So v ozadju goljufi iz Ukrajine?
Kot razkriva naslov URL oziroma naslov spletne strani, na katero smo preusmerjeni, če izpolnimo in potrdimo obrazec za vnos podatkov o oškodovancu - s tem bomo neznano kam sicer poslali svoj e-poštni naslov in telefonsko številko ter se izpostavili potencialnim prihodnjim prevaram -, je v njem navedeno ime naše države, natančneje "sloveniya".
Prevara | Foto: Posnetek zaslona
Foto: Posnetek zaslona
Tako ime Slovenije sicer najpogosteje zapisujejo predvsem v nekaterih slovanskih državah oziroma državah, kjer besede zapisujejo v cirilici. Med njimi so Rusija, Ukrajina in države nekdanje Sovjetske zveze, na primer Azerbajdžan in Kazahstan.
Eno od strani na Facebooku, ki je delila objavo s fotografijo domnevnega prevarantskega posrednika, sicer upravlja več oseb iz Ukrajine in ena iz Velike Britanije, razkriva Facebookovo orodje za preglednost strani.
Prevara | Foto: Posnetek zaslona
Foto: Posnetek zaslona
To sicer ni dovoljšen dokaz, da operacija prevarantov poteka iz Ukrajine, saj lahko goljufi uporabljajo VPN oziroma navidezno zasebno omrežje, ki zakrije njihovo pravo lokacijo. Znano je sicer, da je Ukrajina že nekaj časa eno od evropskih žarišč spletnih prevar, v ozadju pa je pogosto ukrajinsko kriminalno podzemlje, ki deluje v mestih Kijev in Dnipro.