Vzmetenje Laguna 3

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Spredaj so 14mm, zadaj pa 11.2mm. Ok, mogoče lahko 11.1mm. Zadaj niti ni čutiti tako hudo, tudi avto zapuščam na roko, spredaj pa ...
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Zanimivo je, da če izberem 1,5DCI , da premer 14mm in krajšo dolžino.
Po logiki bi rekel da je to trša vzmet. Res mi ni nič več jasno. Podobne rezultate dajo tudi razni avtodoci itd. Le da je še malo več zmešnjave. Generano so pa kode 54010003R, 2R ali 6R.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Samojed: da bi pa ob nultem servisu pozabili iz katerega od fedrov pobrati plastične štoperje, ki so tam zato, da se sprednji odbijač ne podrajsa med transportom pa ni šanse? Pri merjenju debeline vzmeti nisi videl nič nenavadnega?

Znani so primeri iz Amerike, ko je jebivetrski servis to pustil noter v sprednjih blažilcih na M3, kupec pa se je nato tako vozil več let...
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Hja no, ampak verjetno bi pa to opazil? Avto sicer zaniha, ampak se čudno obnaša - kot bi ne bila usklajena vzmet / amortizer.
Recimo kaj me najbolj moti - vožnja po razpokah, jaških itd. Kot bi ne mignil. Ko recimo doma na tlakovcih zavijem, potrese cel avto, ko bi ne imel vzmetenja. Tako da čedalje bolj sumim da pa amortizerji niso ok ( prehudi). Glede na starost sicer ne verjamem da so bili menjani, edino če jih je kdo namenoma dal stršati ali kaj podobnega.
Počakam toliko, da dobim kako drugo laguno na test in če bo boljša, bom poskusil zamenjati komplet spredaj.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.345
9.748
113
kod Džej-Zija
Lahko so bili amortizerji "obnovljeni", recimo pri Vugi. Jaz sem jih dal obnovit mnogo let nazaj, pa se je avto potem peljal kot gokard, samo trd je bil pa tudi temu primerno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

aceofs

Zelenc'
31. jan 2023
23
-12
3
Laguna 4control je imela trše vzmetenje + 18" platišča in je bila res za vozit skoraj kot gokart.
Da bi imela Business laguna trdo vzmetenje mi je pa nenavadno Autopoint, vsekakor pa je je bolj kompaktna za vozit kot Laguna 2.

Šele Espace V in Talisman sta imela adaptivno vzmetenje, starejši avti pa tega niso imeli.

Laguna ni nikoli imela sport gumba: https://atelierrebul.si/en/shop/istanbul-eau-de-parfum-12ml-59
oh my god nisem pomislil, thx
 

dask

Fizikalc
21. sep 2023
202
203
43
Samojed: da bi pa ob nultem servisu pozabili iz katerega od fedrov pobrati plastične štoperje, ki so tam zato, da se sprednji odbijač ne podrajsa med transportom pa ni šanse? Pri merjenju debeline vzmeti nisi videl nič nenavadnega?

Znani so primeri iz Amerike, ko je jebivetrski servis to pustil noter v sprednjih blažilcih na M3, kupec pa se je nato tako vozil več let...
Znani so tudi iz Slovenije, kolegu so jih pustili notri pri Superbu in je prevozil preko 8.000 km in izgubil živce, preden so pogruntal (ali je še celo sam, se ne spomnim). Je bil na tem, da proda, ker je bil avto popolnoma neudoben....
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Marsikaj se zgodi... Sam sem dobil avto iz nultega servisa z gumami napumpanimi na 3,2 bara, ki so bile take še iz tovarne zaradi ladijskega transporta ;)

(Vrli sprejemnik mi je nato šel nakladati o tem, da je to nemogoče, ker da svoje merilnike redno umerjajo :cheer:)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
No, da se javim. Projekt vzmetenje trenutno čaka. Saj vozim se, ampak imam bolj pomemne zadolžitve. Imam pa namen verjetno nabavit kar rabljen komplet in premontirat, pa bomo videli. Prej bom pa še malo raziskal razlike med vzmetenjem med npr 1,5 in 2,0 dci, čeprav trenutni podatki kažejo ravno nasprotno - 1,5 ima debelejšo vzmez kot 2,0 ??? Bom še za amortizerje raziskal, ker mislim da so ti problem, ne sama vzmet.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.620
1.241
113
Zakaj rabljeno? Fedri pa res nic ne stanejo. Je vec dela kot pa strosek materiala ..Jaz sem fedre dobil po 10€/kos (zadnji za citroen), za vecino avtov dobis Eibach od 30€ dalje, tako da....
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.323
657
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
OK, mene je mehanik potem grdo upalil - 216€ za menjavo prednje leve fedre + da mi je v faco rekel, da tudi nova ne bo dolgo držala, ker so materiali u ku*cu ne glede na to kaj daš not.
 

backo123

Pripravnik
18. dec 2012
49
11
8
Imel Laguna 2. Na prednjem fedru mi je počil "repek" fedra in sem šel v menjavo. Seveda se menjata obe strani in po spominu je blo okol 300 e. No pol po par letih enkrat zjutraj avto na parkingu visi spredaj. Počil je en prednji feder na sredini in sem avto s šlep službo peljal spet na menajvo obeh prednjih fedrov spet 300 e... Tko da materiali teh fedrov so lahko bogpomagi...verjetno ... majo pa renoji/lguna podvozje itak skoz v problemih...
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Zakaj rabljeno? Fedri pa res nic ne stanejo. Je vec dela kot pa strosek materiala ..Jaz sem fedre dobil po 10€/kos (zadnji za citroen), za vecino avtov dobis Eibach od 30€ dalje, tako da....
Zato, ker kot so že napisali, niso ravno tako zelo poceni. In ker ne vem ali je vzrok feder, saj bolj sumim amortizerje. In ker ne vem, ali bo potem stanje enako. In ker menjava kompleta ni tako komplicirana kot pa še razdreti zadevo ( orodje za stisnit vzmeti si sicer lahko sposodim). Itak pa čaka, da najdem nekoga s podobno laguno na parkplacu :) .
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.620
1.241
113
Ne vem kaj ti vidis da so napisali. Napisali so da so toliko dali za menjavo in material. Jaz ti pa povem koliko stane feder, imas vse na Autodoc, 5 min guglanja. Bi ti prilepil cene, pa ne vem kak avto imas
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.620
1.241
113
A bo?
 

Priponke

  • Screenshot_20240423_135428_de.autodoc.gmbh.jpg
    Screenshot_20240423_135428_de.autodoc.gmbh.jpg
    499,1 KB · Ogledi: 20
  • Screenshot_20240423_135353_de.autodoc.gmbh.jpg
    Screenshot_20240423_135353_de.autodoc.gmbh.jpg
    480 KB · Ogledi: 21