zamašen odtok - cev

Kittex

Zelenc'
4. nov 2008
4
0
1
Na pomooooč!
cry12bpy.gif

Zamašila se je odtočna cev od kuhinjskega odtoka do glavnega odtoka. Cev je v steni, zato ne vem, če si upam sama drezati vanjo (poškodbe); stanovanje je v cca 45 let starem bloku.
Ima kdo kakšne izkušnje s tem?
Je modro, da se zadeve lotim sama? (ne vem ne iz česa so cevi, ne kako potekajo)
Veste za kakšnega zanesljivega in cenovno ugodnega vodovodarja v Ljubljani?

Cev, ki ni zazidana v steno, sem že očistila, pa se stanje ni izboljšalo.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Cev je verjetno svinčena, če ni že kdo pred tabo prenavljal.

Poskusi s kako žico (če jo seveda imaš).

V Bauhau variantah imaš pa za par € gibljive cevi za čiščenje odtokov.

Meni je enkrat uspelo zamašen odtok očistit z vrbovo vejo, ker pač ni bilo drugega...

Aja, prvo probaj not vlit kako zadevo, Mr. Muscolo npr....
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
najprej kupi kako tekočino za odtoke (nrp. že omenjeni Mr. Muscolo)....pogosto že ta pomaga (če je zadeva lažje prebavljbvi -a torej iz hrane).

Za kaj trdovratnejšega pa bo treba dobiti zajlo, pa prežokati. V kolikor noben še ni menjal cevi (obnavljala kopalnico) potem s cevi svinčene - kjer je treba pazit, ker je svonec mehek in lahko z dolgotrajnejšim drgnjenjem (Npr. žice) prežreš cev...po drugi strani pa je prednost teh cevi, ker so bili zavoji lepo speljani (zdajšnja plastia ima oster pravi kot....kar otežkoča čiščenje).

V prihodnje pa si kupi mrežico (plastično ali rostfrej) ki se jo da v umivalnik na odtok, da ti lovi večje kose hrane....boš presenečen koliko robe se nabere tekom uporabe lijaka...oz. ugotovš kaj je običajen razlog za zamašitev odtokov.
 

Kittex

Zelenc'
4. nov 2008
4
0
1
Prav to me skrbi, da ne bi predrla cevi... kopalnica je po moji oceni kar originalna. Ker je stanovanje v bloku, bi poškodba cevi resno zakomplicirala zadevo, tega pa si ne morem privoščiti.
Mrežice seveda uporabljamo, vendar v tem stanovanju živim šele slabi 2 leti in ne morem jamčiti trditi za prejšnje stanovalce...
Sama sem očistila že cca 2 m cevi, ki ni vzidana v steno, preostala 2 m pa sta in sicer približno vodoravno, zato bo z vlivanjem kemikalij tudi problem.... Cevi, ki sem jih očistila (torej nevzidane) so plastične in so izbruhnile ogromno stare svinjarije, zato sem pričakovala, da bo problem že rešen, a žal temu ni tako.
Pa morda veste, koliko bi računal vodovodar za takle špas?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
tako mehke cevi spet niso!

tako da se ni bati...samo nikar pa ne drgniti tam 10 - 15 minut stalno po isti 'poti'....ne vem če se da dobiti kake zadeve (drate prav za čiščenje odtokov....kot kaže se jih da)...mi imamo doma na dratu (pletnica premera kakih 5 mm na konu navito cunjo....zgleda kot en 'štofeljc' )s katerim greš v cev in porivaš dokler ne prideš do zamaška (torej je dobro imeti te pletenice vsaj 5 metrov...da res prideš kamorkoli želiš)...potem pa žokaš dokler ne prebiješ (fino je, če ti uspe čim prej..ker tako se izogneš poškodbam cevi).

Seveda je pred pričetkom dela priporočljivo da je noter že kak Muscolo, ki predhodno omehča 'zamašek'...in ko le tega prebiješ greš še naprej po cevi dokler gre, da jo očistiš svinjarije...ter nato sve skupaj izdatno zaliješ z vodo (da odnese vse skupaj).

Tudi če boste klicali vodovodarja bo delal po istem posotopku...ker neke fantazije tukaj ni.

(ste že kaj poskusili z tisto gumo na štilu, s katero daš na odtok lijaka in pumpaš?...ta običjano pomaga pri lažjih zamašitvah).
 

Kittex

Zelenc'
4. nov 2008
4
0
1
Hvala, Vincent...
Gumo smo seveda tudi že dali skoz (v bistvu bolj prisegam na to, kot na muscolo).
Baje, da se dobi tisti drat v Merkurju; bom pogledala... Našla pa sem tudi vodovodarja, pri katerem bi prišla s 50 eur skoz (čeprav je zame to zelo veliko). Ampak če sem čisto odkrita, se danes že tretji dan ubadam s tem in .... počasi že obupujem...
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
bodi previdna, d aiz 50 ne rata 500.

parkrat požokat za 50 ni veliko, če pa zajebe kaj ali ej bolj trdovratno, bo šlo 50 v nič in dodatno toliko in toliko.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
drat je dobro imeti na vsak način..ker zdaj se ti zamaša ta odtok, drugič drugi...tako da....

pa najprej sami probajte...če ne gre še vedno lahko pokličete vodovodarja.
 

Kittex

Zelenc'
4. nov 2008
4
0
1
Tako, zdaj smo preizkusili tudi drat, pa brez uspeha.
Jutri pride vovdovodar, baje bo stalo (le) 40 eur.
Hvala vam vsem za nasvete!
smile-1.gif
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Drat je treba vrteti, še najboljša je pa zajla, ki ji malo nacefraš začetek (da zgleda kot nekakšna dratena krtača).
Druga rešitev je tudi, da not porivaš gumijast šlauh, po katerem teče voda, da sproti spira, ko butaš v čep. Samo ta varianta je precej messy.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Lahko pridem jaz za 39€, sem strokovnjak za odmaševanje (glej moj avatar)
smile-1.gif


Za akutne zamašitve imam na voljo poleg zajle še štrajfix + 15m cevi z miško na koncu
zmaga.gif
odmašitev zagarantirana, stopnja zasvinjanosti neposredne okolice po posegu pa ni za občutljive osebke (bruh.press). Vendar pride v poštev bolj pri debelejših ceveh (80 mm in več).
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Itak, če je samo odtok iz lijaka. Ampak če ne bi bilo ovinkov do zamašitve, bi se tudi dalo z miško.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Meni ko se je zamasilo,sem lepo notr mal drat tiscu tolk da razbezas, pol pa sam na polno curk vode pod močnim pritiskom in se je spucalo.
Od takrat prblemov še ni bilo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Nekoč so nam ob veselici v društvu v školjko vrgli PVC Kozarec ki se je ob zožanju zakajlal. Posledice si lahko predstvaljate. Probali na več načinov spucat, nikakor ni uspelo. POmagalo je samo odšravfanje školjke.....