Varovalni komplet poenostavljeno

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pa ok, kaj vam ni jasno - človek hoče v kontroliranih razmerah malo potrenirat (mimogrede - vso srečo ob začudenih mimoidočih) in dajte mu malo pomagat.

Jaz mu ne bom pameti solil - pišeš Dedku Mrazu in ti prinese SVK. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
Malo me moti glede same investicije to, ker vem da oprema ne bo pogosto v uporabi, še najmanj pa na zahtevnih terenih. Ko hodim pod skalnimi previsi bi moral na glavo dati čelado (te nihče ne uporablja) pa bi te mimoidoči čudno pogledali, češ, če ti pade skala na glavo, ti nič ne bo pomagalo. Tistega poceni SVK nimajo več na zalogi, odločil sem se da ne bom preveč improviziral, bom pa v akciji glede nabave le tega. Prepričan sem, da mi bo spodrsnilo zagotovo, če ne bom varno opremljen.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.487
249
113
celada seveda ni namenjena 1m3 skali. ce pa ublazi kamen v velikosti dlani, je pa tud boljse, kot pa imeti prebito glavo in unicen izlet.

sej hribolazci imajo en kup opreme, ki je samo obcasno v uporabi. ampak treba pa jo je imeti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in jesen

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.393
4.387
113
49
Na sončni strani ALP
Tole sta dva med najcenejšimi:

1576133314837.png

Edelrid Cable Ultral 71 - 44.40€ + PTT



1576133360530.png


NAPENJALO ZA VIA FERRATA VITALINK 2 - 54.99€ + PTT



Imam enega od Salewa. Je bil v akciji na Hervisu (69€). Sedaj pa čakam še na lažjega od Petz (380g), če bo kje v akciji.
V rukzaku se vsak gram dodatne teže pozna...

Drugače pa, prvič v steni s 7 letnikom polno opremljenim, ko je vprašal zakaj pa ata nima varovalne opreme... :oops1:
Sem potegnil iz rukzoka karabine in vrv ter na hitro zvezal komplet. Ni komplicirano, je pa bilo bolj zaradi ta malega.



1576133754919.png


Fotka iz članka -
Samovarovalni komplet



 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen in McGiver

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.297
9.053
113
da si malo spodosim temo, kakšen komplet (karabini ) bi bili primerni za 7letnico. Pomeni da je enostavno za rokovat na zajli. Ne bo za hardcore plezarijo ampak tako hobi program, pa kakšni težji odseki na poteh.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.393
4.387
113
49
Na sončni strani ALP
da si malo spodosim temo, kakšen komplet (karabini ) bi bili primerni za 7letnico. Pomeni da je enostavno za rokovat na zajli. Ne bo za hardcore plezarijo ampak tako hobi program, pa kakšni težji odseki na poteh.

Glej komplete s podobnimi karabini:

1576141772698.png



Z dlanjo stisneš in sprostiš varovalo in istočasno prisloniš in zapneš na jeklenico.

Podobne komplete imajo tudi v adrenalinskih parkih. Malčki osvojijo tehniko isti trenutek ko primejo v roke... :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in jesen

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Huh, tole ti pa težko svetujem. Za to, da se v prečnici ne bo skotalila po pobočju navzdol - se pravi, da komplet ne bo ustavil nekega hudega padca, bo dober vsak.
Če je pa govora tudi o navpičnih delih poti (recimo vstopni del v Turski žleb itd), se pravi, kjer lahko tudi pade kak meter ali dva, potem bi pa preveril direkt pri proizvajalcih kompletov - pa obvezno navedi tudi njeno težo. Gre se za to, ali bo komplet sploh lahko opravil svojo funkcijo (tj. zmanjševanje sile) ali ne. Ni namreč enako, če na prešito gurtno užge 100kg gorila ali pa 30kg pišče...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.297
9.053
113
ja, na te stvari zdaj mislim ko maš dete, ko smo sami hodli okol v štud cajtih, na te stvari sploh pomislil nisem. 15 let nazaj sva šal s kolegom z gojzarji na mangrat via ITA ferata...brez vsega, sredi stene sma ugotovila da nekaj ni okej... da bi bilo fajn imet nekaj za haklat, pa mogoče čelada....ampak je bilo potrebno it dalje, free solo, še zdaj mi je slabo ko pomislim....pač leto prej sva isto ruknila prisojnik skozi okno, pa ni bilo neke sile...ITA ferata je druga pesem. Zdaj mi na kraj pameti ne pride da bi še kaj takega počel, zato pa iščem skupaj te varnostne zadeve.

Imam sicer vodilo, da past tak ne smeš, tudi če si privezan. :evil:
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Hehe, ja, froci precej spremenijo stvari. Jaz sem SVK uporabil samo za Caminito del Rey; hotel sem ga še za Pipanovo lojtro na Montaž, pa je punca svojega pozabila doma..tak da sem ji dal svojega, pa šel brez. Mal čuden občutek, ko se tista lestev maje levo desno, ampak ajd.