Wifi hotspot router

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Ali obstaja mini wifi router, ki:
Pridem k stranki, odklopim lan kabel iz pc-ja, ga vklopim v router, drug kabel iz routerja nazaj v pc in dela internet na pc-ju in dela wifi.
Torej plug&play.

Usb wifi in hotspot je zelo nezanesljiv. Nekje dela ok, nekje na pol, nekje pa sploh ne...

Ni težava, da nimam dovolj gigabajtov v mobilnem paketu, ampak ni signala ali pa je zelo slab. Ali pa v tujini, da prihranim kak GB za ostale dni.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Če rabiš samo router, potem je praktično vsak router narejen tako, da internet vklopiš v Wan in potem dobiš ven LAN v novem subnetu. Razen, če imajo kakšno omejitev na MAC naslov vezano na 24 ur. Ali pa če rabiš LTE varianto. 941 je krepko zastarel.

 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Če rabiš samo router, potem je praktično vsak router narejen tako, da internet vklopiš v Wan in potem dobiš ven LAN v novem subnetu. Razen, če imajo kakšno omejitev na MAC naslov vezano na 24 ur. Ali pa če rabiš LTE varianto. 941 je krepko zastarel.

Ravno to me skrbi "razen če..."
Ravno pri tej stranki, kjer sem začel razmišljati o tem routerju, imajo že nekje na "switchu" dodeljene ip-je za vsak pc. Ne deluje pc, samo plug&play, ampak je potrebno vpisat podatke na mrezni kartici.
Nimam nekaj znanja... zato je v moji glavi ideja zagledala tako: router naredi "pass-through" preko kabla in hkrati "ukrade" za wifi.

Če pozabimo na moje neznanje. Ali bi tvoj predlagani mikrotit deloval na zgoraj opisanem primeru? Če gledajo mac naslove, pa ne vem.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Na Mikrotiku lahko spoofaš MAC na WAN portu po želji, kot tudi lahko določiš statični IP na WAN portu (tole omogočajo praktično vsi).

Verjetno pa boš nekaj takega zelo redko rabil. Za vse ostalo ustreza.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ali obstaja mini wifi router, ki:
Pridem k stranki, odklopim lan kabel iz pc-ja, ga vklopim v router, drug kabel iz routerja nazaj v pc in dela internet na pc-ju in dela wifi.
Torej plug&play.

Usb wifi in hotspot je zelo nezanesljiv. Nekje dela ok, nekje na pol, nekje pa sploh ne...

Ni težava, da nimam dovolj gigabajtov v mobilnem paketu, ampak ni signala ali pa je zelo slab. Ali pa v tujini, da prihranim kak GB za ostale dni.

Vsak Wifi AP, ki ima dva LAN priklučka ali pa Wifi router, ki ga lahko nastaviš v AP. Nastaviš da dobiš IP naslov avtomatsko, ali pa pač pustiš fisknega, itak ga v AP načinu ne potrebuješ. To je v bistvu vse. Nastavi seveda tvoj WiFi SSID, poveži se nanj, IP naslov ti bo pa dodelil DHCP servis od primarnega routerja. Ta drugi problem, da se IP dodeli samo znanim napravam v mreži boš pa nemogoče rešil, razen tako, da izveš MAC naslov te naprave, jo odklopiš iz mreže, in ta isti MAC naslov uporabiš na tvojem računalniku, ki ga zvežeš na tvoj wifi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
991
113
Celje
Obišči stran
Ravno to me skrbi "razen če..."
Ravno pri tej stranki, kjer sem začel razmišljati o tem routerju, imajo že nekje na "switchu" dodeljene ip-je za vsak pc. Ne deluje pc, samo plug&play, ampak je potrebno vpisat podatke na mrezni kartici.
Če imaš stranke, ki "pazijo" svoje omrežje, boš ti bolj težko samo "plug&play".

Pri nekih povprečnih uporabnikih, pa bo to seveda delovalo z vsakim wifi APjem, ki ima dva lan priključka.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Če imaš stranke, ki "pazijo" svoje omrežje, boš ti bolj težko samo "plug&play".

Pri nekih povprečnih uporabnikih, pa bo to seveda delovalo z vsakim wifi APjem, ki ima dva lan priključka.
Ja, ravno za te skrbne stranke me skrbi, da vržem stran 50eur... Imam en router doma, na katermu se prah nabira. Morda enkrat testiram pri tej stranki.

Hvala vsem za pomoč
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Če stranke rabijo njegovo pomoč potem najbrž nimajo top of the line omrežja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Vedno se najde v družbi nekdo, ki pač ima "small d.." sindrom, in potem moram nekaj bevsknit, da ga opazijo...

Res je, igi, nimam veze z omrežjem. In se popolnoma strinjam, da to moje početje ne bi bilo najlepše početje. Vendar za njihovo dobro potrebujem dostop do neta tudi na moji napravi. Težava je, ker nimajo guest wifija, ali it-ejevca ni v firmi in nihče ne ve gesla... Šefom je samo pomembno, da se problem odpravi čim hitreje. v 99% to ni problem. Vedno pa obstaja nek %, kjer je potrebno se znajti malo po svoje...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
991
113
Celje
Obišči stran
Vedno se najde v družbi nekdo, ki pač ima "small d.." sindrom, in potem moram nekaj bevsknit, da ga opazijo...

Res je, igi, nimam veze z omrežjem. In se popolnoma strinjam, da to moje početje ne bi bilo najlepše početje. Vendar za njihovo dobro potrebujem dostop do neta tudi na moji napravi. Težava je, ker nimajo guest wifija, ali it-ejevca ni v firmi in nihče ne ve gesla... Šefom je samo pomembno, da se problem odpravi čim hitreje. v 99% to ni problem. Vedno pa obstaja nek %, kjer je potrebno se znajti malo po svoje...
Verjetno si me narobe razumel... Nikakor nisem želel napisati, da si nepomemben v zgodbi, ampak po svoje nekaj "čarati" v večjih in urejenih sistemih ni najbolj zaželeno.
Sem delal v eni večji firmi kot IT skoraj 20 let in približno vem kako to gre. Ko je zadeva enkrat prevelika, rabiš zadaj "čisto in urejeno omrežje". In žal to pomeni, da ne more kar vsak nekaj po svoje priklapljati, brez dogovora z IT. In ker se tega nihče ne drži, se žačnejo zadeve omejevati.
OK, ti veš kaj delaš, imaš clean prenosnik, imaš pogodbo s firmo... Brez zadržka ti dam podatke za dostop v glavno omrežje.
Ampak to ne gre za vsakega "potnika" (pa ni to mišleno žaljivo), ki pride mimo. Za takšne stvari so ločena omrežja.

Zato ni potrebno, da takoj "skočiš", ker je bil namen zgolj informacija, da pri urejenih sistemih ne bo šlo po sistemu plug&play.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Verjetno si me narobe razumel... Nikakor nisem želel napisati, da si nepomemben v zgodbi, ampak po svoje nekaj "čarati" v večjih in urejenih sistemih ni najbolj zaželeno.
Sem delal v eni večji firmi kot IT skoraj 20 let in približno vem kako to gre. Ko je zadeva enkrat prevelika, rabiš zadaj "čisto in urejeno omrežje". In žal to pomeni, da ne more kar vsak nekaj po svoje priklapljati, brez dogovora z IT. In ker se tega nihče ne drži, se žačnejo zadeve omejevati.
OK, ti veš kaj delaš, imaš clean prenosnik, imaš pogodbo s firmo... Brez zadržka ti dam podatke za dostop v glavno omrežje.
Ampak to ne gre za vsakega "potnika" (pa ni to mišleno žaljivo), ki pride mimo. Za takšne stvari so ločena omrežja.

Zato ni potrebno, da takoj "skočiš", ker je bil namen zgolj informacija, da pri urejenih sistemih ne bo šlo po sistemu plug&play.
prvi stavek ni bil za tebe ;) za enga višje...
Sorry, nisem dobro ločil, komu pripada.
Drugača pa ja, je tudi praksa, da se vpraša IT... Imam še en "extrem", kjer ne moreš niti usb ključka vštekt, nič instalirat. To vse razumem in spoštujem. Samo, da se moram pa za take stvari najavit par dni prej in potem, ko pridem spet čaaaakam, da tam en človek naredi 3 klike, da mi odpre pc... to je pa malo mimo. Ponavadi me potem še gledajo kaj dejansko klikam:) Je pa res velika firma, cca 2k ljudi...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
prvi stavek ni bil za tebe ;) za enga višje...
Sorry, nisem dobro ločil, komu pripada.
Drugača pa ja, je tudi praksa, da se vpraša IT... Imam še en "extrem", kjer ne moreš niti usb ključka vštekt, nič instalirat. To vse razumem in spoštujem. Samo, da se moram pa za take stvari najavit par dni prej in potem, ko pridem spet čaaaakam, da tam en človek naredi 3 klike, da mi odpre pc... to je pa malo mimo. Ponavadi me potem še gledajo kaj dejansko klikam:) Je pa res velika firma, cca 2k ljudi...

To je, kjer je security na prvem mestu, običajna praksa. Z USB ključki nimajo kaj počet.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Vedno se najde v družbi nekdo, ki pač ima "small d.." sindrom, in potem moram nekaj bevsknit, da ga opazijo...

Res je, igi, nimam veze z omrežjem. In se popolnoma strinjam, da to moje početje ne bi bilo najlepše početje. Vendar za njihovo dobro potrebujem dostop do neta tudi na moji napravi. Težava je, ker nimajo guest wifija, ali it-ejevca ni v firmi in nihče ne ve gesla... Šefom je samo pomembno, da se problem odpravi čim hitreje. v 99% to ni problem. Vedno pa obstaja nek %, kjer je potrebno se znajti malo po svoje...

Kaj točno imaš problem? dostop do interneta? Tu ni druge, če v Wifi nimaš pravice vstopa, potem ti kot zunanji subjekt nimaš tam kaj počet, sploh če je prek tega wifia dostop do občutljivih podatkov in sistemov. Če nimajo guest wifija za tvoje potrebe, potem si out.of.options. Jaz ti tudi ne bi dal dostopa do takšnega wifija. Bi ti pa na hitrco odprl guest wifi, kjer bi imel samo dostop do interneta in še to omejen. Do notranjih resursov ti ne bi nikoli dal dostopa, brez da bi temeljito prečekiral tvoj PC.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
damirj vse to jaz razumem in spoštujem. Tukaj sploh ni debate, da bi rad bil smart ass! Samo vsi niso prijazni in hitri kot ti.
Vprašal sem samo, če obstaja plug&play opcija, da pridobim wifi, brez, da delamo dramo v firmi. In včasih bi kak problem rešil v krajšem času, kot pa da se it-jevec primaje do mene in mu razložim kaj bi rad, in potem mora spet nazaj....

Zgoraj so naštete opcije. Morda dela, morda ne oz. nekje sigurno ne dela. Povedal ste tudi svoje mnenje glede varnosti... Tako, da se lahko debata konča.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
:)

Ampak sej en guest wifi se komot naštima še doma v pižami medtem ko na školjki delaš kepice, ne rabiš niti tja na firmo hodit. Če so reči poštimane seveda...
 
  • Všeč mi je
Reactions: smrkec