Wifi dela počasi - Mac OSX

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Imam router TP Link Archer AC1750, delovanje imam na 2.4 GHz, ker mi 5Ghz ne lovi tam, kjer najbolj rabim. Speed test mi je naredil 1,14 Mbps download in 1,23 Mbps upload, linija je Telemach Gold Extra, se pravi 40 / 4 Mbps. Gre za MacBook pro mid 2010. Lahko kako odprem pipco na routerju?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Očitno je signal zelo slab (debele stene ipd.). Načeloma lahko povečaš oddajno moč na routerju, ampak nekega čudeža tukaj ne moreš pričakovati. Seveda ob predpostavki da je težava pri WIFIju. Tik ob routerju oz. pri uporabi kabla je hitrost interneta takšna kot mora biti? Sicer je lahko krivec tudi internetni ponudnik.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Ampak signal kot tak je pa dober, ima vse črtice. Ob routerju še nisem probal, bom danes. Kaj pa lahko nastavim, da poboostam? Kanale zamenjam? Frekvenco delovanja iz auto na 20 oz. 40?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Priporočam, da ločeno testiraš internetno povezavo (laptop priklopi direktno na modem, potem lahko še s kablom na router, da problem res omejiš samo na WiFi, kjer je najverjetneje težava) in ločeno brezžično povezavo (najboljše bi bilo enega klienta priklopit s kablom na LAN in prenašat med klientom na LAN in WLAN).

Glede na to, da ti na 5Ghz sploh ne lovi, vrjetno tudi na 2.4GHz ni najboljši signal, črtice včasih niso najboljši indikator. Za začetek preveri, kako je s kanali, na 2.4Ghz imaš namreč samo 3 (20Mhz) neprekrivajoče kanale (ponavadi se uporabi 1,6,11). To lahko storiš z namenskim programom za OS X (npr. WiFi Explorer), Windows (inSSIDer), Android (WiFi Analyzer,...), kjer vidiš kateri kanali so zasedeni, ponvadi ti tudi predlaga katerega uporabit. Zdaj če imaš dovolj frekvenčnega prostora (nobenih WiFijev v bližini), lahko uporabiš tudi 40Mhz kanale, sicer je boljše it na 20Mhz. Najboljše je seveda, da si na kanalu, ki je popolnoma prost in se ne prekriva z nobenim. Če imaš več možnosti, pa preizkusi različne, ker na teh frekvencah moti tudi Bluetooth, mikrovalovke, brezžične miške/tipkovnice, babyphonei, itd., ki jih s temi programi ne vidiš (rabil bi spektralni analizator, ampak je za domačo uporabo malce draga zadeva).

Ko boš imel izbran kanal, testiraj najprej v bližini routerja. Če v bližini routerja deluje, je velika vrjetno, da je do željene lokacije enostavno preveč ovir. Če imaš le možnost, router premakni bližje, za začetek lahko poskusiš s premeščanjem v prostoru, čeprav so največji problem stene. Lahko probaš sicer z upgradeom firmwarea, v nekaterih alternativnih firmwareih lahko tudi nekoliko povečaš oddajno moč, vendar čudežov ni za pričakovat, kot je povedal že philips.

Kako daleč imaš sploh prenosnik? Koliko sten je vmes in kakšnih (armiran beton?)?

Če mora biti router, kjer je, razmišljal o dodatni dostopni točki. Idealno bi bilo, da je s kablom povezana na obstoječi router in čimbližje prenosniku, alternativno bi lahko uporabil powerline (mreža po električni napeljavi) do druge dostopne točke ali pa repeater, ki je brezžično povezan z routerjem in ga postaviš nekje vmes.
 
Nazadnje urejeno:

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Problem je, ker je bil signal izredno dober včasih. Zdaj ko sem kupil nov ruter isto, po novem pa nekaj štrajka. Naredil sem tudi firmware update in se mi zdi da od takrat je štala. Ker ne lovim 5GHz, sem naštimal, da lovi samo na 2.4. Router je en štuk pod mano, ampak tako slabo pa še ni delal. OK je, ampak če sem ga pa resetiral, je pa delal kul. Zdaj pa kar melje. okoli 2Mbps imam downlaoda. Pri routerju pa je normalno.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Sem nehal brati pri "en štuk pod mano". Tu ne moreš nič narediti, vmes je debela "stena", praviloma s kar nekaj železja. Sem že kar nekaj takšnih situacij stestiral in med nadstropji je zelo malo šans da deluje OK.

Razmišljaj o namestitvi routerja še v tvoje nadstropje - povezan seveda s kablom, ker WIFI tukaj očitno ne bo kaj prida uporaben.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Že, samo je delalo precej bolje pred časom, pa smo imeli slabši router...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Definiraj "slabši". Procesor, RAM, nazivna hitrost in WIFI standard tukaj nimata veze. Pomembna sta zgolj oddajna moč in "jakost" anten.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Sem pozabil koliko je prenašal, ampak na telefonu nekje ni lovil signala, medtem ko ta lovi po celi bajti. Tale ruter je strupen drugače, zato sem mislil da se ga da malo pobustat

Bem da je bil stari tuter 5 let nazaj 35 eur, tale je bil preko 100 kupljen letos. Verjetno ni enako?
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Še enkrat: strojne specifikacije tukaj ne veljajo vloge, pomembna je moč oddajnika in "ojačitev" anten.

Sicer pa je tale router bolj ali manj drag samo zaradi tega, ker je dual band. In glede na to, da ti 5GHz ne koristi, si po nepotrebnem zapravil toliko denarja
rolleyes-1.gif


Potegni kabel v zgornje nadstropje in naredi še dodaten access point. Za to lahko uporabiš tudi t.i. power line adapterje (da uporabiš električno inštalacijo). https://www.mimovrste.com/mrezni-adapterji-power-line-adapters
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Kupili smo ga, ker stari ni lovil po celi bajti, ta pa lovi. Kako lahko rečeš, da je isto kvaliteten?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ja če je stari delal boljše v zgornjem nadstropju, potem tudi ne moreš rečti da je novi boljši
wink-1.gif


V nobenem primeru ne boš moral dosegati hitrosti internetne povezave (40Mbps). Realna hitrost v idealnih razmerah pri N standardu je 80MBps oz. 40MBps - odvisno ali uporabljaš 40 oz. 20MHz širino kanala. Ti pa si daleč od idealnih razmer, glede na to da dosegaš hitrosti ranga ~1Mbps. AC pa je itak samo na 5GHz, česar pa ti ne uporabljaš.

Če boš hotel zadevo signifikantno izboljšati, boš moral kupiti še en router in ga dati v tvoje nadstropje. Povezan pa mora biti s kablom, ker pri wireless povezavi boš težko dosegel hitrost internetne linije. Lahko potegneš UTP kabel, ali pa uporabiš powerline adapterje (ki pa imajo tudi svoje omejitve in lahko da pri tebi ne bodo prišli v poštev).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Si preveril kako je z zasedenostjo kanalov? V "zraku" se lahko marsikaj spremeni, še posebaj na 2.4GHz kjer imaš svašta.

Če praviš, da je problem od nadgradnje, poskusi z downgradeom na starejšo verzijo oziroma poglej, če je že kakšna novejša. Lahko ima trenutna verzija swja kakšne probleme.

Drugače pa ta router niti ni drag, je eden izmed najcenejših z ac standardom, čeprav v tvojem primeru ti ne koristi, če ne uporabljaš 5Ghz (802.11ac je 5GHz only, na 2.4GHz imaš še vedno 802.11n).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Ja če je stari delal boljše v zgornjem nadstropju, potem tudi ne moreš rečti da je novi boljši
wink-1.gif


V nobenem primeru ne boš moral dosegati hitrosti internetne povezave (40Mbps). Realna hitrost v idealnih razmerah pri AC standardu na 2.4GHz je nekje ~100Mbit, torej malo več kot koriščenje 40MHz kanala pri N standardu (ki ima okrog 80Mbps). Ti si daleč od idealnih razmer, glede na to da dosegaš hitrosti ranga ~1Mbps.

Če boš hotel zadevo signifikantno izboljšati, boš moral kupiti še en router in ga dati v tvoje nadstropje. Povezan pa mora biti s kablom, ker pri wireless povezavi boš težko dosegel hitrost internetne linije. Lahko potegneš UTP kabel, ali pa uporabiš powerline adapterje (ki pa imajo tudi svoje omejitve in lahko da pri tebi ne bodo prišli v poštev).

802.11ac na 2.4Ghz kolikor vem ne obstaja, na 2.4Ghz se še vedno uporablja 802.11n.

Sicer se da tudi realno na 802.11n dobit 40Mbit/s+ (Meni prenaša en štuk višje cca. 40-110Mbit/s preko 802.11n z uporabo 40MHz kanala: router je 6 let star Linksys WRT-610N, prenosnik pa MacBook Pro Retina. Je pa res, da je lesena hiša in dokaj čist frekvenčni prostor), imaš pa prav glede razmer, ki so v njegovem primeru precej slabe.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Ok, kaj lahko naredim preten potegnem kable? Menjam frekvenco in kanale? Na katere? 60 MHz?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Res je, AC je 5GHz only. Sem popravil moj post. Omenjene hitrosti so pa precej okvirne, ker je veliko odvisno tudi od strojne opreme.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
WiFi explorerja še nimam, sem pa opazil, da če resetiram router, mi par minut dela povezava ok, potem pa spet pade. Ampak to je res čudno, ko sem kupil ruter je vse delalo super en mesec.

Edit: 300 kbps mi vleče, popizdil bom
 
Nazadnje urejeno: