VPN usmerjevalnik za oddaljen dostop iz tujine

moho

Pripravnik
30. avg 2007
208
0
16
Pozdravljeni, potrebujem slovenski IP, medtem, ko sem v tujini iz očitnih razlogov - gledanje TV. Gledam ta dva routerja, ki sta na razpolago:

1. https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/draytek-brezzicni-router-draytek-vigor-2130n
2. https://www.mimovrste.com/usmerjeva...merjevalnik-crs109-8g-1s-2hnd-in-poe-8-portni

Oba sta podobnega cenovnega razreda, imata pa različne lastnosti, predvsem, ker potrebujem VPN, me zanima vaše mnenje glede SW...Mikrotik ima RouterOS, drugi pa OpenVPN. Vaše mnenje glede tega: enostavnost uporabe omenjenega SW, predvsem nastavitve (imam najhitrejšo povezavo T-2 na optiki, imel bom statični IP), moje znanje je na ravni povprečnega uporabnika, kvaliteta in stabilnost SW, update in ostalo.
Prosim tudi, če ima kdo izkušnje s samo kvaliteto ruterjev ene in druge znamke in pa ostale nastavitve teh dveh ruterjev (personal cloud morda...)?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Najprej je treba razjasniti pojem "gledanje TV". Je to kakšna spletna stran ala Voyo ali misliš na IPTV od internetnega ponudnika, saj ni vse enako iz vidika konfiguracije.

Če že imaš obstoječo opremo, nakup pregrešno dragega routerja niti ni edina opcija. Kupiš lahko tudi kak raspberry pi in na njem furaš VPN strežnik in še marsikaj drugega.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Pa preden izumimo toplo vodo, ne smemo pozabiti tudi na EU direktivo za enotni digitalni trg: https://www.zps.si/index.php/tehnol...alno-vsebino-bomo-odslej-nosili-s-seboj-po-eu

Torej lahko od kjerkoli iz EU dostopaš do enake vsebine, kot jo imaš doma. Recimo na rtvslo portalu se lahko prijaviš in gledaš live TV tudi iz tujine (znotraj EU, seveda). Enako velja tudi za vse web-based IPTV (Mobia, T2 to go ipd.)

Če si izven EU, potem to seveda ne pride v poštev.
 

moho

Pripravnik
30. avg 2007
208
0
16
Torej, ko mislim tujina je to izven EU in gledal bi internetno TV, Netflix, HBO, internetne posnetke...kot sem zapisal v zgornjem postu...TV pač. Do pred enim tednom sem to reševal z Ekspress VPN, vendar ne deluje več za slo internetno tv.
Potrebujem kot rečeno nekaj enostavnega, vendar ne kakšno cheap varianto...tam do max max 200€, bolj v okviru 150-200€, stabilno, zanesljivo in da se nadgrajuje, ko je potrebno.
Ta dva routerja sem dal kot primerjavo, lahko tudi kaj drugega. Pomembna je enostavnost nastavitve in stabilnost.
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Torej, ko mislim tujina je to izven EU in gledal bi internetno TV, Netflix, HBO, internetne posnetke...kot sem zapisal v zgornjem postu...TV pač. Do pred enim tednom sem to reševal z Ekspress VPN, vendar ne deluje več za slo internetno tv.
Potrebujem kot rečeno nekaj enostavnega, vendar ne kakšno cheap varianto...tam do max max 200€, bolj v okviru 150-200€, stabilno, zanesljivo in da se nadgrajuje, ko je potrebno.
Ta dva routerja sem dal kot primerjavo, lahko tudi kaj drugega. Pomembna je enostavnost nastavitve in stabilnost.
Hej,
jaz sem na istem kot ti. Na koncu sem nabavil Proton VPN program in na TV imam priklopljen nek star mini racunalnik. Sicer nima Slovenije, ampak se povezem vcasih na Avstrijo, vcasih na Nemcijo in slovenski Telemach dela kot je treba.
Se pa strinjam, raje bi nabavil router in imel brez racunalnika direkt TV, ampak takrat ni slo.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Na Bolhi en prastar Linksys wrt-54g router z DD-WRT firmware-om gor pa VPN nastavitev PPTP gor, več kot 10 EUR ne more bit... tutorialov milijon za točno to. 2 minuti če si že kdaj to delal, 10 če nisi. Če vržeš za povezavo z 10mbit uploada je to to, router pri tem uploadu ne more biti ozko grlo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Na Bolhi en prastar Linksys wrt-54g router z DD-WRT firmware-om gor pa VPN nastavitev PPTP gor, več kot 10 EUR ne more bit... tutorialov milijon za točno to. 2 minuti če si že kdaj to delal, 10 če nisi. Če vržeš za povezavo z 10mbit uploada je to to, router pri tem uploadu ne more biti ozko grlo.

Slabšega routerja nisi mogel izbrati? To je 15 let star fosil...

Praktično vsak TP-Link za 20-30€ bo isto podpiral DD-WRT in bo deloval konkretno boljše - več RAMa, boljši CPU, večji ROM.

Sicer pa je OP rekel da ga takšne poceni variante ne zanimajo.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Nisi prebral do konca: na 10mbit linku ne bo nič od tega delovalo konkretno boljše, ker je ozko grlo link in ne RAM, CPU in ROM - hitrost uploada bo popolnoma enaka na temu jajcu, rPI-ju, TP-Linku... vem, ker sem na takem linku imel tako TP-Linka kot Linksysa, pa še Asusa. Enaka brzina na PPTP-ju, ki je itak passe, ampak za to čisto ok.
Odpiralcu teme: kar nekaj NAS-ov, če ga slučajno imaš, VPN server podpira out-of the-box. Ne boš na nobenem routerju tako enostavno nastavil kot na Synology-ju. Imam 218+, pa je enih 7 klikov do IPSec VPNja na NAS z namestitvijo programčka vred, pa en IP range vpišeš (VPN Server je standard aplikacija za download od Synology-ja). V službi pa Qnap-a, pa je isti hec. Če znaš port forwarde naredit iz routerja do NAS-a za 3 porte, je potem easy-as-pie, definitivno bolj kot sem videl na kateremkoli routerju.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.400
484
83
::1/128
Nisi prebral do konca: na 10mbit linku ne bo nič od tega delovalo konkretno boljše, ker je ozko grlo link in ne RAM, CPU in ROM - hitrost uploada bo popolnoma enaka na temu jajcu, rPI-ju, TP-Linku... vem, ker sem na takem linku imel tako TP-Linka kot Linksysa, pa še Asusa. Enaka brzina na PPTP-ju, ki je itak passe, ampak za to čisto ok.
Odpiralcu teme: kar nekaj NAS-ov, če ga slučajno imaš, VPN server podpira out-of the-box. Ne boš na nobenem routerju tako enostavno nastavil kot na Synology-ju. Imam 218+, pa je enih 7 klikov do IPSec VPNja na NAS z namestitvijo programčka vred, pa en IP range vpišeš (VPN Server je standard aplikacija za download od Synology-ja). V službi pa Qnap-a, pa je isti hec. Če znaš port forwarde naredit iz routerja do NAS-a za 3 porte, je potem easy-as-pie, definitivno bolj kot sem videl na kateremkoli routerju.
Kakšnem 10Mb/s linku? OP omenja "najhitrejšo povezavo T-2 na optiki", kar je vsaj 500/100 če ne še kaj več. Tale antična kišta pa še ruta komaj tam okrog 20Mb/s, pri enkripciji (VPN) pa kvečemu par Mb/s stišneš iz njegovega bogega CPUja. Še dosti novejše škatle imajo probleme z enkripcijo, če nimajo hw pospeševanja za ta namen. In ja PPTP je že zdavnaj deprecated in ga (z razlogom) marsikater klient sploh ne podpira več (recimo iOS že ene 4 leta).

Sicer pa je treba pri Mikrotikih je pazit oziroma dobro preverit, sploh za tele CRS serije, ki so v osnovi stikala z dodanimi L3 funkcijami, kakšen je perfromance za funkcije, ki jih potrebuješ.
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

moho

Pripravnik
30. avg 2007
208
0
16
Ker bom šel na statični IP pri ponudniku, moram nabavit nov ruter, pa sem imel namen kupiti takega, da bo out-of-the-box delal to, kar želim (VPN), brez nameščanja DD-WRT ali kakšnega podobnega SW. Imam Nextcloud na RPi na svojem omrežju, ker pa se spreminja IP (sicer zelo redko, ampak se je), mi je ta tudi trenutno nedelujoč (Doma je IT podpora enaka nič :) )
Veliko je rešitev predlaganih in hvala za te predloge.
Po dodatnem brskanju in tudi po prebiranju enega od zgornjih postov sem začel razmišljati, da bi vzel navaden router (morda za vsak slučaj takega z naloženim katerega od SW z VPN) in dodatno RPi, ki ga imam doma, poskusil naložiti in vzpostavit OpenVPN (je kar nekaj dobrih how-to na spletu) in bi morala stvar špilat - če mi seveda uspe. Razen, če ne dobim tukaj kakšnega boljšega in lažjega predloga :) .
 
Nazadnje urejeno:

moho

Pripravnik
30. avg 2007
208
0
16
Kakšnem 10Mb/s linku? OP omenja "najhitrejšo povezavo T-2 na optiki", kar je vsaj 500/100 če ne še kaj več
Trenutno sem omejen tudi s hitrostjo internetne povezave, ki jo ima tukajšnji ponudnik, ki pa gre up&down vendar daleč od domačih hitrosti. Še količina dnevno prenešenih podatkov je omejena v različnih paketih :valjamse:
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Zakaj pa je pravzaprav konfiguracija drugačna tukaj in moram kaj posebej paziti?

Na kak način sploh gledaš IPTV? Ker eno je da se priklopiš na stream enako kot set-top-box, drugo pa je da odpreš web vmesnik od ponudnika. Prva varianta zna bit precej bolj zakomplicirana, druga pa načeloma dela sama od sebe.

Dinamičen IP je najmanjši problem, imaš ogromno nekih DynDNS rešitev.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.097
739
113
Pa preden izumimo toplo vodo, ne smemo pozabiti tudi na EU direktivo za enotni digitalni trg: https://www.zps.si/index.php/tehnol...alno-vsebino-bomo-odslej-nosili-s-seboj-po-eu

Torej lahko od kjerkoli iz EU dostopaš do enake vsebine, kot jo imaš doma. Recimo na rtvslo portalu se lahko prijaviš in gledaš live TV tudi iz tujine (znotraj EU, seveda). Enako velja tudi za vse web-based IPTV (Mobia, T2 to go ipd.)

Če si izven EU, potem to seveda ne pride v poštev.
ali to velja samo za web-based IPTV, ali tudi npr. za android aplikacije? doma imam telemach internet, pa sem pred časom na androidTV box naložil T2-TV in mi je napisalo, da moram bit znotraj T2 omrežja.