislim, da je 3. kategorija invalidnost zaradi dela (poskodbe na delu). Zagotovo ti bodo vedeli povedati na ZZZS.

Z vidika vzpodbud je razlika v tem, da cel kup stvari SVZI ni na voljo za invalide, pri katerih je invalidnost posledica dela, imajo pa zato drug kup stvari od ZPIZ.

Jaz sem urejal za 2. kategorijo, zato bo najboljse, da vprasanje zastavis ustrezni instituciji. Na SVZI so zelo prijazni in vse razlozijo, zato je najboljse, da si pripravis konkretna vprasanja in poklices med uradnimi urami, pa ti bodo pomagali.
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Citiram SVZI:

Če je invalidnost posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, nastale pri istem delodajalcu, delodajalec za takšnega invalida ni upravičen uveljavljati oprostitve plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, lahko pa ga všteva v kvoto.
Če je invalidnost posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, nastale pri istem delodajalcu, delodajalec za takšnega invalida ni upravičen do nagrade za preseganje kvote, lahko pa ga všteva v kvoto.
---
Kolikor jaz razumem, dobiš povrnjene prispevke za zaposlenega invalida ne glede na to, katere stopnje je invalid - od SVZI (razen, če se je poškodoval v tvojem podjetju). Imam prav?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Tole bo najboljse, da vprasas njih.

Jaz mislim, da je 3. stopnja invalidnost od dela in posledicno taka oseba ni upravicena do nicesar od SVZI (je pa od ZPIZ), razen da ga lahko dovolj velika firma vsteje v kvoto in tako zmanjsa morebitno kazen za nedoseganje kvote. To je moje mnenje, in ni nujno pravilno - konzultiraj SVZI, pa ti bodo razlozili.