Vlaga v kotih oken

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Vlaga se mi ne zdi prevec, problem zna biti samo temperatura na okenskem okvirju oziroma steklu.
Fora je baje celo v alu/pvc distancnikih med stekli.

Da o salabajzerskih montazah ne govorimo. Imas lahko 5 stekel v oknu, pa bo slabse kot dve stekli. (Purpena je "zelo draga tezko dobavljiva in tezmko jo je montirat zato j nekateri monterji porabijo res malo.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
IMHO, normalna relativna vlaga je med 40 in 60 % ... tipično 50% ... vprašanje je, kako prav vam meri vlogometer ...
stupid-1.gif

Letos pri toliko "zlivanja vode z neba" v jeseni, je pa tudi problem ... Če prezračiš v takem vremenu, samo vlago not spustiš ...
Problem kondenza so pač relativne razlike v temperaturi predmetov stvari (kot ledena kokakola poleti-glej kozarec).

... in če stanovanje ne "diha" dovolj, se pač začnejo problemi lahko ...
rolleyes-1.gif


Pred leti, ko so v našem bloku vsi hajcali na max brez potebe, so bili vsi zidovi presušeni in vsa voda ob radiatorjih/na njih mi ni pomagala ... sem moral z vrtno pršilko dodatno špricat zidove, tepihe etc posebej ob burji večkrat na dan, ker se ni dalo živet normalno (Sahara) tudi pri minimalno odprtih radiatorji ... in potem je prišel poračun ogrevanja po porabi (šok za večino) ... vlage NI bilo, pa tudi plesni ne.
cool-1.gif
..
...in folk je začel šparat, pa so se privadli na nižje temperature v dveh/treh letih ... potem so pa greli premalo ...
... in se je začela pojavljati vlaga (tudi z zamenjavo na moderna poceni okna, ki dihtajo predobro) ... Zdaj sploh ne rabim niti posodic z vodo na radiatorjih, pa je vlage dovolj! Pa grejem na cca.22°C ... perilo pa "sušim pod streho na balkonu" na žicah pod stropom ...

Jest sem samo zadihtal stara lesena original okna in balk.vrata in po navadi dopoldne zluftam na prepih in pred spanjem ... vendar se mi zdaj kljub temu pojavlja vlaga in plesen v izpostavljenem SV kotu spalnice (ni izolacije še). Drugod nikjer! Pa imam pridušene zračnike in v kuhinji cev iz nape v zračnik (plinski štedilnik), ne kot one moderne (fensi-šmensi) nape, ki samo sfitrirajo svinjarijo, vlažen zrak pa samo vržejo nazaj pod strop ... niti v kopalnici nimam vlage, pa nimam okenca za odpirat ...res pa je, da sem že nekaj časa sam v 44m2 ... pred poletjem, ko so lahko okna odprta (da se ne zagiftam) vsako drugo leto pač pošpricam s "Clox"-om od Tki Hrastnik, kjer je začela plesen (še prej kot rata črna) ...

Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:...problem zna biti samo temperatura na okenskem okvirju oziroma steklu.
Fora je baje celo v alu/pvc distancnikih med stekli...
Včasih so bila "dupla okna"-dosti zraka vmes=izolacija, danes enojno z duplo zasteklitvijo=1/2 inča zraka med stekli. Pri troslojnih pa 1 inč (toliko mam jest med šipama na starih oknih !

Problem je tudi "samo talno", ker je izolirano od sten ponavadi in te se grejejo samo od zraka notri. Bi IMHO moralo bit tudi malo "stensko" zraven. Da pa teče kondenz na poševnem v mansardi (dvoslojno), pa ni čudno. Ker se topel zrak (ki lahko sprejme dosti vode!) dviguje in je potem razlika med zunaj/notri velika in rezultat s kondenzom je tu ... Pa še dva "dihata pospešeno ob telesni vadbi" v spalnici zgoraj
grims-1.gif
...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Talno kot tako je zakon z vidika gretja kakor toplih sten oz. problemov okoli vlage.

Le vklopljeno mora bit
wink-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
S ca. boš bolj malo računal, pa manjka ti višina prostora ...

16 kvm, višina (predpostavka) 2,5 m = 40 cbm zraka.

70% vlažnost, 21 stopinj, 1013 mbar => 0,514 kg H20 v zraku
odvzem 250 ml => 0,250 kg => 0,264 kg ostane

21 stopinj, 1013 mbar, nepredušno zaprto (ni izmenjave zraka) => 36%

Kje te ta "strašno visoka vlaga" sploh iebe? In kdaj?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Gre se za sobo v skrajni legi stanovanja, kjer nihče ne prebiva, škoda pa se mi zdi kurit tam, oz bi šlo verjetno manj štroma za razvlaževalnik, kot za kurjavo.

Izmenjava zraka bo s preostalim stanovanjem, kjer je cca 55%

Smo pa čez vikend opazili manjše madeže plesni na oblačilih, v omari. Sem mislil, če bi pač neko tole malo sranje dal v en kot, pa naj pač laufa 24/7 ?
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.277
38
48
Sobo ti uničuje plesen, očitno tudi oblačila. Zakuri. Na porabi se bo bore malo poznalo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Hja niti ne, ker ostali del se kuri z klimo, poraba 20€ štroma na mesec.

Če pa zakurim centralno, na plin, pa bo poraba +50~€ mesečno. Sem testiral zdaj čez vikend, približno 3-4 kubike plina na dan rukne.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
Kolikor vidim v okolici je ponavadi ali v večini problem z vlago, ker se ne zrači prostore.
Darjan
Imaš dve možnosti. Vlago ali ogrevano
grin1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
problem so stroški,pri darjanu je celo življenje en sam strošek. Zakurit in gotovo, če ne se bodo problemi nadaljevali.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.277
38
48
Pismo ste mi taki pametni. Bog ne daj, da bi dal kak eur za ogrevanje. Raje klimo nabija celo zimo in je mnenja, da je zadel na lotu, zraven pa diha vlago in plesen na eni strani, na drugi pa presušen klima zrak. In potem kao zdravo živi, pa še nek športnik.

Rešitev tvojega problema je preprosta. 1. zakuri. 2. večkrat na dan prezrači. Problem načeloma rešen. Ja, za kak eur več pač. Bog pomagaj.
Plesniva oblačila in stene bodo tudi strošek.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.277
38
48
Odpri okno za 10 minut in bo padlo na 40%. Nato ogrevaj na 22 stopinj redno in še parkrat na dan prezrači.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Pa imas v tisto sobo sicer vrata odprta? Prezracuj vsaj zjutraj ko vstanes, za muinuto ali dve na ful celo stanovanje. Ce ne bobuspeha, bo treba drugace ukrepat. Kratkotrajno prezracevanje na polno ti ne odpihne veliko denarja za ogrevanje
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
To sem imel v planu ja, itak se vstanem veliko prej kot ostali, pa lahko to naredim, da ne bo jamranja kako jih zebe.

So vedno odprta vrata ja, vseh prostorov.

Vstat, odpret, rešit kopalnico, in zakurit? Upam edino da sem dovolj zgoden, preden se lokalni kurjači prebudirajo, da ne bom not spustil dima
smile-1.gif