Zamenjava oken - RAL vgradnja proti osnovni vgradnji

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Zbiram čim več informacij na to temo, da se ne bi opekel. Pač nisem iz te branže, tako da ne poznam preveč zadev. Gre se za menjavo starih lesenih oken v hiši stari 25 let za PVC okna. Okna so izbrana, sedaj se moram odločiti še glede montaže:
- klasična montaža s purpenom
- RAL montaža z dekomprimiranim trakom
- RAL montaža na notranji strani oken zrakotesen ekspanzijski trak v širini 30mm, nato 60mm purpene ter na zunanji strani paropropusten trak
Kakšne so kaj izkušnje glede dekomprimiranega traka? Nekateri mi govorijo, da je slabše od purpene, ker ne ''zadihta povsod (sploh na robovih lahko pride do težav), drugi, da je ok.
''Izziv'' je še v tem, da se v hiši živi, tako da ni možno, da se vrže stara okna ven in potem ustrezno pripravi špalete in šele nato montira okna. Po trenutnih pogovorih, naj bi monterji vrgli ven okna, izravnali špalete z lepilom, vmes šli demontirat ostala okna in po cca. uri, dveh, ko se lepilo posuši, montirali nova okna noter po RAL standardu. Nekako mi tole ne pije najbolj vode.
Se priporočam za kakšen nasvet/izkušnjo na to temo, predvsem na to, na kaj naj bom pozoren pri sami vgradnji.
Kot omenjeno, to ni moja branža in sem se s tem prisiljen ukvarjati, ne bi pa rad naredil napake, zaradi katere se bom potem tepel po glavi naslednja leta.
PS: Po menjavi oken, se bo izvedla še nova izolacija hiše, tako da bi to moralo tudi nekaj malega doprinesti k boljši zatesnitvi samih oken z zunanje strani.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.427
113
Pur pena pa folije je ok.
Pa še malo bolj prime podboj, če niso okno top shit kvalitete ali pa so zelo velika in teška stekla.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in mtl

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Ce bos.potem delal fasado, potem postavi okna na zunanjem rob sedanje stene. Res da to za seboj potegne se menjavo notranjih polic in obdelavo spalet kjer so bila nekdaj okna, ampak.....imas pa nekaj moznosti da vgradis nova okna po RAL montazi (ce ze hoces) medtem ko imas stara okna se v steni.
Odvisno tudi kje ter kako (sidra?) imas sedaj vgrajena okna.
Jaz sem pred fasado sel deset let stara okna v pritlicju in nadstropju premikat na zunanji rob, v kleti sem pa moral se menjat original 40 let stara okna.
Je pa res da je zena rekla da želi imeti roze notri za sebe in ne zunaj za sosede. Tako imava sedaj notri 35cm siroko polico in zunaj 15cm siroko polico ;)
Sicer bi bilo obratno.
Ce imas preklade z zobom je to tezje izvedljivo
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Jaz tudi razmišlajm o menjavi starih lesenih oken, katera res dobro zračijo hišjo... in me potem bega, da bom dal plastična in zraven zvrtal luknjo 160mm, da bom spet zračil...:zavijazocmi:

mtl kdo bo izvjalec in kakšna je razlika v ceni med načini vgradnje?
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Ce bos imel 20+ C v hisi ne bos rabil zraciti (pa obdrzal napo in kopalniski zracnik)
Vsaj jaz nimam tezav
lani jeseni sem prvič dobil plesen, kljub "zračnim" oknom. Kar se temp tiče, je definitivno nihala, ker je kamin na drva in ker nismo razvajeni, da mora biti 24st non stop, se je zakurilo, ko je bilo hladno. Zato tudi razmišljam o novi klimi, ki bi vzdrževala temp, drva pa za tiste bolj mrzle dni in romantiko... Je pa bilo lani res extra vlažno, skos neke padavine. Sem isto slišal od znanca, da so v 200 let stri hiši prvič imeli probleme. Mislim, da lani nisem niti enkrat zalil trave...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Pur pena pa folije je ok.
Pa še malo bolj prime podboj, če niso okno top shit kvalitete ali pa so zelo velika in teška stekla.
Okna sem izbral najboljša, velika pa tudi niso, tako da to ne bi smelo biti težava. Še največja so balkonska vrata, ki so 230x140.
Ce bos.potem delal fasado, potem postavi okna na zunanjem rob sedanje stene. Res da to za seboj potegne se menjavo notranjih polic in obdelavo spalet kjer so bila nekdaj okna, ampak.....imas pa nekaj moznosti da vgradis nova okna po RAL montazi (ce ze hoces) medtem ko imas stara okna se v steni.
Odvisno tudi kje ter kako (sidra?) imas sedaj vgrajena okna.
Jaz sem pred fasado sel deset let stara okna v pritlicju in nadstropju premikat na zunanji rob, v kleti sem pa moral se menjat original 40 let stara okna.
Je pa res da je zena rekla da želi imeti roze notri za sebe in ne zunaj za sosede. Tako imava sedaj notri 35cm siroko polico in zunaj 15cm siroko polico ;)
Sicer bi bilo obratno.
Ce imas preklade z zobom je to tezje izvedljivo
Že trenutna okna so na zunanjem robu, tako da bi moralo iti direkt noter, kolikor smo merili.
Jaz tudi razmišlajm o menjavi starih lesenih oken, katera res dobro zračijo hišjo... in me potem bega, da bom dal plastična in zraven zvrtal luknjo 160mm, da bom spet zračil...:zavijazocmi:

mtl kdo bo izvjalec in kakšna je razlika v ceni med načini vgradnje?
Okna sem izbral Internorm, razlika med navadno in RAL montažo je cca. 1.500 EUR.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Plesen poleti ali pozimi? Ceprav poleti nisi kuril kamina, pozimi pa nisi trave zalival (predvidevam)
jesen/zima. pač tisto obdobje, ko je zjutraj malo frišno, popoldne se ravno toliko ogreje, da ne rabim kurit vsak dan. Potem pa dež na dež... in je vse skos malo vlažno. Ker se redno ne kuri, se tudi zrak ne suši... In glede na trend, bi znalo bit samo še slabše. Jasno mi je, da če bi kuril ne glede na temp, bi imel z vlago manj težav...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi