zamenjana plomba -> bolečina

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
prejšnji teden sem imel redni servis pri zobozdravnici, menjala mi je amalgamsko plombo za belo.
Zdaj je že minil skoraj en teden in mene vsak dan bolj (sicer trenutno še vedno zelo malo) boli zob oziroma čeljust na tisti strani.


Ali je to standardna reakcija po posegu, ali pa se mi kaj razvija in lahko pričakujem samo slabšanje?

Sem danes klical v ambulanto ampak je moja dr. očitno na dopustu in bom počakal, da se vrne. Za dežurno tole še zdaleč ni, mi gre pa na živce, ker me cel dan po malo boli in na koncu dneva imam že glavobol od tega.
Bolečina naraste ob ugrizu v npr. mrzel ananas ali karkoli drugega mrzlega
grin1.gif
Ob samem ugrizu mislim, da ni reakcije, torej samo temperaturna sprememba.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.354
113
Ja, do neke mere je to normalno. Zato ti pri nas praviloma ne bodo (tako kot v ameriki) zamenjali 5 ali več plomb za bele v enem dnevu
tongue-1.gif


Je pa jasno: večja ko je plomba, večjo spremembo čutiš.

Sam sem zamenjal cca. 4 amalgamske plombe za bele, vsako s kakšnim mesecem razmika (razlogi so sicer čisto $$$ narave, ne medicinske), in sem vsakič gledal ta pojav.

Še to: edina večja plomba, ki sem jo menjal, je bila na šestici, ki me skeli že nekaj mesecev od posega, verjetno bo treba zadevo še enkrat pokazati zoboderu ali pa slikati. Dobil sem (post festum
rolleyes-1.gif
), ker pač moraš imeti srečo, da bodo dobro narejene.

Sploh naj bi bil problem pri zadnjih zobeh (no, kočnikih in tistih zraven
smile-1.gif
), kjer so ugrizne sile zelo velike, poleg tega pa naj bi bilo tam kvalitetno belo plombo težko narediti, ker je težko dobro odsesavati slino (ki ne sme priti zraven med delanjem bele plombe). Poleg tega, pa so ti zobje tako ali tako zelo daleč v ustni votlini, in estetski vidik ni tako izražen (pač, se precej težko vidijo).

Skratka, mene je izučilo: velikih plomb, na večih ploskvah (sploh na skupni ploskvi med dvema zoboma, kjer je zahtevno delo narediti dobro plombo, da se a) sploh da nitkati in b) da se tam hrana vseeno ne nabira pretirano) zoba sam verjetno ne bi šel več menjati za bele...
tongue-1.gif
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
ja pri meni je bilo to, dve plombi na šestici in sedmici, zdaj pa imam... Bom počakal nekaj časa, da se umiri. Samo tečno mi je, ker se mi nabira za glavobol, potem pa ratam siten
smile-1.gif


Se popravljam iz prvega posta, tudi na trši ugriz me boli cela čeljust. Me niti ne skeli, ampak je topa bolečina po čeljusti.
Na srečo je bila to edina plomba na spodnjem delu, ki je tudi najbolj vidna, zgornjih pa verjetno ne bom šel menjat že iz tvojih napisanih razlogov.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.543
2.404
113
Uf.... jst sem pa lih danes študiral, da bi si jih počas dal menjat na teh zadnjih zobeh za bele.
rolleyes-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
V bistvu ni normalno. Vse težave, ki jih tony opisuje so posledice napačne (oz. slabše) izdelave plomb in nerazumevanja delovanja materialov. V šoli te zbombardirajo z informacijami za 40 let nazaj, kako se je vse to razvijalo, ampak iz vsega tega "špeha" je dejansko uporabno znanje težko izluščit.

Če pri meni pacientu menjamo plombo oz. delamo novo zaradi kariesa, in pacient pred posegom NI imel težav z zobom, jih ne bo imel tudi kasneje v 99% primerov. Tudi, če recimo delamo brez anestezije, in med posegom začne skeleti, po dokončanju (oz. že vmes) v 99% neha delati težave.

Tisto glede sreče, da so dobro narejene... pač moraš najti zobozdravnika, ki jih zna dobro naredit. Ni to amalgam, ki ga natlačiš in bo že. Bi si upal trditi, da večina ne zna naredit bele plombe, tako kot se zagre. To dejstvo lahko podprem tako, da se na zobozdravniških forumih marsikdo sprašuje, kako se izogniti težavam, ki jih vidva opisujeta. Pa vseeno se tisti, ki to znamo naredit, sploh ne srečujemo s tem. Tako da sem se ob prvem takem vprašanju moral prav zamisliti, kaj to je, ker tega problema ne srečujem. In ja, redno sprašujem paciente na kontrolah (ki so ponavadi kaj hitro po posegih), kako je bilo, in v 99% ni težav.

Glede velikosti je pa tako. Če je prevelika, je treba naredit delno prevleko oz. onlay. Ta onlay je lahko iz istega materiala kot bi bila plomba, ampak jo naredi tehnik na modelu, kjer bistevno lažje oblikuje zob in spolira. To potem samo prilepimo/cementiramo v usta. Po sami kvaliteti ni nujno, da je boljše od plombe, je pa večja verjetnost, da bo boljše.

Glede odsesavanja sline... že več kot sto let nazaj je en pameten dohtar pogruntal, da če gumo napneš čez zobe, slina ne more prit zraven... Zdaj zakaj tega več zobozdravnikov ne uporablja? Dobro vprašanje, večina pravi, da ga ne rabijo, potem pa imamo take teme kot je tale.

Recimo, kako bi morala zgledati izdelava plombe na kočniku:

Začetek - ena začasna plomba:


Odstranjena začasna plomba in karies:


Še druga perspektiva, tu se malo bolj vidi, kako zgleda gumjasta opna:


Vsi tile materiali se trdijo z lučko, če delaš predebele plasti se ali ne strdi, ali pa se preveč skrči (kar lahko tudi vodi v občutljivost)


Končana plobma:


Še druga perspektiva (malo jo pobarvamo, da se ne vidi iz aviona, da je plomba...):


Ampak take plombe pač ne moreš za 20 eurov naredit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej in gimi

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
se pravi jaz spadam med tisti 1%.

Prej nisem imel težav, menjavo mi je priporočila dr. in sem jo pač opravil že zato, ker je ta edina na spodnjem delu. Težav nisem imel, res pa je, da je bila zelo stara plomba.

Zdajle pa boli da bi najraje šel po lekadol ali dva.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.351
980
113
Celje
Obišči stran
Je rekla žena, ki je kar dolgo delala v zobni in videla marsikaj: "Vsa čast če je tole klasika in ne izjema. Imam solidnega dohtarja (vsaj mislim) in ga dobro poznam, ampak k temu bi pa takoj šla. Daj se zmeni, da če bova kaj rabila, da naj ti da kontakt..."

Ker večkrat komentiram slabe stvari v zdravstvu sem moral sedaj tudi pozitivno mnenje napisati
wink-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik yahel pravi:
se pravi jaz spadam med tisti 1%.

Prej nisem imel težav, menjavo mi je priporočila dr. in sem jo pač opravil že zato, ker je ta edina na spodnjem delu. Težav nisem imel, res pa je, da je bila zelo stara plomba.

Zdajle pa boli da bi najraje šel po lekadol ali dva.

Ne, ti bi pri meni morda spadal med tisti 1%. Pri drugih lahko spadaš v 99%, ki imajo težave
wink-1.gif
Ne morem pa rečt točno za tvojo, kako dela, lahko da si med 1%, lahko med 99% ali pa med 50%, če razumeš, kaj ti hočem povedat.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.354
113
Krasne fotke, in tole gumijasto opno vidim prvič
tongue-1.gif


Btw. za plombo (z anastezijo vred) sem odkartal 85 komadov...
tongue-1.gif


Ko bom imel v žepu dovolj $$$, te poklikam za naslov firme
smile-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Je rekla žena, ki je kar dolgo delala v zobni in videla marsikaj: "Vsa čast če je tole klasika in ne izjema. Imam solidnega dohtarja (vsaj mislim) in ga dobro poznam, ampak k temu bi pa takoj šla. Daj se zmeni, da če bova kaj rabila, da naj ti da kontakt..."

Ker večkrat komentiram slabe stvari v zdravstvu sem moral sedaj tudi pozitivno mnenje napisati
wink-1.gif

Mam en kup podobnih fotk. Priznam pa, da ne rata vsaka estetsko tako kot je tale (jih pa vedno večji %), ampak tisto je itak bolj zarad mene, kot zarad pacienta
grin1.gif
Za pacienta je bolj važno, da sploh ne ve, da jo ima. Avtor pa ima težave in to ni vredu.
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Ker vidim, da si od "foha" Imam eno vprašanje. A v Sloveniji poznate/prakticirate t.i. "Dämmerschlaf"? Gledam v Nemčiji, kjer ga prakticirajo in se naj bi razlikoval od totalne narkoze, s podobnimi učinki. Sicer mi nemščina ne dela težav, vseeno pa ne štekam čisto, kako se razlikuje in kakšen način anestezije pravzaprav to je... primer
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik AndrejK pravi:
Ker vidim, da si od "foha" Imam eno vprašanje. A v Sloveniji poznate/prakticirate t.i. "Dämmerschlaf"? Gledam v Nemčiji, kjer ga prakticirajo in se naj bi razlikoval od totalne narkoze, s podobnimi učinki. Sicer mi nemščina ne dela težav, vseeno pa ne štekam čisto, kako se razlikuje in kakšen način anestezije pravzaprav to je... primer

Ni tega veliko, ker je malo kdo pripravljen to dejansko plačat. Dela se to recimo pri prizadetih in pri majhnih otrocih, ki se jih recimo "uspava" za 10 minut in populi vse, kar je za ven in se jih zbudi.

Potem pa se dela še v polni narkozi.

V ameriki delajo zelo veliko s "smejalnim" plinom. Ne vem pa zakaj se tega ne uporablja pri nas. Verjetno kake blesave regulacije. Tega se uporabi ravno toliko, da se pacient sprosti in pozabi.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.915
1.082
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Je rekla žena, ki je kar dolgo delala v zobni in videla marsikaj: "Vsa čast če je tole klasika in ne izjema. Imam solidnega dohtarja (vsaj mislim) in ga dobro poznam, ampak k temu bi pa takoj šla. Daj se zmeni, da če bova kaj rabila, da naj ti da kontakt..."

Ker večkrat komentiram slabe stvari v zdravstvu sem moral sedaj tudi pozitivno mnenje napisati
wink-1.gif

Mam en kup podobnih fotk. Priznam pa, da ne rata vsaka estetsko tako kot je tale (jih pa vedno večji %), ampak tisto je itak bolj zarad mene, kot zarad pacienta
grin1.gif
Za pacienta je bolj važno, da sploh ne ve, da jo ima. Avtor pa ima težave in to ni vredu.

Skratka, daj na PM kontakt ... Imam sicer super zobarco, ampak tole je še korak naprej.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Je rekla žena, ki je kar dolgo delala v zobni in videla marsikaj: "Vsa čast če je tole klasika in ne izjema. Imam solidnega dohtarja (vsaj mislim) in ga dobro poznam, ampak k temu bi pa takoj šla. Daj se zmeni, da če bova kaj rabila, da naj ti da kontakt..."

Ker večkrat komentiram slabe stvari v zdravstvu sem moral sedaj tudi pozitivno mnenje napisati
wink-1.gif

Mam en kup podobnih fotk. Priznam pa, da ne rata vsaka estetsko tako kot je tale (jih pa vedno večji %), ampak tisto je itak bolj zarad mene, kot zarad pacienta
grin1.gif
Za pacienta je bolj važno, da sploh ne ve, da jo ima. Avtor pa ima težave in to ni vredu.

Skratka, daj na PM kontakt ... Imam sicer super zobarco, ampak tole je še korak naprej.

Maš na PM, ampak kot sem ti napisal, tole je samo neka osnova, ta glavno je mikroskop, kar pa pride z majem ali junijem.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
hvalaBogu, da vas je vedno vec normalnih zobarjev in dobrih!
wink-1.gif


kako je pa z laserski "svedri"? ker meni 90% nelagodnega obcutka povzrocijo tiste visoke frekvence klasicnega svedra. so ok? bos z leti investiral?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Visoke frekvence so pri turbini, te ne uporabljam. Je pa tudi ostalo glasno. Ampak ti raje dam gor noise canceling slušalke za 500 eurov kot laser za 40000
smile-1.gif
Za enkrat še niso tam, za določene stvari vseeno rabiš sveder, tudi če imaš laser.
 

burst

Pripravnik
12. nov 2014
831
0
16
To, zaradi katerega pa jaz ne maram k zobarju pa še niste izumil. Po moje.

Meni je najhujše pr zobarju, ker moraš imeti usta tolk dolgo široko odprta.
cry12bpy.gif
Švicam, vse me boli, usta so pa skoz manj odprta prot konc.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik burst pravi:
To, zaradi katerega pa jaz ne maram k zobarju pa še niste izumil. Po moje.

Meni je najhujše pr zobarju, ker moraš imeti usta tolk dolgo široko odprta.
cry12bpy.gif
Švicam, vse me boli, usta so pa skoz manj odprta prot konc.

Seveda smo
wink-1.gif


Reče se ji bite block

logiBloc-product-photo.jpg


Uporabljam dnevno. Namesto, da moraš držat odprto lahko mirno ugrizneš na tole.
 

burst

Pripravnik
12. nov 2014
831
0
16
10.gif

Pa če vidijo, da ne morjo normalno delat prot koncu, pa mi nihče tega še ni predlagal.
uf-1.gif
Al sploh nimajo tega v predalu?

Tale tema je pa po dolgem času zanimiva. Hvala ti.
zmaga.gif
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Dokler nisem prišel pod roke bratoma Gorjanc, zobarjev zaradi dokaj slabih izkušenj nisem kaj dosti spoštoval.

Način dela in odnos do stranke oz. pacienta pomojem marsikoga odvrne od rednih obiskov.