Vlaženje zraka, kaj je res, kaj ne?

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.277
38
48
V hiši imam čez zimo, ko se kuri od 25 do 30% zračno vlažnost. Premajhna vlažnost vpliva na vse v hiši, saj "čutimo" preko dihanja, da ni vse ok, konkretno pa vpliva tudi na oljen parket, saj je po dveh letih že nekje razpokan, špranje so večje in tako naprej.
Kupil sem pralnik zraka (en model od AirOSwiss), vendar spravi po celem dnevu vlaženja mogoče na 38%. Vem, da je preslaboten, saj je prostor velik 90m2. Ne bi rad kupil še 3 pa vse uporabljal na polno, da bo vlažnost za silo v redu, zato me zanima še kakšna druga rešitev?

Obstajajo kakšne večje, boljše mašine za vlaženje, predvsem pa me zanima tudi zdravstveni vidik teh vlažilcev. Kako je z razširjanjem raznih bakterij, ki se zaredijo v vodi? Vem, da imajo hladni vlažilci ene palčke, ki so proti bakterijam, samo ne vem koliko je to učinkovito in kako pogosto bi jih mogel menjat.

Torej, kako je z vlaženjem zraka iz zdravstvenega vidika (razširjanje bakterij in ostale svinjarije v zrak) in ali obstajajo boljše mašine ali sistemi, ki bi brez težav vlažili 90m2 velik prostor, poleg tega pa mi ni treba skrbeti, da sem poleg vlažnosti dobil še armado nove svinjarije v zrak.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.823
205
63
Slovenija
imam boneco vlažilnik (ista firma) pa tudi meni preko zime, ko je zunaj po 0, ne spravi preko 37%. spije pa 5L vode na dan.... imam pa cca 45 m3 dnevno sobo. ko je zunaj topleje, tudi vlažilnik boljše dela (seveda primerjam zunanjo in notranjo vlago, da ne bo pomote)
smile-1.gif


Je pa razlika če tista srebrna palčka je noter ali ne. meni se je enkrat voda čisto usmradila brez nje, ko sem pozabil dodati vodo.

sem pa opazil zanimivo finto,( doma imamo centralno ogrevanje, radiatorje, termostat je v dnevni sobi):
torej, ta vlažilec vode seveda zrak hladi, posledično se bolj vklaplja peč in viša temperaturo vode v radiatorjih, ki posledično bolj suši zrak v prostoru... in tako naprej.
Tako da, razmišljam da bi prestavil termostat iz dnevne sobe. Ampak še vedno imam termostatske ventile, ki bodo spet bolj odpirali radiatorje...neverending story....

ima kdo kako idejo, da vzdržuješ pravilno vlago in hkrati ne skuriš preveč energije?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Citat:
Uporabnik mcn pravi:
ima kdo kako idejo, da vzdržuješ pravilno vlago in hkrati ne skuriš preveč energije?

Daš vlažne krpe na par radiatorjev. Paziš edino da niso preveč mokre, da ti ne bo po tleh kapljalo.
Lahko pa kupiš tudi takšne posode, v katere se natoči voda in se potem obesijo na radiator.
 

japke

Fizikalc
13. avg 2007
1.349
12
38
43
skoz okol
jaz imam Air-o-swiss (boneco) model U7147. V ca 50m3 veliki dnevni sobi.
5 litrov mi zadostuje ca za 2 popoldneva delovanja.
ima avtomatsko uravnavanje vlage (50%), ki pa morem rečt, da je kar točno (v sobi imam še analogni merilec) Aparat sam uravnava količino in čas pihanja. Imam pa pozimi vklopljeno "toplo paro", tako da se zrak naj ne bi ohladil.
ker mi je stvar delala praktično vsak dan, nisem imel težav z umazano vodo (nimam srebrne palčke)
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Vapolux Lanaform, to je to ! Naštimaš željeno vlažnost po 5% stopnjah in vzrdžuje to vrednost b.p.

Predlagajo 50% oz. 55% vlažnost.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.763
2.049
113
za šankom
kateri koli vlažilec boš naštimal in bo v njem voda več kot 24ur bo to lelegleo bakterij pa je to lahko vlažilec za5 ali 5000€ poljubne znamke