Visok tlak, zdravila

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.865
57
63
Noben pa ne vprasa, kako je s kilami, s kajenjem, s slogom zivljenja. Kak info o tem mogoce.
Seveda je to zelo pomembno, in zdravo živlenje, prehrana, ali kake druge zdravstvene težave, lahko v velki meri vplivajo na pritisk. Meni je to precej čudno, da te zdravnik ne povpraša kako se naprimer prehranjuješ, in ti ne svetuje kaj lahko sam storiš za vsaj delno znižanje pritiska, ampak ti takoj po prvi meritvi, ki skoraj zagotovo ni pravilna, napiše tablete.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Saj ne, da je moja stvar, samo ce so zate tablete pomembnejse tebe in tvojega telesa, naj bo tvoje.
Tablete imajo takojšen učinek, sprememba življenjskega sloga pa traja. Živeti z visokim tlakom ni zdravo, tablete pa še vedno lahko daš kasneje stran.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Seveda majo. Visoki pritisk povzroca se kaj drugega. Lahko ne jes slano, pa ce jes svinjarije in imas obloge po zilah, pride pritisk zraven. Pa genetika, starost, alkohol, stres.

Sem zadevo do potankosti prestudiral, ker je oce mel visok pritisk. Pa sva ga znizala brez medicine. Par dopolnil, sprememba prehrane, malo gibanja. Kadil nikoli ni. Ne bos verjel, kako pritisk reagira, ko ti vpeljes dolocene spremembe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bpfc

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.865
57
63
Seveda majo. Visoki pritisk povzroca se kaj drugega. Lahko ne jes slano, pa ce jes svinjarije in imas obloge po zilah, pride pritisk zraven. Pa genetika, starost, alkohol, stres.

Sem zadevo do potankosti prestudiral, ker je oce mel visok pritisk. Pa sva ga znizala brez medicine. Par dopolnil, sprememba prehrane, malo gibanja. Kadil nikoli ni. Ne bos verjel, kako pritisk reagira, ko ti vpeljes dolocene spremembe.
Točno tako, kot si zapisal, in to, da nekdo išče prave tabletke za nižanje pritiska že dve leti, pa jih še vedno nima, je prava ktastrofa.
In kakšna je moja zgodovina s pritiskom. Te dni bo eno leto, odkar sem pričel z jemanjem prenesse 4mg , 1/2, zjutraj. Prvo, kar sem zapazil, je bilo, da sem bil celo dopoldne ves mlahav, za nikakršnjo rabo. Pritisk mi je upadel pod 110, tudi pod 100. Da bi dobil boljšo sliko, kaj se dogaja z mojim pritiskom, sem si nabavil milimetrski papir, in si izdelal diagram, kamor sem vnašal vse meritve, uro jemanja in količino tableta, in to počnem še sedaj. Kot prvo se je izkazalo, da ne jemljem tablet ob pravem času. Pritisk se mi je po deveti, deseti uri zvečer, ko je tablet popustil precej povišal, najvišji pa je bil vedno zjutraj po tretji, peti uri, kar pomeni, da sem bil kljub jemanju tablet precej ogrožen. Kot drugo, sem ugotovil, da je polovička te tablete premočna, zato sem pričel z jemanjem četrtinke tableta., in učinek je bil še vedno isti. Čez kakšen mesec in pol jemanja tablet se je pričelo nadležno ščegetanje v grlu, in kašlanje. Najprej sem mislil da je vzrok temu, ker spim pri rahlo odprtem oknu, ampak kasneje ko sem za nekaj dni prekinil z jemanje tablet, sem ugotovil, da so bile vzrok temu tablete. Takoj sem prenehal z jemanjem tablet in spremenil prehrano. Ker sem volk na čokolado, mi je bilo najtežje odpovedati se čokoladi. Poleg spremembe prehrane, sem se poglobil tudi v zdravilne rastline. Ravno takrat, aprila, maja je cvetel glog. nabral sem liste in cvetove, nekaj od tega sem posušil in zdrobil v prah, napravil sem si tudi tinkturo. Kake pol leta ni bilo nobenega pravega učinka, edino sem zapazil, da ko zvečer vzamem 20 kapljic tinkture, da bolje zaspim. Občasno, če je bil pritisk le precej previsok sem vzel četrtinko tablete, ampak to se je dogajalo vedno bolj po redko. Danes po enem letu ne jemljem nobenih tablet, pritisk je 135/ 85 z zelo majhnimi nihanji navzgor in navzdol. Prehranjujem se brez omejitev, razen v zmanjšanem vnosu soli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: javr

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
prvo, v preseku deluje vse našteto, ampak kot vedno, vsi v ekstreme in zgolj en način je pravi.

Kaj naj torem rečem frendu, DIFovcu, staremu 44 let, tipček s sixpacki in tudi vzdržljivostno kondicijo, da samo gledaš. In pride frapiran z rednega pregleda za službo, da ima povišan holesterol ali maščobe, ne spomnim se katera reč. Torej kaj je Terapija - shujšat, bolj migat, rožce nabirat, s katerimi niti slučajno ne more tega počet (ker mu jemlje cajt in vso kondicijo, ki ji ima).

Itak je pristop drugačen kot pri rahlo zavaljenem sodčku, ki ne posveti prehrani in gibanju 5min/dan. Ta lahko s tem kaj/veliko pridobi na tem problemu, oni zgoraj je pa že rahlo pri limiti, kaj s spremembo na tem področju lahko doseže...

Ni za vse isto in niso če so že vzroki enaki, ni nujno da v enakih deležih prispevajo k problemu. Ne moreš prvemu reči, naj več telovadi, pa bolj merka na prehrano, ker že itak in ne moreš drugemu reči, naj papca tabletke, pa vse ostalo po starem, pa bo dobr.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.330
955
113
Natrenirani kolega mora malo manj junk fooda jesti, pa najbrž še redno pije kako pivo "za nagrado". Prehrani naj doda dobre Omega3 kisline in opusti alkohol. Čez eno leto pa bodo šele vidni rezultati.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Pa dajva takole... omenjeni kolega je bistveno bolj priden kot jaz, ko pridemo do junka in piva (kar pomeni zelo priden) in moj pritisk je 90/50. Tako kot vi tule vlečete neke splošne zaključke na enem primeru, bi moral na obojem pojačat.

Vseeno, intrigira me, kako si iz mojega prispevka sploh lahko razbral, da je na junk foodu poplaknjenem s pivom. Še več, diagnosticiral si mu še pomanjkanje omega 3.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

jezek

Guru
24. jul 2008
2.629
1.237
113
Nehajte modrovat v zadevi, ki je lahko smrtno nevarna. Jaz imam pritisk od rojstva. Pa sem do 20ega leta bil anoreksicen. Po 20 pa prašič, kar furam še zdaj pri 60ih. Pritisk stalno povisan, ne glede na tezo in hrano. Tablete goltam ze 30 let, in samo z njimi (in se to z zadnjo izbiro) je pritisk prikovan na 120/80. Je pa res, da bi z ukinitvijo soli in vnosom 1 glave cesna verjetno lahko shajal nekako brez tablet v mirnih dneh. Problem je ko te nekaj hipno razpizdi, in ti tlak z rednih 150 skoci na 200. Potem pa glodajte vase rastlinice in tekajte....
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Pa dajva takole... omenjeni kolega je bistveno bolj priden kot jaz, ko pridemo do junka in piva (kar pomeni zelo priden) in moj pritisk je 90/50. Tako kot vi tule vlečete neke splošne zaključke na enem primeru, bi moral na obojem pojačat.

Vseeno, intrigira me, kako si iz mojega prispevka sploh lahko razbral, da je na junk foodu poplaknjenem s pivom. Še več, diagnosticiral si mu še pomanjkanje omega 3.

Ce je gentsko nagnjen, nimas tu kaj.

In si sla v en lep ekstrem. Ve se, kaj so dejavniki tveganja. Isto kot lahko nekadilec ma raka na pljucih. Kar pa ne pomeni, da je kajenje zdravo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Ni za vse isto in niso če so že vzroki enaki, ni nujno da v enakih deležih prispevajo k problemu. Ne moreš prvemu reči, naj več telovadi, pa bolj merka na prehrano, ker že itak in ne moreš drugemu reči, naj papca tabletke, pa vse ostalo po starem, pa bo dobr.

To je bil moj povzetek en post prej, ki se lepo ignorira. Extremi so vedno bolj zanimivi
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pa dajva takole... omenjeni kolega je bistveno bolj priden kot jaz, ko pridemo do junka in piva (kar pomeni zelo priden) in moj pritisk je 90/50. Tako kot vi tule vlečete neke splošne zaključke na enem primeru, bi moral na obojem pojačat.

Vseeno, intrigira me, kako si iz mojega prispevka sploh lahko razbral, da je na junk foodu poplaknjenem s pivom. Še več, diagnosticiral si mu še pomanjkanje omega 3.
Pri tvojem pritisku bi skoraj morala imeti padavice. To pomeni, da se ti sredi koraka zvrti in se zložiš po tleh.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Seveda, ce bi bil zame normalen 120/80 ali pa kot za sodelujoce v tej temi se vec. Tak sem pa adaptirana na tole. Ce gre nizje, sem ko cunja, se vedno pa ne padam po tleh. Uspesno resujem z galonami kave in sportom. Slanega pa ne maram, samo kaki čips ali pomfri pa ai potem to privoscim. Drugace hrano komaj kaj solim, ce sploh...
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Moja bivša sodelavka je bila na takem pritisku. Ne bi verjela, kako se je sredi koraka zložila po tleh. Res bi bilo dobro, da bi se privadila na malce več soli. Saj, če ješ v restavraciji, dobiš na mizo normalno slano hrano.