Vzdrževalec / polnilec akumulatorja

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Nafta je kle še najmanši problem. Problem so sodobni dizlarji. Malo šoba curi, ne vžge, ena svečka slaba ne vžge, malo visokotlačni sistem pušča, ne vžge, miš poglodala povratno cev visokotlačnega sistema ne vžge. Malo slabši akumulator, ki bi NA bencinca napajal še 5 let, in zato malo manj obratov pri verglanju, elektronika ne da vbrizga in ne vžge. Vglavnem dizel je svoje izpel, umetno ga še držijo pri življenju in čedalje bolj z njim komplicirajo zaradi eko norm.. Naj gre na smetišče zgodovine.
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.349
257
83
33
Starejsi bencinar mi je stal za vikend pri miru, v ponedeljek zjutraj delala samo armaturka, vzge ne. Aku pol leta star Dynamic+ 54ah. 18 ur sem ga filal s Ctek multi xs 25000 (zverina) na normal mode, ob priklopu je svetila 2. pozicija, se pravi ni bil cisto na nuli. Zdaj dela, samo ne vem kaj je kurilo strom. Avto elektronike prakticno nima, letnik 2009. A je tole praznjenje kaj prizadelo aku na dolgi rok?

Danes zjutraj je bilo -7, avto je pod nadstreskom na prostem. Vseeno se mi je zdelo, da je rabil prevec casa za vzig, al se mi pa samo zdi zarad tega praznjenja.

crashednburnt prosim povej koliko je tistole vikend praznjenje vplivalo na zivljenjsko dubu akuja.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
:D čaki da si model prvo šlogarsko kuglo iz podstrešja dol prvleče...
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.811
815
113
MB
Vse je odvisno iz kakšnega materiala je nadstrešek...če je iz lesa, potem malo absorbira minus stopinje, kovinski pa slabo vpliva na akumulator
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
No majstri, le to vam bom povedal - izpraznitev akuja do daske (pozabljene luči), ga je oslabilo pod 80% kapacitete - star leto in pol. Samo za na Dinos in po novega.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Bodimo resni. Dejansko vsako praznjenje klasičnega kislinskega akumulatorja pod 20-30% pomeni degradacijo v smislu kapacitete in/ali zagonskega toka. Degradacija je odvisna od:
- globine praznjenja (bolj kot greš proti 0 bolj se stvar nepovratno okvari)
- časa ko je acu prazen
- toka ki je v igri v fazi globokega praznjenja (toka ki teče ko je akumulator pod 30% napolnjenosti)
- temperature na kateri potek proces
- kvalitete akumulatorja

Potem pri polnjenju je pa še odvisno ali ga polniš lepo in kot je treba ali pa zakurblaš avto na kable in pustiš da alternator polni za 1C in uspešno dodaš še par procentov pri zmanjšani kapaciteti.

Tako na hitro lahko eno spraznjenje na 0% kapacitete v enem dnevu pri nizkih temperaturah okvari akumulator toliko da bo potem v naslednjem mesecu izdihnil dokončno. Načeloma iz danes na jutri ne bo crknil, bo pa z vsakim zagonom pobralo še malo življenja iz njega in en dan pade v (ne)povratno zanko in ne bo nič od njega.

Skratka odgovor je "da možno je", lahko pa tudi da je bil spraznjen samo na 30% in to samo par ur in v tem primeru je pobralo 5% življenja z njega in je še čisto ok za par let.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja moj je imel kak teden prižgane luči, preden sem opazil - seveda niso ves teden gorele - pač avtodom na dvotedenskem počitku. ;)
 

uporabnik5

Pripravnik
8. nov 2020
48
3
8
No majstri, le to vam bom povedal - izpraznitev akuja do daske (pozabljene luči), ga je oslabilo pod 80% kapacitete - star leto in pol. Samo za na Dinos in po novega.

Pred enim letom sem kupil rabljen avto. Do daske izpraznjen akumulator sem imel vsaj ca 1 mesec, pa je pred pol ure po 24 urnem polnjenju vžgal v prvo.
Če bi medtem zmrznila kislina potem bi bil pa res za na Dinos.
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.542
-256
83
No ja v šestih letih kar nekajkrat pozabil luči, aku. spucalo čist te dni vžiga bp. Aku star xx let avto 27 let stare japonske jajce.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.835
5.081
113
Če bi medtem zmrznila kislina potem bi bil pa res za na Dinos.
Elektrolit v polnem in zdravem akumulatorju ne zmrzne kar tako. Oziroma teoretično in praktično nemogoče v našem podnebju.
Če je pa prazn se pa to zgodi pri podobni temp kot je ledišče vode. Takrat ti je pa zmrznitev zadnja skrb, ker je aku itak že hin.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
... jutri bo pa vuvuuuvuvu.....:mad:
Saj se lahko parkira bolj na hribčku ... Meni Puntič vžge na horuk tudi v rikverc (bolj mehko kot prva in bolj trdo kot druga) ... Tastari avti pa itak AKU-ja ne rabino nujno ... Škodilak (favoritka) je vžgala tudi brez AKU in peljala tudi :cheer: ... kurz je bil samo, če ti je crknila glih v križišču :norec: ...
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.731
349
83
Vipavska dolina
No ja, jst sem imel Favoritko pa avtomatski zrak, na "tek" ni vžgala pa da jo je*eš. Sva jop enkrat z enim porivala enih 300 metrov, pa se ni dala. Potem na kable je pa šlo takoj.
Sicer pa v petek sem po soraj 9 letih zamenjal akumulator, se pozna da so občine zaprte in vsakodnevno max. 10 km. verjetno ne nafila niti kar porabi. Če bo sedaj zdržal toliko kot tisti bo čisto v redu.

Pa še eno podvprašanje. Od traktorja sem odklopil baterijo in jo dal nafilat ter kar pustil priklopljeno na polnilcu. A ji to lahko kaj bolj škodi kot če bi jo recimo vsake dva tedna priklopil in nafilal, ali je bolje da pustim kar tako, priklopljeno?
Hvala za odgovor...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.835
5.081
113
Ni to igrača. Par zagonov da skozi. Ampak to je za par sekund. Če verglaš dal časa skuris kable.Ni pa to polnilec. No vsaj 12v akuja ne. Lahko pa kake laptope in telefone polniš gor.