Windows Vista

branko19

Pripravnik
16. apr 2019
60
3
8
Spoštovani, imam problem pri vnovičnem nalaganju Viste na 13let starem laptopu. Vse v redu z nalaganjem, naložen je že Explorer, kateri pa ne dela, ker je narobe z nekimi napakami v potrdilu, krmarjenje je bilo blokirano. Rad bi ga še uporabljal, ne morem nič namestit na njega, npr. Google Crome, ali Mozzilo, kot je bilo pred nastavitvijo na tovarniške nastavitve.
zato vas sprašujem, kaj mi je storiti, kakšen gumb obkljukati,odkljukati, prosim za pomoč.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Ne vem če te čisto razumem.

Računalnik dela ampak ne moreš namestit nobenega programa, tudi če imaš inštalacijsko datoteko?
ali
Računalnik dela ampak ne moreš prenesti nobenega novega programa s spleta ker Internet Explorer ne dela?
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Kater Explorer ti ne dela? File explorer ali Internet explorer?

Če ti ne dela Internet Explorer, downloadaj chrome/firefox na drugem računalniku/telefonu, prenesi na ta računalnik, inštaliraj in probaj če ti bodo ti brskalniki delovali.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Poglej še datum na računalniku. Če je napačen popravi na današnji datum in ponovno odpri kako spletno stran.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gimi

branko19

Pripravnik
16. apr 2019
60
3
8
Crom se je lepo inštaliral, ampak me takoj blokira. Nikakor, da bi prišel na splet. Zdej imam Crome privzeti brskalnik, preko njega sem poskušal dobit Avast brezplačni, iskalnik je obrnil strani, ko pa sem hotel dol vlečt, me pa vrže vn in napiše v rdečem okvirju, da google ne verjame tem stranem in naj NE nadaljujem. Hočem na 24ur, ponovno napiše, da ne verjame tem stranem.Tako,da mi ni nič več jasno.
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.460
113
Če se ti resetira datum vsakič sproti....zamenjaj baterijo na matični!!! (najverjetneje CR2032!)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
828
269
63
A ti to resno? V 2020 instaliras 14 let star OS in pricakujes da bodo stvari delale?

Pa gremo po vrsti; Vista nima supporta ze lep cas, kar pomeni, da vsi vecji programi (vkjucno z brskalniki) ne dobivajo vec updejtov, kar pomeni tudi da nimajo vec up to date SSL protokolov in root certifikatov. V praksi to pomen, da nemors vec odpirat veliko strani. Enaka zgodba z Internet Explorer; Vista ima prilozeno 7,0, kar je seveda hudo stara stvar.

Resitev tvojih problemov bo instalacija Windows 10. Pogojno (ampak res pogojno) Windows 7, vendar se tudi temu izteka support. Ko imas enkrat taprav OS, lahko brez tezav namestis poljuben brskalnik in uporabljas prenosnik se naprej.
Pa ne ustrasi se, ce ni gonilnikov za win7/win10, lahko uporabis tudi tiste za visto. 9/10 primerov delajo bp.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

jest5

Guru
18. avg 2007
25.291
-8.466
113
Vista nima supporta ze lep cas, kar pomeni, da vsi vecji programi (vkjucno z brskalniki) ne dobivajo vec updejtov, kar pomeni tudi da nimajo vec up to date SSL protokolov in root certifikatov.
V bistvu še dobiva support kot server 2008 in se da spraviti nanjo večino posodobitev zanj.
Zdej a jo podpirajo programi za rajo, je pa druga stvar
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.460
113
Predvsem pa v primeru 13let starega laptopa....

Si v precepu....stari Windowsi niso več uptodate in varni...novi pa, so prepožresni za tolk star hardware....

Rešitev (odvisno za kaj se bo pač uporabljal primarno!) so Linux sistemi....

32bit proc: Linux Mint Xfce 19.3..... Linux Lite 3.8

64bit proc: Linux Mint Xfce 20.04.... Linux Lite 5.0

Maš Libreoffice ki je lepo kompatibilen z MS Office....maš vse ostale programe kot na Windows: VLCmediaplayer....7Zip...Skype....Viber...

Za šolo (glede na corono) bodo ok alternativa....
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
828
269
63
V bistvu še dobiva support kot server 2008 in se da spraviti nanjo večino posodobitev zanj.
Zdej a jo podpirajo programi za rajo, je pa druga stvar
Jo ne, v tem je keć. Chrome recimo ne podpira viste ze od verzje 50 naprej.
Precej lazja resitev je namestitev kaksnega novejsega OSa, kot pa se hecat z updejti.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.460
113
Tudi slovenski jezik je že originalno gor (izbereš ob instalaciji)

Linux Mint ima ogromen comunity (rešiš vse bleme z googlanjem Linux Mint + problem...)

Prav tako Linux Lite ( je lightweight ubuntu)

To sta 2 major veji linuxa (Mint pa Ubuntu)
 
Nazadnje urejeno:

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
828
269
63
Ce je to kaksna core2duo masina, potem bo Win10 z izklopljeno navlako se cisto ok zadeva. Bo vsaj up to date in v okolju, ki je znan.
Naucit nekoga neukega na linux je lahko vcasih kr hec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

branko19

Pripravnik
16. apr 2019
60
3
8
Hvala za odgovore, je pa Duo core 1,66, RAM je 3GB, je pa grafika bolj slaba,ocenjena na 2,4. Bi namestil W7, pa ne najdem na Bolhi. Res je, da je laptop letnik 2007, obnovljen L.2012, vsaj mislim, ram in disk ( 260GB).