Varovalni komplet poenostavljeno

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
561
5
18
Nisem nevem kakšen planinc pa vendar bi potreboval ta varovalni komplet za kakšno manjšo zadevo. Cene teh kompletov so pregrešno drage, kaj pa bi bilo če bi nekaj preprostega naredil kar sam. Verjetno bi potreboval vrv (kakšno), vponke (kaj predlagate) ? Kakšni vozli se uporabljajo, skratka ima kdo kakšen uporaben nasvet za katerega se lepo zahvaljujem. Ljudje hodijo v adidaskah na triglav, pa da sam ne bi malo po kakšni poti Pohorja uporabil damač varovalni komplet.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
kje na Pohorju rabiš varovalni komplet?
prusikov vozel lahko uporabiš
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
drugače pa jih imaš že za 48€, kar se mi za ceno življenja ne zdi glih drago, ali pač...
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Ali pa se včlani v katero od lokalnih planinskih društev in si izposodi. Mislim, da tudi Iglu izposoja. Na Pohorju pa kot je zino rekel, samo-varovalnega kompleta ne rabiš.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Kaj je sploh mišljeno pod "varovalni" komplet? Samovarovalni komplet z dvema zaponkama ali celotna oprema za varnost?

Ker če začnemo pri osnovah rabiš za varovanje najprej čelado (težko narediš sam) in pa plezalni pas (tudi težko narediš sam). Dobiš oboje skupaj za 100 EUR če ne rabiš nič ekstra.

Sam samovarovalni komplet je pa sestavljen iz dveh zaponk na kinetični vrvi z zavoro. Tehnično za osnovno varovanje lahko uporabiš tudi dva kosa vrvi z navadnim karabinom iz merkurja, samo to je daleč od A-testiranega kompleta z vgrajeno zavoro. Če že šparaš kupi vsaj že narejeno plezalno zanko iz pasu (2x) ustrezne dolžine in dva "hitra" karabina, pomojem pride tole pod 20 eur.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
K2, Everest in vecina top vrhov je bila preplezana z zanko okoli pasu in mrtvim vozlom. Pa dereze na gurtne in volnene rokavice s povoskanim platnom cez. Ce si instant "planinc" in alpinist pa pac placas za to. Vse je stvar prioritet
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Takšen doma narejen komplet je dober točno toliko časa, dokler ne užgeš na njega. Ajde, dobri so za preprečevanje zdrsa v kakšni prečnici, pod pogojem, da niso kraki preveč ohlapni. V navpičnici se pa padec ne bo končal dobro...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
K2, Everest in vecina top vrhov je bila preplezana z zanko okoli pasu in mrtvim vozlom.
Res je. Res pa je tudi, da je GRS že naletela na kakšnega alpinista, ki je po padcu imel glavo pri peti (!). Posledica uporabe zgolj sedežnega dela plezalnega pasu in nahrbtnika.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Res je. Res pa je tudi, da je GRS že naletela na kakšnega alpinista, ki je po padcu imel glavo pri peti (!). Posledica uporabe zgolj sedežnega dela plezalnega pasu in nahrbtnika.
Na Pohorju? govora je o Pohorju, kjer bi nekdo rad uporabljal samovarovalni komplet, torej morajo bit jeklenice, ferata, al pa posvedrano?
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
K2, Everest in vecina top vrhov je bila preplezana z zanko okoli pasu in mrtvim vozlom. Pa dereze na gurtne in volnene rokavice s povoskanim platnom cez. Ce si instant "planinc" in alpinist pa pac placas za to. Vse je stvar prioritet
Ne bit pameten. 2019 nihče ne hodi z tako opremo na Everest. včasih so ledenike bosi plezali, z klingico narezali podplate, da se je kri prilepila na led da ni drselo, pa ne boš zdaj zaradi tega priporočal zimsko turo na Eiger v adidas samba copatih, ker je pa to itak bomba proti bosonogim.
Pa če je vse stvar prioritet, te pa kr bos čez Peričnik, pridemo gledat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji in Matey

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.712
4.198
113
Nisem nevem kakšen planinc pa vendar bi potreboval ta varovalni komplet za kakšno manjšo zadevo. Cene teh kompletov so pregrešno drage, kaj pa bi bilo če bi nekaj preprostega naredil kar sam. Verjetno bi potreboval vrv (kakšno), vponke (kaj predlagate) ? Kakšni vozli se uporabljajo, skratka ima kdo kakšen uporaben nasvet za katerega se lepo zahvaljujem. Ljudje hodijo v adidaskah na triglav, pa da sam ne bi malo po kakšni poti Pohorja uporabil damač varovalni komplet.



Najcenejša opcija, materiali dobiš v vsaki malo boljši tehnični trgovini, le malo spretnosti rabiš...


pa bodi toliko dober do bližnjih, da prej napišeš oporoko, da se ne bodo pol kregali kermu kolk pripada, pa upam da nimaš direktnih potomcev...

Varovalni komplet ni samo štrik in dve rinke na koncu,... razen če si hočeš že po čisti neumnosti zlomit hrbet,...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Samovarovalni komplet s togo vrvjo je verjetno namenjen temu, da reševalci ne rabijo daleč hoditi po truplo. Dvomim pa, da je namenjen temu, da bi tisti, ki ga je uporabljal, preživel padec dva, tri metre do vpetja vrvi s klinom v vertikali. Če ni daleč do ravnega, jo verjetno bolje odneseš brez takega togega vpetja.
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Za Everest samovarovalnega ne bo rabil nihče, ker ga nimaš za kaj rabiti. Za ferato pa.
Problem je faktor padca in sile, ki se ustvarijo. Ko plezalec na vrvi pade, dinamična vrv ublaži padec. Če si na kratkem prusiku in čofneš 2-3 m po zajli navpično dol, ti prusik ne ublaži dovolj sile.
Poglej si ta video in ti bo precej jasno

*Vidim pa da je Pepe ravno pred mano objavil podobno zadevo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in Garfildd

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
561
5
18
Gremo po vrsti, nabavil sem čelado, pas, manjka mi ta varovalni komplet s katerim sem vedno z eno vponko pripet na jeklenico. Nimam nekih blaznih ambicij bi pa malo preizkusil, vadil v bližini doma, kjer seveda nihče ne uporablja opreme, mogoče čelado. Kako pa to izgleda: Na hribi.net izberete Pohorje in ostala severovzhodna Slovenija, pa potem Bricnik. Potem pot Bistriški jarek (glasbeni dom) Bricnik. Pogledate si slike 7,8,9,10,11,12 . Vem, da lahko eni tukaj hodijo z zavezanimi očmi, pa z eno roko v žepu, sam pa bi malo bolj resno pristopil po tej poti. Da vidim komentarje. Je pa ta konec čudovit za pohode to vam garantiram.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
kakorkoli, zivljenja ne zaupas nekim vrvem in karabinom iz merkurja. pa se neki domaci vozli, k sploh ne ves a je ustrezen...
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Po teh fotografijah ni nič zahtevnega. Če že nimaš namena kupiti SVK, si kupi neskončno zanko 120 cm in 2 vponki, pa se s kavbojcem naveži z zanko v pas.
Ampak 2 vponki in zanka te prideta kakšnih 25-30 €, pa si že blizu najcenejšega SVK.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen in Garfildd

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Tole v Bistrišem jarku je varovalna ograja, da se imaš kje prijeti če se ti spodrsne ko greš v japonkah. Ni tako strmo kot izgleda na sliki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen