Vulkan

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Pozdravljeni,

Prvič pred pol leta, tokrat pa kar v treh zaporednih batchih isti problem. Pivo je tako karbonizirano, da ga ob odpiranju uide iz steklenice dobra polovica preden se umiri. S tem da uporabljam že cel čas približno isti recept, za karbonizacijo na 60l batch dam 230g sladkorja. Edina razlika glede na pol leta nazaj je kvas : prej sem kupoval v malih vrečkah po 11.5g, zadnji čas pa uporabljam enak kvas, samo da sem pač kupil 500g in ga natehtam 23-25g. V zadnji rundi sem prvič doživel, da je od pritiska celo razneslo steklenico. Pa ne samo eno.

Recimo da mi tehtnica laže in dam kvasa preveč. Bi lahko to bil vzrok ? Jaz namreč druge ideje več nimam...
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Kvasa imaš itak precej premalo za tako količino. Pomoje klasična okužba. Klor, pa vse dezinficirat. Jaz imel iste probleme, po dveh letih fasal okužbo in vulkane, pa niti ne takoj ampak po kakšnih 2 do 3 mesecih v flašah. Odkar opremo namakam z arikino, so problemi izginili. Če uporabljaš plastiko zna bit problem ker sčasoma nastanejo raze v katerih se nabere umazanija katero ne moreš sčistit
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Bi moral dati veliko preveč sladkorja. Da raznese steklenice bi rabil nad 5 vol karbonizacije, to je tam 1kg sladkorja na cel batch.

Najbrž je vzrok okužba ali nedokončana fermentacija.

Tvoje napake ...

Prvič, 25g kvasa za 60l piva je underpitching (premalo kvasa), sploh če imaš kvas ki ni v optimalnem stanju. Če imaš premalo/slab kvas se zelo poveča možnost inicialne okužbe z bakterijami ali divjim kvasom.

500g kvas je po specifikacij uporaben odprt en teden, potem bi ga moral zavreči. Če imaš odprtega in ni v zrakotesni embalaži (najbolje vakuumirat) bo vezal vlago in postal kmalu zanič (= ne bo opravljal svojega dela v okviru specifikacije). Zanič kvas ima lahko čudno delovanje, recimo lahko postane zelo len kar pomeni da pusti visok FG kar vodi potem v potencialne okužbe z drugimi organizmi.

Suh kvas je tudi dobro gojišče za ostale mikroorganizme. Dokler je suh je to zaščita pred tem da začne v njem rasti kaj čudnega, kot rečeno pa veže vlago in to pomeni okolje v katerem se ti recimo lahko naselijo bakterije in plesni.

Koliko dobivaš FGje? Če so ti visoki je lahko problem samo slab kvas in niti ne direktno okužba. Če pa je FG v mejah normale imaš pa skoraj gotovo nekje okužbo. Razkuži vso opremo z nekim pravim razkužilom (varekina če imaš plastiko, jod če imaš inox) in zamenjaj drobni inventar ki se ga ne da dobro očistit (pipice, cevi ipd.).

Dalje ti žal moram naprej svetovat da zavržeš preostali 500g kvas = nisi prišparal nič. Za tvoje pivo tam pri gostoti 1.050 daj 50g (4-5 vrečk) kvasa, ker dve vrečke za 60l je premalo (rizično).
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Hvala, bom upošteval nasvete. Imam en inox in en plastični fermentor, za higieno in razkuževanje res skrbim, dopuščam pa da je plastika problem. Se je bom lotil z varikino. Kvas v rinfuzi zavržem in grem nazaj na male vrečke, ni druge.

LP