Veliki bloki/stolpnice in hrup...

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Zdravo. Zanima me kakšne imate kaj izkušnje z hrupom v stolpnicah/velikih blokih, recimo Preglov trg v LJ in podobno. Kako se hrup v takšnih blokih širi recimo če nekdo podira steno ali renovira kopalnico...ok vem da bližje ko je, bolj hrupno je. Ampak verjetno 50 stanovanj stran že toliko izzveni, da se ne sliši toliko? Namreč zanima me ravno zato ker razmišljam, da pri cirka 120+ stanovanjih v bloku, eden ravno konča renoviranje ko drugi začne, ozeroma je velika možnost stereo dolby surround..
rolleyes-1.gif
Kake imate izkušnje? Če si ti v 15 štuku pa nekdo renovira v prvem, se vseeno ful sliši? Kako pogosto lahko računaš na ropot?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.904
3.025
113
Pri nas v Trnovem je to trajalo pol lanskega leta ko je en nehal je drug začel. 4 nadstropja višje pa se je tolk slišalo da moj star televizor ni preglasil štemarce.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Ko so moji na Preglovem menjal kopalnico so majstri poštemal v enem dopoldnevu ko je večina ljudi v službi.
So pa sosedje, ki so oddaljeni kakšno nadstropje še čez pol leta spraševali a vi ste menjal kopalnico Kdaj?
Vse je fora v ekipi ki dela. Če je dobra to naredi v normalnih urah. Se pa med vikendi in zvečer seveda ne štema.
Ko poštemajo je pa glasno no glasneje samo rezanje ploščic kar pa spet ni neka panika.

Imaš pa lahko pacienta kot pri nas v majhnem bloku, ki je rezal ploščice vsak popoldne od 17 ure do 22 ure na hodniku bloka. Pač fuš. Po dveh dneh je sosed, ki je rihtal to, par krepkih slišal in se je majster spravil na balkon rezat. Ful bolš. Čez dva dni in po ponovni urgenci pa je majster pizdil kakšni smo v bloku, da ne pustimo človeku uredit kopalnice. Ampak je lastnik stanovanja vendarle bil toliko, da ga je ustavil in sta zadevo naredila v stanovanju.

Najdi ekipo, ki bo ropotala dopoldne čez teden, popoldne pa naj lepijo in podobno. Obesi še obvestilo na oglasno desko in akcija.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Hvala za odgovore. Ampak recimo da ti živiš v 15. štuku, pa nekdo renovira spodaj v prvem ali drugem štuku, se še vedno ful naglas sliši gor? Ali pa recimo diagonalno ali vodoravno stran par stanovanj? Ker še se po celi stolpnici sliši enako, pa če je 150 stanovanj noter, potem verjetno non-stop nekaj dogaja? Verjetno ni pomladi ali poletja da nebi kdo štemal po par tednov?
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Ah kje. Sliši se ampak to ni enako kot če štema prvi sosed.

Se prvič seliš v blok?
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
U bistvu prvič v stolpnico, živel sem v bloku v kosezah 20 let nazaj, ampak tam je nekako manjše vse skupaj, ampak kolikor se spomnim se je hrup kar orenk širil po stenah. Pač vsake toliko nekdo kaj renovira in pač je hrup, to mi je popolnoma jasno da to vedno bo. Ampak nikoli nismo živeli v stolpnici, in potem začneš razmišljat..."150 stanovanj, pa to ziher stalno nekaj dogaja štemarica pa to"...Zato me zanima, če nekdo recimo štema/vrta par stanovanj stran, koliko se ta hrup izgubi, ker drugače mora bit to samomorilsko? Poleg tega če imaš še kakšno preplašeno žival ali otroka/dojenčka...pa da nonstop nekaj brni in se trese..
confused-1.gif
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Živel sem dobrih 10 let v majhnem bloku, 20 v stolpnici (Preglov trg) in 10 sedaj v 3 nadstropnem bloku.
Preglov trg je dobro narejen in zvok ne potuje toliko. Sedaj slišim otroke, ki skačejo 2 nadstropja višje. Ampak to ni zvok, ki bi šel čez ušesa. Če nekdo vrta ali štema se sliši po celem bloku. V stolpnici se to štemanje porazguvi sploh če štemajo na drugem koncu bloka.
Stolpnica je tudi grajena tako, da so stanovanja v dveh hodnikih v nadstropju. In ponavadi sploh ne veš če nekdo vrta v istem nadstropju v nasprotnem hodniku. Najbolj občutiš prve sosede na vse strani in še kakšnega višje.
Je pa to blok in tišine kot v hiši ne pričakuj. Pri nas na Preglu je sicer mir sploh v večernih urah in ti nihče ne skače po glavi. (Pišem pri nas na Preglu pa že 10 let nisem tam. Glava oz. mladost je bila pa tam.) Mi je bilo pa zelo zanimivo, da glede na število ljudi ni bilo veliko žurov. Saj pri nas ni bilo cigu migu (al pa polka, da nebo nacionalizma) vsak vikend. Morda si slišal parkrat letno. Je pa dobro v tem primeru imeti nova okna in jih zapreš in imaš mir.
Večina ljudi je toliko kulturnih da ne vrta po 8 uri (morda poleti kdo podaljša ko so dolgi dnevi), lahko pa je prvi sosed [cenzura] in bo štala.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
OK, ampak prvi sosed je lahko ****** pa na takega nabašeš tudi v 4 stanovanjskem bloku. Torej mislite da ni smiselno iskati manjši blok samo zaradi tega da bo bolj mir in manj ropotanja/štemanja? Imamo pa še eno varijanto, da smo v stolpnici čisto na vrhu in čisto zadnji, torej nekako kotni, čisto zgoraj in čisto na kraju. Kar se mi zdi dokaj prednost, ker imamo potem sosede praktično samo levo in spodaj. Vseeno bolje to kot da smo "srednji", pa da so stanovanja gor, dol, levo, desno, spredaj, zadaj...? Kot rečeno, bolj kot jok otrok in kdaj pa kdaj kak žur, me skrbi konstanten glasen hrup štemarice in svedra zaradi mase stanovanj v stolpnici in posledični večji verjetnosti obnov kopalnic in stanovanj....
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Jaz ne vrhu 12 nadstropne stolpnice nebi bil. Bil sem v 6 štuku pa je parkrat lift crknu. Veselje nasit gor robo iz trgovine. Že sebe težko čez leta pa še toliko težje. In stanovanja na vrhu so bolj vroča in pozimi pol mrzla ker imaš zunanje stene.
Mene bi bilo bolj strah bedaka soseda kot pa štemanja. Tega je malo in verjetno ni pričakovati, da bo kar cel blok se odločil za menjavo kopalnice. Ljudje še za položnice nimajo.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Ni silne panike. Jaz sem prenavljal stanovanje letos, kompletno, blok ima vse stene armiran beton, jaz sem se pa poleg kopalnice spravil še na električne inštalacije, kar je pomenilo ogromno štemanja. Ampak jaz sem bil kulturen - pri meni štemanja ni bilo za vikende in najdlje do šestih zvečer. Kljub temu sem imel nekaj pritožb, večinoma od starejših penzionistk, ki so že celo življenje v tem bloku in mislijo, da mora biti res po njihovo. Recimo, kljub temu, da sem napisal obvestilo, da bo obnova z prahom in hrupom trajala dva tedna, so me že po štirih dneh spraševale (in to iz 5 ali 6 štukov nad mano), zakaj toliko časa štemam?
confused-1.gif

Seveda, kdor sedaj pride v stanovanje, mu je jasno, da dobre in konkretne obnove pač ne moreš narediti v nekaj dneh in da sem bil še relativno hiter

Drugače pa ja, štemanje se sliši, če si v istem traktu, tudi iz najnižjih v najvišja nadstropja. Prav moteče je samo tisto, ki se dogaja v neposredni bližini, razen če si tečnoba, potem te moti vse. Ampak če imaš službo v normalnih časih, te to kaj dosti ne bo prizadelo.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Smjs pravi:
Mene bi bilo bolj strah bedaka soseda kot pa štemanja.
Sem šel čez to, in to res konkretno kot malokdo, in lahko samo potrdim. Štemanje se sliši največ nekaj dni v letu, in to je to. Sosed bedak ropota lahko vsak dan ali noč.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Novogradnja, 6 nadstropij in dve podkletni garazi. Stemanje se od zgoraj slisi dol v garazo in to fejst. Vse iz betona in se siri.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Kljub temu sem imel nekaj pritožb, večinoma od starejših penzionistk, ki so že celo življenje v tem bloku in mislijo, da mora biti res po njihovo. Recimo, kljub temu, da sem napisal obvestilo, da bo obnova z prahom in hrupom trajala dva tedna, so me že po štirih dneh spraševale (in to iz 5 ali 6 štukov nad mano), zakaj toliko časa štemam?
confused-1.gif

Staroselci in njihove namišljene pravice
bonk.gif
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
OK ampak 5 ali 6 štukov nad in pod, pa 5-6 levo desno stran se pa res ne more tolk slišat pomojem, ok malo brnenja, ampak tisto ko ti pa prav trese vse in se moraš dret da se slišiš so pa samo stanovanja ali dva okoli, vsaj pomojem?
confused-1.gif
Verjetno v teh visokih in dolgih stolpnicah če nekdo štema na drugem koncu komaj kaj slišiš?
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
Mah, sliši se in ker ni to vsakdanji hrup je moteč. Če si normalen, boš obnavlajal v času služb. Jaz sem prenavljal stanovanje od sedme zjutraj pa do pete popoldne, kaj je bilo štemanja. Eno nedeljo sem tudi, par ur, ker se mi je mudilo in ker je bil res trd beton v kopalnici. Seveda sem prej obvestil sosede in ni bilo panike. pa še soseda je isto poletje obnavljala, tako, da imamo za par let mir
grin1.gif
. Pač tisti mesec ali par tednov se potrpi.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
To si v zmoti - pri armiranem betonu se precej dobro sliši tudi 10 štukov višje, ne samo brnenja. Vendar slišal boš samo v enem delu - večji bloki so dilatirani (torej iz več enot), tako da štemanja ne boš slišal iz vseh 200 stanovanj naenkrat, ampak samo iz recimo 50 - to velja predvsem za dolge bloke - kar pomeni da je toliko manj možnosti, da bi te kaj motilo. Razen mene sta v moji polovici bloka letos štemala še dva, ampak sem slišal samo enega, in še to samo 1 uro v soboto, ker se je vse ostalo dogajalo v času službe ali mojega športanja. Me je sicer vrgel iz spanja, ampak je tako ali tako bil čas za vstat.
Samo ne bit tako alergičen kot staroselci, manj se sekiraš, manj slišiš.
 

EmptyHead

Pripravnik
15. apr 2013
889
1
18
Vibracije potujejo po betonu oz konstrukciji, zato se zagotovo sliši iz 15. nadstropja tudi do prtličja. Višje ko greš, bolj se sliši, kar je logično. Vseeno je pa zvok bolj nadležen, če nekdo štema štuk ali dva višje kot pa če ti nekdo štema v tvoji sobi pred tabo. Enkrat sem bil pri doktorju, slučajno so ravno takrat delali tam na novo rentgen. so štemali beton za odtoke ... bili so na drugem koncu, zračne linije dobrih 50m stran, pa se je tako slišalo, kot da se bo vsak čas cela zgradba podrla. Enako, ko sem bil pri kolegici na obisku ... en par štukov višje štemal, pa to je ružilo da se niti nisva mogla normalno pogovarjati.

Sicer pa, ne vem no ... jaz sem si tudi že hišo prenavljal, in sem imel veliko več za štemati, kot blokarji sobico ali dve ... en dan sem si vzel, da sem natančno preučil kam vse štrom potegniti ko sem natuhtal in si zarisal, sem vzel štemarco, pa v parih urah vse zaštemal. Pač ne greš na dolgo pavzo večkrat, kot to nekateri počnejo. Kupiš si tiste slušalke, očala pa masko, pa tako dolgo štemaš, dokler štemarca ne pregori, vidiš pa od samega praha več nič. Tako se to štema ... ne pa zdaj malo, pa čez eno uro spet malo, pa čez par ur spet malo.
Je prišel majster za vodovod pa za centralno ... mi je povedal kje bo vse potegnil vodovod, odtoke pa cevi za radijatorje, pa sem lepo zaštemal, vse v kakšnih sedmih urah, od tega sem mel med vmes dobre pol ure pavze. Štemanje za štrom pa odtoke in centralno je sicer delo majstrov, jaz sem pač to sam naredil, ker mi ni za prenašati ljudi, ki bodo eno stvar, ki se lahko zaštema v desetih minutah, bodo oni štemali pol ure. Najbolj na živce mi grejo privatniki, ki so plačani na uro, pol pa delajo to tako počasi, da ne veš ali bo doktorad naredil iz tega, ali pa se bo penzijo včakal pri hiši.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Kako to misliš dilatirani? Če je stolpnica dolga, ima ponavadi več stopnišč ozeroma več vhodov. A to misliš?
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Ja se strinjam. Ampak ni mi jasno kaj ima folk v stanovanju za štemat več kot 14 dni, resno. Če ti kopalnico razbijajo je to nekje 3 dni štemanja max. Kaj folk dela da se štema 14 dni +....?? Tudi steno dvomim da se podira 10 dni?
confused-1.gif
Ker en folk piše da po mesec in več štemajo....meni pa ni jasno kaj imaš že 10 dni za štemat?
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Verjetno to pravijo tisti staroselci, ki se pizdijo.
Al pa uni, ki se hočejo pohvalit kok so mogl delat.
Kopalnica je bila 14 dni od prvega mojstra pa do plačila računa. No roba je bila pa vsa zložena pred kopalnico.

Da delaš cel mesec in maš prvo kopalnico, nato štromarja pa malar te 2 krat nateg..., Potem te še z okni raztegnejo za kak mesec. Pa še mizar mal. No pa je pol leta okol.