Ventili na radiatorjih in bakrene cevi

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
Zamenjal bi rad ventil na radiatorju. Radiator je aluminijast, cev pa bakrena.
Pri železnih ceveh je bil na cevi urezan navoj, potem si dal gor ''žimo'' in v novejših časih teflon in ventil lepo zavijačil gor. Glede na to, da je baker relativno tanek predvidevam, da navoja ni več. Tako da imam nekaj vprašanj:
1.) Ali se torej najprej da na cev matico in potem baker ''razširi'' tako kot pri klimah? Nakar sama matica ''prime'' za ta rob? Če ni, kako se sicer dela?
2.) Če je zgoraj tako kot sem napisal, me zanima ali so matice standardne? Torej, da imajo ventili različnih proizvajalcev različne matice in tako lahko zgolj nabavim en x ventil in ga mirno sam zamenjam, saj bo matica, katera je že gor primerna?
3.) Glede na to, da je radiator aluminijast a moram na kaj posebno pazit?
4.) Kaj moram pogledat in premerit, da bom naročil pravilni ventil?
5.) Predvidevam, da ima Danfoss več vrst ventilov. Katerega mi priporočate? V poštev pridejo Danfoss RA, RAV, RAVL tipi ventilov.
797066-slika.JPG
 

Priponke

  • 797066-slika.JPG
    797066-slika.JPG
    16,3 KB · Ogledi: 790

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
jaz vem, da, ko je pri nas priklapljal radiator na bakerno cev je že imela navoj gor, je navil z žimo in zavil
 

uli

Pripravnik
6. okt 2007
103
0
16
Ventili in matice so standardni glede na cev morš vzet pravo matico oz ventil.Deluje pa na sistemu konusa in o-ringa podobno, če ti je kej znano pri alkaten ceveh če daješ koleno gor ali spojko,
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
To kar je zapisal KillaKHAN zanesljivo ne drži - na baker se nikoli ni vrezovalo navojev in s pomočjo preje (ne žime) montiralo vodovodne napeljave.
Del odgovora je zapisal že uli - dodajam le sliko, da si boš lažje predstavljal, kaj je pod matico:

konus.jpg


Zgoraj je starejši način montaže, z medeninastim konusom, spodaj pa je teflonska varianta. Večja verjetnost je, da imaš tudi ti na bakreni cevi takšen teflonski konus.
Matica je narejena tako, da ima na strani cevi ustrezen konus, enak pa je na ventilu. Ob privijanju oba konusa stisneta teflonski del, ki se stisne okrog cevi in zagotavlja tako trdnost, kakor tudi tesnenje.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
Hvala obema. Torej, če prav razumem mi ne bo treba ponovno montirat matic na radiatorje ali cevi, ker so standardne in lahko ventile enostavno samo odvijačim in dam nove gor? Pazim zgolj na dolžino samih ventilov (kar se sicer da s podaljški reševat (vsaj pri železnih se je dalo)) in pa prave cole?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
V glavnem je res, kar si zapisal.
Vendar bi ti glede na sliko, ko si jo pokazal priporočil vodovodarja.
Razlog je v relativno kratkem delu cevi, ki gleda iz stene in če se tu kaj 'zalomi' bo potrebno nekaj več orodja (in znanja).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
Hvala za nasvet. Bom imel stručkota zraven, vendar bi rad sam čimveč pripravil, tako da je on zraven samo pri ''tricky'' delu.
nahrung002.gif