Yucatan 2007

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.256
190
63
Mehiški polotok Yucatan sva obdelala v treh tednih v februarju in marcu 2007.
Iz Münchna sva imela direktni let do Cancuna, od koder je šla trasa nekako takole: Valladolid, Chichen Itza, Merida, Celestun, Uxmal, San Cristobal, kanjon Sumidero, Chamula, Zinacantan, Palenque, Villahermosa, Tulum, Playa del Carmen, Isla Mujeres, Isla Contoy, Cancun.

Prvi "konkretni" postanek je bila svetovna čudesa.



Naslednji postanek je bila Merida, ki sicer ni nič posebnega, je pa znana po tem, da si tam lahko kupiš zelo dober hammock.

Od tam sva pot nadaljevala v Celestun, ki je znan po flamingih. Laguna, kjer se zbirajo flamingi, je obraščena z mangrovami, na enem delu je tudi mrtvi gozd mangrov. V mestu je obvezno poskusiti njihovo izvrstno morsko hrano.



Poleg Chichen Itze je podobnih ostankov mest kar nekaj, eden od njih je Uxmal.



Tukaj je bilo prvič videti ogromno iguan, ki so turistov že čisto navajene.



Chiapas, ki velja za eno najrevnejših in najslabše razvitih mehiških pokrajin. Življenje je tukaj (za turiste, seveda) relativno poceni. Mesto je čudovito pisano, ljudje prijazni, ker leži na nadmorski višini preko 2.000m pa je tudi klima veliko hladnejša. Noči znajo biti zelo mrzle.



Mesto je odlično izhodišče za ogled bližnjega kanjona tzotzil jezik in gojijo vero, pri kateri v obred molitve spadajo tudi opijanje z alkoholom, riganje (resno, glasno "podiranje kupčkov" naj bi preganjalo zle duhove) in žrtvovanje živali.

Sumidero in njegov "obraz":



Cerkev v San Juan Chamuli:



Domača obrt in kuhinja (tortilje iz črne koruze z mladim sirom, avokadom in bučnimi semeni, mljask) v Zinacantanu:



San Cristobal je dobro izhodišče še za cel kup izletov. Midva sva si ogledala veličastni slap Montebello na mehiško gvatemalski meji.

El Chifflon:



Lagunas Montebello:



Od tu naju je pot vodila do še enega ostanka starodavnih mest, tokrat sredi pragozda - Palenque. Tukaj je poleg visoke vročine zelo visoka tudi vlažnost. V mestu Palenque (ostanki so nekoliko stran od mesta) je to še veliko bolj izrazito.



Zelo blizu se lahko osvežiš v tolmunih Agua Azul.



Kopanje na napačnem kraju je lahko usodno, na kar opozarja tudi tabla. Na žalost so malo štorasto uporabili angleški jezik, zato je sporočilo zelo dvoumno.
rolleyes-1.gif




Ob vračanju na obalo sva se za dva dneva ustavila v Villahermosi, kjer imajo čudovit park La Venta z živalskim vrtom.



V mestu je vse polno starih Volkswagnovih coletivosov, ki (še vedno) skrbijo za transport po mestu.



V bližini je še park Yumka, kjer se na prostem sprehaja ogromno živali in kjer je prav prijetno prebiti vroče popoldne.



Ob prihodu v papantla letalci.



Tam sva se nastanila v leseni hiški na peščeni obali. Idila 100 na uro.



Nekje na polovici poti med Tulumom in Xcaret, ki spet ni poceni, je pa vseeno zanimiv, še posebej večerni šov, ki povzema mehiško zgodovino.



Ustavila sva se tudi v Playi del Carmen, ki nama ni bila preveč všeč, zato sva jo kaj hitro "popihala" dalje na mali otok Isla Contoy, ki je zaščiten narodni park.

Isla Mujeres:



In še zadnji sončni zahod pred odhodom nazaj proti Evropi...



Spala sva v hotelih in hostlih (v Tulumu v hišici na obali), cena nočitve se je gibala med 18 in 40 dolarji na noč. V hostlu v San Cristobalu sva imela v ceni (18 dolarjev) vključen tudi zajtrk. Potovanje po državi je relativno preprosto, saj imajo zelo dobro urejen javni transport (tukaj mislim predvsem avtobuse, drugega nisva preizkusila). V večjih turističnih krajih se da veliko urediti z angleščino, sicer pa prav pride znanje osnovnih "preživetvenih" fraz v španskem jeziku.
 
Nazadnje urejeno:

Hazler

Pripravnik
3. sep 2007
361
0
16
Obišči stran
Uuuuu a take stvari obstajajo na svetu. Krasno. In tudi vse pohvale za krasen potopis. Koliko časa sta bila to odsotna pa če ni skrivnost, koliko "žuljev" je to stalo.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.256
190
63
Potovanje je trajalo skupno 3 tedne. Povratna letalska karta je stala približno 630 EUR na osebo, tam sva zapravila približno 1.100 USD na osebo (vključene vse nočitve, hrana, pijača, transporti, izleti, šoping,...), kar je bilo približno 850 EUR na osebo. Pa moram priznati, da nisva prav veliko pazila pri "zapravljanju". Temu je treba prišteti še cca. 150 EUR za transport do Münchna in nazaj ter plačilo garažne hiše na letališču. Skupaj torej dobrih 1.500 EUR na osebo.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Stari sploh si ne moreš predstavljat kak sem ti fovš.
grin1.gif

Moja življenjska želja je videt ta majevska mesta v živo, še posebej Palenque.
tongue-1.gif

Je bilo mogoče iti noter v Svetišče napisov, dol do grobnice?
93mx02v.jpg

pacal-votan-tomb.jpg
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.256
190
63
Brez skrbi, če si tega res tako želiš, boš zadevo slej ko prej izpeljal.
zmaga.gif


Tudi mene so Palenque najbolj fascinirale, pomoje še najbolj zaradi tega, ker so sredi pragozda.

Do grobnice se ni dalo priti, saj veliko teh zadev zadnje čase zapirajo. Vsak dan gre skoz namreč na tisoče turistov, kar ostankom verjetno naredi kar nekaj škode. V Chichen Itzi ne moreš več niti na piramido, čeprav se je nekaj let nazaj to še dalo (povedal kolega, ki je bil dol pred mano). Je bilo pa mogoče v eni drugi piramidi / zgradbi (ne spomnim se več točno) videti ostanke neke grobnice, ki pa niso bili (razen tega, da je bilo tam prijetno hladno) nič posebnega.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Ma ja sej največji problem mi je dobiti 3 tedne dopusta.
tongue-1.gif

Pa itak zame letos Mehika odpade, ker so me znanci povabili v Avstralijo in moram izkoristit free nastanitev.
wink-1.gif
 

decva

Pripravnik
5. sep 2007
462
0
16
zanimivo!
sama sem v fazi načrtovanja poti... nekje 3 tedne, če bo po sreči, že (šele) marca...
rada bi šla vse do mexico citya, pa me zanima kako da vidva nista razmišljala v to smer. je prevelika razdalja? ali je preveč za videt v teh 3eh tednih? kaj je resnično "must to see" (poleg piramid seveda)? ali sta v cancunu poiskala prenočišče "na blef" ali sta že prej rezervirala?... zdele so ble čist nore cene kart na odklopu- od 370eur naprej iz Munchna....
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.256
190
63
V začetku sva razmišljala o tem, da bi letela iz Evrope do Cancuna, nazaj pa iz Mexico Cityja, ampak je bila karta bistveno dražja od klasične povratne, zato se zanjo nisva odločila. Ker se je bilo potrebno vračati nazaj v Cancun in ker nama ogromna mesta (kot je npr. Mexico City) ne pomenijo prav veliko, tako daleč nisva šla.

Meni osebno je bilo poleg piramid vrhunsko v San Cristobalu in okolici, saj gre za nerazvito področje z obvljadljivimi mesti, svojo kulturo in posebnim vzdušjem. Pri piramidah so "must" predvsem Chichen Itza in Palenque, oboje čimbolj zgodaj dopoldne, ko tam še ni veliko ljudi. Super mi je bilo tudi na Isla Mujeres, čeprav gre za relativno precej turističen otok, ampak je spet tako posebej prikupen, majhen in obvladljiv. Vsepovsod pa so nekaj posebnega predvsem ljudje.

V Cancunu nisva spala, saj sva takoj "potegnila" naprej v Valladolid in tam poiskala prenočišče. Prenočišč je vsepovsod dovolj, zato po mojih izkušnjah ni potrebna nikakršna rezervacija.

In - si kupila karto? Ker 370 EUR za povratno karto je pa skoraj zastonj...
cool-1.gif
 

decva

Pripravnik
5. sep 2007
462
0
16
žal ne..
frown-1.gif
škoda, ker take cene po mojem ne bom več vidla (trenutno so za marec od 700 eur naprej)..
no tud jaz sem mislila iz cancuna takoj naprej pičit, pa potem šele zadnje dni kje na plažah odmarat... v mexico city bom šla, ker so tudi tam stvari, ki jih želim videt...
hvala za vse info! te kontaktiram ko bo karta v žepu (si nočem spet lušte delat), pa te bolj konkretno vprašam..
lahko pa še kakšne slikce prilimaš!lp
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Poglej še mojo fotoreportažo:

https://www.alter.si/tabla/showflat.php/Cat/0/Number/417908/an/0/page/0#417908


Mexico City je po mojem "must see". Samo mesto v vsej veličini in pa Teotihuacan (3. najvišja piramida na svetu). Je pa daleč. San Cristobal - MEX je 12-18 ur z avtobusom (odvisno ali greš po avtocesti ali pa mimo pacifiške obale). Ceste so vzhodno od Oaxace dosti slabše kot v osrednjem delu države.

Ti pa svetujem, da če že dobiš tako ugodno letalske karte - skombiniraš zadevo z notranjim letom. Midva s kolegom sva sproti v Nikaragvi rezervirala notranji let Tapachula - Mexico za 50 EUR po osebi. Ironično je to enaka cena kot avtobus
bonk.gif
. Polete imaš tudi iz Tuxtle (30 minut iz San Cristobala).

Something to think about...
 

decva

Pripravnik
5. sep 2007
462
0
16
a lot to think about... vse bo odvisno od dopusta.ej, tud tvoja tura je ful zanimiva, samo 40 dni za vse skupaj.... no ne vem. sama rajš eno deželo bolj konkretno pogledam (ah, toliko stvari za videt, pa tako malo dopusta/denarja
smile-1.gif
ja tud busi so doživetje, samo kaj ko mimgrede kakih 6 ur pridobiš na tistih mučnih 12...
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.256
190
63
Busi v Mehiki so drugače vrhunski, če vzameš 1. razred. Ogromno prostora, sedež se nagne zelo daleč nazaj in nočno vožnjo prespiš kot bebica. Paziti je potrebno samo, da nisi preblizu WCja, ki je ponavadi čisto zadaj desno. Tam težko spiš zaradi stalnega odpiranja vrat in "vonjav". Fino se je izogibati tudi 2. razreda, ker ti ustavijo skoraj pri vsakem drevesu (kjerkoli hoče kdo gor ali dol) in se izogibajo plačljivih avtocest. Pri nama je taka "fura" z drugorazrednim busom, ki je bila dolga dobrih 150km, trajala več kot 4 ure.
 

decva

Pripravnik
5. sep 2007
462
0
16
ne ne bo šlo z dopustom... razmišljam, da bi prestavila na zimske dni... A je bil kdo novembra? Mogoče bi bilo zanimivo doživet njihov Dia de los Muertos...