Venska tromboza

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.916
278
83
tam ko se terc po tori rola
Evo, pa sem jo fasal... Pred mesecem dni grem k zdravniku zaradi bolečih gležnjev in nog. Sem mislil -putika. Laboratorijski testi so to ovrgli. Me da na RTG gležnja, degenerativna obraba, kao stanje letom primerno... Potem pa kliče, da je pa en parameter iz laboratorija dokaj povišan in pošlje na UZ gležnja. Tam povem vse težave in da me nekako boli na zadnji strani meč... pregleda... ja, strdek na eni žili. Obseg 12 cm pod kolenom pokaže 3 cm razlike med levo in desno. Kakšne poškodbe ni bilo, da bi prišlo od tega... mogoče sedeče delo zadnjih 30 let... šofer. Zdaj sem že dva tedna na Xsareltu, kontrola čez teden dni. Ležim ravno ne, se gibljem po stanovanju in okoli hiše, kaj več pa ne upam. Kaj več v smislu kolesarjenja..
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.354
212
63
Jaz sem fasal pljučno embolijo 2019. Edino kar so ugotovili je to, da sem izredno zdrav. Od takrat sem preventivno na Xarelto 10mg in 1x letno kontrola. Realno se zame ni nič spremenilo, edino sotekmovalce (kolo) sem obvestil o stanju za primer kakšnega hujšega padca. No, pa malo nerodno je včasih, ko se brijem in mi kri teče ko kakšnemu najstniku, ki si prvič pobrije puh.
Upam, da dobro zrihtaš brez dodatnih komplikacij.
 
  • Všeč mi je
Reactions: motofrik

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.916
278
83
tam ko se terc po tori rola
Jaz sem fasal pljučno embolijo 2019. Edino kar so ugotovili je to, da sem izredno zdrav. Od takrat sem preventivno na Xarelto 10mg in 1x letno kontrola. Realno se zame ni nič spremenilo, edino sotekmovalce (kolo) sem obvestil o stanju za primer kakšnega hujšega padca. No, pa malo nerodno je včasih, ko se brijem in mi kri teče ko kakšnemu najstniku, ki si prvič pobrije puh.
Upam, da dobro zrihtaš brez dodatnih komplikacij.
Pljuča so mi slikali, nič opaziti. Čakam še na UZ trebuha.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Tromboze v venah pod kolenom pogosto sploh ne opazis, ker so tam tri vene in ostale prevzamejo pretok na zamaseni veni. NIkakor ne pocivaj, bodi akltiven, ampak se izogibaj sportom kjer bi lahko prislo do poskodbe kjer bi izkrvavel. (turna smuka, downhill se odsvetuje, hoja v hribe in kolo bosta pa naredila cudeze pri zdravljenju)

Nacelomo jemljes zdravila za redcenje krvi zato, da se strdek raztopi. Ponavadi je v 3 mesecih dobro, ce je tromboza posledica travme in ne sistemsko pogojena. Potem bos lahko nehal jemati zdravila in jih vzel samo ce bos sel na avion ali dolgo pot z avtom.

D_dimer je laboratorijski pokazatelj tromboze. Ce gres v privat laboratorij si ga lahko das zmeriti za 20-30 eurov. Ce bo normalen pomeni, da se je strdel stopil in ce te bo se kdaj bolelo, si ga tudi lahko das izmeriti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: motofrik in jello

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Tromboza v krčnih žilah? Preventivne nogavice?
Sorry, vecje bedarije ze dolgo nisem bral — gre za DVT (deep venous thrombosis ce hoces googlat), ne za krcne povrsinske zilice. Edino tvoj nasvet z kompresijskimi nogavicami je pa pravi. Ampak moraji biti zelo zelo mocne (mislim da klasa II). Dokler si na zdravilih, so nogavice priporocljive (in pa nogo visoko na stol zraven, kadar sedis)
 
  • Všeč mi je
Reactions: motofrik

masevc

Guru
2. sep 2007
3.437
859
113
Pazi okoli gibanja in strdkov. Je bil lani en primer, ko mu je zdravnik predpisal gibanje. Problem je bil, da se je tudi strdek gibal. Prislo je do kapi. Je pa res, da ni imel diagnoze strdek se.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Laično rečeno - v grobem sta dva tipa "topljenja" strdkov. Eden bolj agresiven v akutni fazi, potem pa bolj preprečevanje (kot kasneje tudi preventiva).
In dokler je prav akutna faza, je povsem možno, da je gibanje celo strogo odsvetovano. Ravno zato, da strdek ne odleti v srce, možgane ...
Ko sem sam obležal v bolnici, nisem smel vstati tudi takrat, ko sem že malo prihajal k sebi. Tudi nekaj korakov do stranišča mi je bilo prepovedano. Scanje in sranje nista prav zaželena takrat.
Been there, done that :)

Ampak to naj oceni zdravnik.
 
  • Všeč mi je
Reactions: motofrik

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Nimaš ravno najbolj blagodejnega poklica za te težave. Ti si ne moreš privoščiti voženj z nogo dvignjeno na sovoznikov sedež :(

Da poiskusim po kmečko razložit problem tromboze: pri izvinu, izpahu, udarcu v meča, uležanini, priščipljenu,… se lahko malo poškoduje žila. Malo hematoma in telo poiskusi to celiti in naredi neke vrste krasto na notranji strani žile. Ta krasta gre ponavadi stran sama od sebe, včasih pa začne rasti. Če ni dovolj pretoka krvi, če je preveč pritiska, ….

Najbolj slab scenarij je taka mala poškodba, ki ji sledi par dni mirovanja ali prisilne drže. Npr. si bil na biciklu, pedal se ti je odpel, in te lopnil po mečih, potem si še narobe stopil, potem si pa 3 dni imel dolge vožnje in nisi nič migal.

Strdek sam po sebi ni problem, enkrat se odtrga in potuje po žili navzgor. Vene vodijo do srca in se združujejo v vedno širše žile in tudi srce ima velike luknje. Na drugi strani pa srce pumpa to kri v pljuča in strdek sedaj potuje po žilah, ki se vedno bolj razvejajo in enkrat pride do zamašitve in potem začne pljučno tkivo odmirati. Temu se reče embolija. Še večja pizd… je če se to zgodi v možganih. Zato dajejo konjske doze zdravil za redčenje krvi, ki naj dosežejo, da naj se strdki stopijo še preden kam pridejo.

Sedaj ko jemlješ zdravila se pogovori z zdravnikom kaj delati in omeni tvoje bicikliranje. Bicikel je načeloma najboljša terapija za to. Če se boš strdka znebil v par tednih, imaš zelo dobre šanse, da ti ne bo treba dolgoročno jesti zdravil, ali pa boš jedel kaj bolj prijaznega

Tudi če se ti sedaj pripelje embolija, torej da ne bi mogel dihati ali da bi te v glavi začelo neznosno boleti, … ker vemo za kaj gre, imaš zelo dobre šanse. Takoj na urgenco in na urgenci moraš samo omeniti trombozo in boš že na sprejemu dobil šprico heparina. Zadeva dela čudeže, če jo dobiš pravočasno.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Moja mama je lani umrla zaradi pljučne embolije. Pri obdukciji so ugotovili da je bil vzrok v venski trombozi. Je dalj časa hodila v splošno ambulanto da jo boli noga vendar so rekli, da je to zaradi težav z križem. Je imela napovedano operacijo hrbtenice. Nekaj dni je hitro postala zadihana in je rekla da je verjetno viroza.
Ko si je pripravljala obrok je padla po tleh in konec. Naj bi umrla v trenutku.
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
528
82
28
Sorry, vecje bedarije ze dolgo nisem bral — gre za DVT (deep venous thrombosis ce hoces googlat), ne za krcne povrsinske zilice. Edino tvoj nasvet z kompresijskimi nogavicami je pa pravi. Ampak moraji biti zelo zelo mocne (mislim da klasa II). Dokler si na zdravilih, so nogavice priporocljive (in pa nogo visoko na stol zraven, kadar sedis)
Kompresijke nogavice naj predpiše ustrezen zdravik, ne pa kar najmočnejše možne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: motofrik

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Kam pa spada debeljenja vratnih žil?
Kako se pa tam da kaj pomagat?
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Kaj je pa preventiva, za taka stanja, recimo, za dokaj rizične xxl osebke.

Sem imel velike težave z zatekanjem nog pred 20 leti in nosil ene 7 let hude kompresijske nogavice. kasneje sem po pameti nehal, ko sem preštudiral, da se žilne stene polenijo in imaš potem, do smrti to obsodbo na nogavice.

Vem se vam zdi čudno sem se še z predstojnico tam gospo T.P.R. skregal, ob enem se je pa ona silno čudila, ko sem bil tam na pregledu, noge pa sedaj že 10 let neotečene ali zelo malo otečene in to brez kompresije. Tako, da ja vsak za sebe najbolje ve. Za preventivo, kak aspirin ni ali je ?