Vista, DOS, XP in še kaj

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Kupil sem nov računalnik, na katerem bom imel inštalirano Visto 64 bit. Problem je v tem, ker potrebujem tudi DOS, v katerem laufajo računovodski programi napisani v Clipperju.

Ker Vista ne podpira več DOS-a, sem mislil to rešiti na način, da bi v računalnik priklopil disk iz starega računalnika (z WIN XP) in bi potem bootal VISTO ali XP-je. Ali bi to sploh šlo, glede na to da so bili Windowsi prilagojeni na drug sistem? Se pravi ali bi se računalnik sploh zbootal na disku z že inštaliranim operacijskim sistemom prilagojenim na drug računalnik, pa da pol popravim fine nastavitve?

Druga stvar, ki me zanima pa je, kako bo šla skupaj s tem Vista? Ali ima vista kak boot manager, kakšno je najboljše zaporedje priklopov in inštalacij?

A sem še kaj pozabil? A si prelahko predstavljam rešitev mojega problema?
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.947
834
113
1. Kupi en preklopnik za monitor, miša in tipkovnico, ter uporabljaj oba računlanika na enem monitorju.
2. Poveži oba računlanika v mrežo ter do XP mašine dostopaj preko remote desktopa.
3. Na Vista mašini inštaliraj "Virtual PC" in noter namesti XP ali pa celo DOS in poganjaj Cliperja.

Karkoli boš naredil, preveri ali ti še vedno deluje tiskanje, strešice ter arhiviranje.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Hvala.
Kolikor sem dosedaj raziskoval (tuji forumi) nobena od predlaganih rešitev ne deluje v 64 bistni VISTI. Se pravi poganjanje 16 bitnih programov ne deluje v emulacijskih programih za DOS.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Virtual PC 2007 SP1 deluje na 64-bitni Visti. Meni na 32-bitni Visti v VPC 2007 DOS lepo deluje.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik alpek pravi:
Vsaj za DOS BOX sem to prebral. Bom probal še virtual PC
Kje si to prebral ? Na www.dosbox.com namreč piše: DOSBox works in both Vista 32 bit and Vista 64 bit

Druga možnost je uporaba moderne verzije Clipper-a, ki laufa na modernih sistemih:

As of 2006, the Clipper language is being actively implemented, and extended, by multiple organizations/vendors, free (GPL-licensed) like CLIP, Harbour, xHarbour, as well as commercial compilers like XBase++, and FlagShip.

Vir (z linki) : http://en.wikipedia.org/wiki/Clipper_(programming_language)
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Nisem mislil, da DOS BOX ne bi delal, ampak ima folk težave s programi, ki jih poganjajo v dos boxu, ker določene stvari ne delajo.
In prav za stvari napisane v clipperju je bilo govora.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Oprosti,
ampak kater metuzalem pa še programira v clipperju v DOSu, ki je že mrtev nekje 13 let?
Zadnja uradna verzija DOSa je bila 6.22, mislim da tudi podpore uradne za DOS ni kakšnih 10 let...
Če se koder ni sposoben prilagoditi novemu okolju in svojo skrpucalo na novo napisati je bolje da preda pero (tipkovnico)
smile-1.gif
 

maskwoz

Pripravnik
2. feb 2008
77
0
6
KRŠKO
Pozdravljeni!

Imam problemi, in sicer bi rad z računalnikom na katerem imam visto priključil na mrežo na rečunalnike na katerih mi delujejo XP

Hvala!

PS Butasto al pa ne!
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Oprosti,
ampak kater metuzalem pa še programira v clipperju v DOSu, ki je že mrtev nekje 13 let?
Zadnja uradna verzija DOSa je bila 6.22, mislim da tudi podpore uradne za DOS ni kakšnih 10 let...
Če se koder ni sposoben prilagoditi novemu okolju in svojo skrpucalo na novo napisati je bolje da preda pero (tipkovnico)
smile-1.gif

Kaj pa, če je človek kupil program pred 13 leti in mu ta ves ta čas odlično služi?