Vitrex za pozimi?

logistik

MODERALTER 2007
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
7.521
5
38
Zima se bliža in še vedno nisem našel najboljše tekočine za pranje stekel pozimi.

Torej, čisto preprosto vprašanje.
Katero tekočino priporočate, da pri hladnem avtomobilu pošpricaš šipo obrišeš in ne zmrzne v hipu?

Takrat kadar je avtomobil ogret je dobra skoraj vsaka tekočina za pranje stekel.
rolleyes-1.gif


Predlogi izkušnje?
 

B81

22. jul 2007
34.514
8.959
113
Sem zadnjič videl, da bi naj notranjo stran obrisal s paradižnikom ali krompirjem in se naj ne bi rosila.
Za zunaj pa kak vitrex iz Leclerca ne velja?
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik logistik pravi:
Zima se bliža in še vedno nisem našel najboljše tekočine za pranje stekel pozimi.

Torej, čisto preprosto vprašanje.
Katero tekočino priporočate, da pri hladnem avtomobilu pošpricaš šipo obrišeš in ne zmrzne v hipu?


Takrat kadar je avtomobil ogret je dobra skoraj vsaka tekočina za pranje stekel.
rolleyes-1.gif


Predlogi izkušnje?

Sonax xtreme.
zmaga.gif


https://www.google.si/search?q...airoXXCHMAbD9M:
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Ko je najhujši mraz moraš (!) imeti v rezervoarju zgolj čisto tekočino brez vode. Potem boš na varni strani. Zato se ti splača v takih primerih morebitno mešanico potegnit ven (naliješ nazaj noter čez 14 dni ko ta hudo pojenja) in takrat natočit čisto tekočino, ter seveda našrpicat na šipe da se ti še cevke prepucajo.

Kaj kupit? Sam gledam da ima za čim globji minus....trenutno imaš v Bau... do -60, 5 litrov okoli 8 EUR. Ta zadeva omogoča kar nekaj mešanja z vodo, da še zagotavlja neko sigurnost - seveda spet..ko je mraz v mejah normale (ker tudi če ti piše da pri razmerju 1:1 z vodo drži do -25, bo pri -10 enostavno zmrzovalo..če drugje ne..na šipi
wink-1.gif
).

Sam..ko napovejo -10 ali manj se več ne hecam z mešanicami.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Jaz novembra začnem vlivati v rezervoar čisto tekočino, ki je do -60°C. Nič ne mešam. To počnem tam nekje do februarja in potem nič več ne dolivam, nekje aprila, maja pa začnem vlivati poletno tekočino in neham poletno vlivati nekje septembra.
 

logistik

MODERALTER 2007
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
7.521
5
38
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Citat:
Uporabnik logistik pravi:
Zima se bliža in še vedno nisem našel najboljše tekočine za pranje stekel pozimi.

Torej, čisto preprosto vprašanje.
Katero tekočino priporočate, da pri hladnem avtomobilu pošpricaš šipo obrišeš in ne zmrzne v hipu?


Takrat kadar je avtomobil ogret je dobra skoraj vsaka tekočina za pranje stekel.
rolleyes-1.gif


Predlogi izkušnje?

Sonax xtreme.
zmaga.gif


https://www.google.si/search?q...airoXXCHMAbD9M:

zmaga.gif
bom probal
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.874
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Ko je najhujši mraz moraš (!) imeti v rezervoarju zgolj čisto tekočino brez vode. Potem boš na varni strani. Zato se ti splača v takih primerih morebitno mešanico potegnit ven (naliješ nazaj noter čez 14 dni ko ta hudo pojenja) in takrat natočit čisto tekočino, ter seveda našrpicat na šipe da se ti še cevke prepucajo.

Kaj kupit? Sam gledam da ima za čim globji minus....trenutno imaš v Bau... do -60, 5 litrov okoli 8 EUR. Ta zadeva omogoča kar nekaj mešanja z vodo, da še zagotavlja neko sigurnost - seveda spet..ko je mraz v mejah normale (ker tudi če ti piše da pri razmerju 1:1 z vodo drži do -25, bo pri -10 enostavno zmrzovalo..če drugje ne..na šipi
wink-1.gif
).

Sam..ko napovejo -10 ali manj se več ne hecam z mešanicami.

Samo ne pozabit da je tole sredstvo več ali manj etanol v koncentraciji:
- -70 = 90%
- -60 = 80%
...
- -20 = 40%

Alkohol nad 40% je gorljiv, nad 70% zelo hlapljiv in gorljiv. Pa alkohol uničuje gumo (tesnilo vetrobranskega stekla) .. sicer večinoma izhlapi zelo hitro, ampak če se kje nabere pod gumo in deluje več časa oz. večkrat zna naredi piz...

Tako da kar je pod -25C uporabljate previdno pa s pametjo (recimo čistega koncentrata ne dolivat s cigaretom v rokah)!
zmaga.gif
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.371
302
83
po domače minus 70 napelješ še eno cevko na Aquamist sistem pa doziraš v motor - če je delalo na messerschmitt bf109 s t.i. MW50 (50 metanola 50 vode), deluje tudi z "vitrexom" :D
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ksz

Ne vem natančno, mislim pa, da je v Vitreksu prisotnega precej izopropanola.

Namreč, v onih časih ko Vitreksa še ni bilo in se mi je še ljubilo, sem eksperimentiral z etanolom v različnih koncentracijah, pa je bil vedno problem, ker je etanol preveč hlapen. Še preden odplakne (odtaljeno) vodo iz površine šipe, že izpari in ostanki vode v hipu zmrznejo nazaj, hlapenje etanola pa to še krepko pospeši (izparilna entalpija).

Do izopropanola takrat nisem prišel, ker ga niti poznal nisem, sem pa pogrešal nekaj z malce nižjo hlapnostjo. Izopropanol bi bil kar primeren, pa še zavohal sem ga nekoč vmes.

Prav gotovo v vitreksu ni samo etanol prisoten, je še nek "inhibitor". Jaz mislim, da je to izopropanol.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.344
3.437
113
Samo te tekočine ki so do -60 so mastne kot hudič. Pol pa čez stranske šipe nič ne vidiš.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Kupil lansko leto, enako na Mimovrste, v uporabi do danes. Brez negativnih posledic.
Za hudi del zime seveda neredčeno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.874
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Ksz

Ne vem natančno, mislim pa, da je v Vitreksu prisotnega precej izopropanola.

Namreč, v onih časih ko Vitreksa še ni bilo in se mi je še ljubilo, sem eksperimentiral z etanolom v različnih koncentracijah, pa je bil vedno problem, ker je etanol preveč hlapen. Še preden odplakne (odtaljeno) vodo iz površine šipe, že izpari in ostanki vode v hipu zmrznejo nazaj, hlapenje etanola pa to še krepko pospeši (izparilna entalpija).

Do izopropanola takrat nisem prišel, ker ga niti poznal nisem, sem pa pogrešal nekaj z malce nižjo hlapnostjo. Izopropanol bi bil kar primeren, pa še zavohal sem ga nekoč vmes.

Prav gotovo v vitreksu ni samo etanol prisoten, je še nek "inhibitor". Jaz mislim, da je to izopropanol.

A zato meni štamperle domačega žganja takoj zgine? Izhlapi, bemumast!?
grin1.gif


Ponavadi je problem v temu da del vode v alkoholu zmrzne oz. se izloči v tanko plast ki zmrzne nad dejansko plastjo etanolo. To daje na brisalcih suh občutek oz. zgleda kot da je vse izhlapelo del pa zmrznil, v bistvu pa upor predstavlja voda, etanol je pa še vedno pod njo. Možno da se dodaja kakšno sredstvo ki ta efekt zmanjša (neke vrste emulgator).

Sicer poleg etanola, vode in barvil/arom je glicerol dodan boljšim. Zato tudi brisalci ne škripajo in lepše tečejo po mrzli šipi.

Izopropanol vprašanje če se dodaja, ima tudi precej nižje tališče kot etanol, cena je pa tam tam, glede hlapljivosti pa nisem prepričan če je kaj manjša ... je pa res da manj smrdi (oz. kakor komu).