Vodič: Dodajanje energije pametne vtičnice na Energy sekcijo v HA

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
V HomeAssistant so pred kratkim dodali Energy sekcijo ki je namenjena spremljanju porabe.
Lahko kupiš npr Shelly 3EM ga povežeš s HA in spremljaš porabo za celo hišo.
Jaz sem želel dodati v ta Enery tab pametne vtičnice, kar pa ni bilo povsem trivialno zato bom tukaj opisal pravilen postopek.

V HA gremo "File editor" -> odpreš "config/configuration.yaml" in dodaš noter:
homeassistant:
customize: !include customize.yaml

1635928654663.png


Pod sensors dodaš tole sekcijo:
1635928762720.png


Stem da zamenjaš "pomivalnistroj_wattage" s imenom tvojega senzorja ki sporoča moč.
In polje "name" prilagodiš po potrebi.

Potem to shraniš in odpreš file "config/customize.yaml"
V njega vnešeš tole in shraniš:
1635929273816.png


Sedaj samo še reštartaš HA, priklopiš vtičnico na nek porabnik, da začne vračati porabo in potem klikneš:
Configuration->Energy->Add consumption->v dropdownu izbereš npr "energy_pomivalniStroj" in si fertik.
V Energy sekciji vidiš takole:
1635929531548.png
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Mogoče neumno vprašanje, ampak kako veš da je pametna vtičnica zmožna meriti porabo? Sklepam da so tiste najcenejše samo on/off varianta brez neke povratne informacije.

Je za bremena z znano porabo situacija kaj boljša? Recimo 1kW stenski radiator v garaži.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Ko kupuješ vtičnico, bo vedno pisalo da lahko meri porabo (če jo lahko..., npr Ikejine jo ne merijo, delujejo samo kot stikala).

Lahko jo pa probaš najdit tudi tukaj:
ali tukaj (wifi):
ali tukaj (zigbee):

Ali pa poguglaš "model vtičnice home assistant" pa boš videl kaj pravijo drugi...

"Je za bremena z znano porabo situacija kaj boljša? Recimo 1kW stenski radiator v garaži."
Tole pa ne razumem?
 
Nazadnje urejeno:

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
hvala za vodič.

lahko zaupaš katero pametno vtičnico ki spremlja porabo imaš ti in kje si jo kupil?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
hvala za vodič.

lahko zaupaš katero pametno vtičnico ki spremlja porabo imaš ti in kje si jo kupil?
Uporabljam tele vtičnice (BW-SHP2):

Kupil sem jih pa na banggood-u 5kom za 58€ iz CZ skladišča.

Minus teh vtičnic je da, so zelo velike in ne moreš npr dveh vštekat vštric v stenske vtičnice ali v razdelilec...
Poleg tega merjenje toka ne deluje pravilno (vsaj preko ESPHome). (Pravilno pa deluje merjenje napetosti in moči).
Za integracije dejansko rabiš samo podatek o trenutni moči...

Boljša opcija je verjetno Shelly Plug S (samo je nimam in ne morem podati mnenja):
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
vidm da shelly ni tako draga, poštnina pa dejansko ful poceni. ews, standalone pa še meri tok?
preverim še malo popoldne ko bom imel več časa ampak zgleda supr

hvala
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Če ima kdo izkušnje s tem Shelly Plug S bi se tudi jaz priporočal, izgleda kul. Tisti "embedded webserver" verjetno pomeni da lahko deluje povsem offline, torej brez clouda?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Če ima kdo izkušnje s tem Shelly Plug S bi se tudi jaz priporočal, izgleda kul. Tisti "embedded webserver" verjetno pomeni da lahko deluje povsem offline, torej brez clouda?
Lani je imel Shelly 20% dol na vse za black friday, tako da jaz bom počakal še en teden in kupil eno "Plug S" za test, da vidim kako in kaj...
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
evo sem si shranil pa počakam na black friday če bo kaj ceneje. mudi se mi ne.

še kak predlog za black friday ko si ravno omenil oz če še kje čakaš? avtomatizacija/home assistance, diski, mrežne zadeve... kaj v tem rangu?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Ne, pametne vtičnice (in ostali modduli & senzorji) so ali na zigbee protokolu ali pa na wifi. Ne vem za nobeno ki bi imela oboje ker nima smisla.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Kako se pa kaj poberejo te vtičnice po izpadu elektrike? Upam da je default stanje ON, ker ne bi rad da mi zaradi tega gre celotna zamrzovalna skrinja robe :zavijazocmi:
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kako se pa kaj poberejo te vtičnice po izpadu elektrike? Upam da je default stanje ON, ker ne bi rad da mi zaradi tega gre celotna zamrzovalna skrinja robe :zavijazocmi:

Načeloma jih lahko nastaviš, kaj naj naredijo ob izpadu elektrike - vse moje vtičnice imajo to možnost (Sonoff, Zwave - Fibaro, Xiaomi, Shelly) - Default ON, Default OFF ali Last Status
 

Navid

Majstr
3. dec 2007
243
255
63

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Eno vprašanje, gledam ta obični Shelly EM z 2x 50A clampami: https://shop.shelly.cloud/shelly-em-50a-clamp-wifi-smart-home-automation-1#140

Cenovno je pol cenejši od Shelly 3EM, meri pa "samo" eno fazo manj. Zdaj pa me zanima ali lahko dam sponko tudi čez dve fazi in bo vseeno merilo ok porabo? Vem da bi delovalo čez več žic na isti fazi, pri različnih fazah pa ne vem kako je zaradi faznega zamika.

EDIT: en Shelly EM z dvema objemkama že imam, ampak tam merim pri vsaki samo eno varovalko (dve različni pumpi) in zadeva deluje ok - meri ločeno porabo vsake objemke posebej.