Zamenjava oranžne plinske jeklenke (propan)

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Gledam izkljucno na kaloricnost in z tem kvaliteto izgorevanja. Mi ne pomaga vec propana da mencam zraven ko gori pod robo na resetki. Nekaj naslisal da naj bi zimko sezono filali z vec procenti Butana. Nisem pa ziher. Valjda obstaja standard in kao dovoljena odstopanja. Kontrole s strani organov ne obstajajo. Lol...
Jest za žar uporabljam izključno propanske, ker imam samo te v kamperju in samo pred kamperjem uporabljam plin za žar in ni kakih divjih čakanj na zrezke. Propan je bolj čist od butana ima pa nekoliko manjšo kaloričnost, za tvoje zrezke zanemarljivo.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
825
495
63
Ali sem to prav opazil da ima modra jeklenka drugačen priklop kot oranžna? Se pravi je treba kupit drugacen regulator?

Kaj pa rumena in zelena?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Gledam izkljucno na kaloricnost in z tem kvaliteto izgorevanja. Mi ne pomaga vec propana da mencam zraven ko gori pod robo na resetki. Nekaj naslisal da naj bi zimko sezono filali z vec procenti Butana. Nisem pa ziher. Valjda obstaja standard in kao dovoljena odstopanja. Kontrole s strani organov ne obstajajo. Lol...
Mal si pojme pomešal. Zimska mešanica ma več propana. Da bi pa na rešetki čutil razliko butan propan... :valjamse:
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Dokoncno spraznil oranzno - mel za “brener” .. v lokalnem merkatorju ne vzamejo - moram prinest rumeno.. kaksna ideja kam lahko vrnem/zamenjam oranzno?
B plan mi je sicer stric na deponiji - sam pomoje tud ne bo vesel?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ok ce najdem kje v blizini da menjajo orazno - menjam.. Oakey - kje v Kranju?
Barval ne bom.. mam se eno rumeno - bom sel pa tisto menjat.. vec kot ene polne pri hisi hkrati itak ne rabm..

nadgradnja vprasanja - oranzno - kam lahko “oddam”? Kosovni odpadki?
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
825
495
63
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Ok ce najdem kje v blizini da menjajo orazno - menjam.. Oakey - kje v Kranju?
Barval ne bom.. mam se eno rumeno - bom sel pa tisto menjat.. vec kot ene polne pri hisi hkrati itak ne rabm..

nadgradnja vprasanja - oranzno - kam lahko “oddam”? Kosovni odpadki?
Če imaš možnost...jo daj zgolj nafilat.

Oranžne imajo drugače še v Plinarni v Lj...menjajo, polnijo BP (na Verovškovi 70..oz sosednja zgradba).
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.944
3.234
113
Oranžne imajo drugače še v Plinarni v Lj...menjajo, polnijo BP (na Verovškovi 70..oz sosednja zgradba).
Ni čisto tako. Menjajo če prineseni velja a-test (oranžnim je načeloma večini potekel). Polnijo pa ne. - Mislim, kje si sploh videl da filajo običajno domačo jeklenko, navadno ti jo odrolajo v shrambo in prirolajo drugo.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
V Plinarni Ljubljana.

Sem prisel z njihovo pol polno in so jo dofilal. Placal samo razliko v dopolnjevanju.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ni čisto tako. Menjajo če prineseni velja a-test (oranžnim je načeloma večini potekel). Polnijo pa ne. - Mislim, kje si sploh videl da filajo običajno domačo jeklenko, navadno ti jo odrolajo v shrambo in prirolajo drugo.
Meni so trikilsko vsako leto dopolnjevali, dokler ji ni potekel a-test. Potem je niso več hoteli. Jeklenko so enostavno vrgli na vago in videli, koliko fali.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Ni čisto tako. Menjajo če prineseni velja a-test (oranžnim je načeloma večini potekel). Polnijo pa ne. - Mislim, kje si sploh videl da filajo običajno domačo jeklenko, navadno ti jo odrolajo v shrambo in prirolajo drugo.
a se zabavaš?
seveda ne polnijo, jeklenko zašvasajo že nafilano. patakepato
 
27. jan 2022
4.793
1.730
113
Tako po mojih (skromnih) izkušnjah: dofukava se trenutno v Celju, Ljubljani in Kozini - če sem koga spustil se globoko opravičujem. V MB so ukinili plinarniško "pumpo" in deluje le še zamenjava prazna - polna, eksotiko z veljavnim a-testom pa odpeljejo in pripeljejo nazaj polno.
Oranžne z veljavnim a-testom (malo verjetno) vzamejo in dajo njihovo (rumeno, modro, sivkodrlajsasto,...), če a-testa nima jo vržejo na kup in lahko vzameš njihovo proti plačilu kupnine, kavcije, ali pa kar tako.

Pa še en haklc je - praviloma polnijo vsak svojo in "ne dovolijo" da bi ti polnili od drugega dobavitelja, ker pa gre za zaslužek, vsi malo pogledajo skozi prste.

In nenazadnje - z odgovarjajočim adapterjem in nekaj znanja o tem kaj delaš (1kg je cca 1,8L) si lahko na pumpah kjer niso pozorni (ilegalno) napolniš plinsko jeklenko po ceni cca 18€ za 10kg. ;)