V UKC med operacijo umrla 14 let stara deklica

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.698
62
48
gesu_03_img0172.jpg

Za lažjo predstavo.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
1. Dokler bodo zdravniki "sodili" sami sebi, zdravniških napak ne bo
2. Kot je nekdo že prej napisal, noben zdravnik ne dela za to, da bi koga ubil. Kljub temu ima mnogo (verjetno večina) zdravnikov kakšnega na vesti - kdor dela, greši
3. Zdravniki bi morali biti obvezno zavarovani pred takimi napakami. V primeru tovrstnega dogodka naj odškodnino izplača zavarovalnica, zdravnik pa naj dela dalje. V kolikor zavarovalnica ugotovi pretirano izplačevanje odškodnin pri enem zdravniku, ga ne zavaruje več. Zdravnik brez zavarovanja ne more delati! Izguba licence zaradi ene same napake je pretirana kazen, zato pa napak uradno skoraj ni.

Situacija ni črno-bela, ampak status bogov v belem mi gre pa na jetra. Če imajo jajca, naj priznajo da so se zmotili. Imamo v Sloveniji kar nekaj tovrstnih primerov, obsojena je bila samo ena zdravnica. Še ta predvsem zato, ker se je ukvarjala tudi s homeopatijo, pa so jo kolegi izobčili.
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.654
7
38
Ljubljana- okolica
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
3. Zdravniki bi morali biti obvezno zavarovani pred takimi napakami. V primeru tovrstnega dogodka naj odškodnino izplača zavarovalnica, zdravnik pa naj dela dalje.
Kakor je meni jasno je Ukc zavarovan za take in podobne primere, samo problem nastane pri zdravniku( psiha). V konkretnem primeru vem da zdravnik psihično zdelan.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Saj se ful odskodnine izplacujejo, samo je vse tajno vecinoma ker se negrre na sodisca za take zadeve, ampak so predpisani zneski tako da se druzine vecinoma same dogovorijo z svojci (vse bolnice imajo svoje odvetnike, pravnike bla bla...).

LP
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik x5x pravi:
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
3. Zdravniki bi morali biti obvezno zavarovani pred takimi napakami. V primeru tovrstnega dogodka naj odškodnino izplača zavarovalnica, zdravnik pa naj dela dalje.
Kakor je meni jasno je Ukc zavarovan za take in podobne primere, samo problem nastane pri zdravniku( psiha). V konkretnem primeru vem da zdravnik psihično zdelan.
Popolnoma verjamem. Ampak izguba licence zaradi ene, resda usodne, napake je vseeno prehuda stvar. Tudi ta zdravnik se bo, vsaj upam tako, prej ko slej pobral. Kaj naj počne brez licence?
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.654
7
38
Ljubljana- okolica
Ja to se strinajm.. da je zaradi zapleta ob licenco....
Baje če je ob licenco mesme delat v zdravstvu kot medicinska sestra/brat...
 

blustar

Pripravnik
1. okt 2007
230
0
16
Se strinjam, da je zdravnik že tako kaznovan, ker se sekira zaradi tega. In da ne more izgubit licence zaradi ene napake.

Ampak kar me pa jezi tu pri nas, je pa to, da se ne spomnim primera, da bi te zdravniške komisije dejansko ugotovile zdravniško napako. Torej je bila v vseh primerih, ki so jih presojali, po mnenju zdravnikov krivda nekje drugje in ne zdravnikova. S tem pa res izgublja kredibilnost ta naša zdravniška stroka. Bi jim bolj zaupali, če bi rekli, "ja, tu je bila zdravniška napaka, tu pa ne". Pa drugače načeloma zdravnikom zaupam.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
233
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik blustar pravi:
Se strinjam, da je zdravnik že tako kaznovan, ker se sekira zaradi tega. In da ne more izgubit licence zaradi ene napake.

Ampak kar me pa jezi tu pri nas, je pa to, da se ne spomnim primera, da bi te zdravniške komisije dejansko ugotovile zdravniško napako. Torej je bila v vseh primerih, ki so jih presojali, po mnenju zdravnikov krivda nekje drugje in ne zdravnikova. S tem pa res izgublja kredibilnost ta naša zdravniška stroka. Bi jim bolj zaupali, če bi rekli, "ja, tu je bila zdravniška napaka, tu pa ne". Pa drugače načeloma zdravnikom zaupam.
zmaga.gif
 

timecop

Fizikalc
22. jul 2007
1.312
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
a) jaz sem ekonomistka. Kot taka, prekleto dobro vem, da se za cisto vsako delo najde delavca. Samo placati ga je treba
b) ker ga PLACAM, mi ni treba zganjati neskoncne hvaleznosti in klanjanja, da se me je usmilil. To vlogo opravlja denar.
c) nihce ne dela pod prisilo (razen ljudi v suznjelastniskem sistemu - kamor pa poklic zdravnika nikoli v zgodovini clovestva ni bil razvrscen)

Te pravljice prodajajte komu drugemu.
smirk-1.gif
Jaz nič ne zagovarjam dohtarjev, le realno gledam na stvar, kakše so posledice pri enem in drugem, kar žal nisi skapirala. Si ekonomistka, je zaradi tvojih napak že kdo umrl, si že kdaj kaj narobe preračunala, narobe sprintala, nikoli nič nezmotljiva? Od dohtarjev pa eni pričakujete, da bodo nezmotljivi, da se jim nikoli ne bo roka zatresla, ker so plačani za svoje delo. Če se ugotovi, da je bil zadrogiran, pijan ali kaj drugega naj se ga kaznuje, če se je pa med pravilnim posegom zgodila nepredvidena nenamerna težava, ga pa zdaj ne moreš za jajca obesit. Če bi se komu iz moje družine kaj pripetilo, za koliko naj pa tožim? Koliko je pa vreden tvoj otrok, oče, mati, sestra? Koliko € za kilogram žive teže?
bonk.gif
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Podpis pod tole!

To, da vsi takoj skočjo, ko se nardi kakšna nesreča je kretensko. Me zanima kako bi se počutili vi, če bi vam ob napaki vzeli možnost opravljanja vašega poklica: "Jebat ga, zajebala si izračun pri bilanci... pejt delat v proizvodnjo"
crazy1.gif
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Jah lej, zarad narobne bilance ni se noben umrl. Pol ce sofer zapelje pun avtobus v prepad in prezivi pol je pac smola, ce 50 ljudi umre ?

Vsaka operacija ima neko tveganje in ce me prej obvestijo, da naj se pac zavedamo, da se to in to lahko zgodi: torej ob operaciji je recimo 30% tveganje, brez nje pa clovek umre, je cist drugo kot tale pis me v rit odnos, ces:
- spet ti je en umrl Joza
- eh Francl nima veze, je komaj 10. ta mesec
crazy1.gif


Namrec v Trenjih je eno tele iz postonjske porodnisnice zinilo, da je smrt pacienta pac dogodek. Smola pac, kao nas boli k..., eden gor al dol... Kot da se norca dela - je pa res, da niso vsi dohtarji taki...
Take pa stozim do gat.

Je pa res, da noben ne ve, kaj se je res dogajalo in tudi nikoli ne bomo vedeli... Lahko, da je bila pac tvegana operacija...
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
233
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik wacko pravi:
Podpis pod tole!

To, da vsi takoj skočjo, ko se nardi kakšna nesreča je kretensko. Me zanima kako bi se počutili vi, če bi vam ob napaki vzeli možnost opravljanja vašega poklica: "Jebat ga, zajebala si izračun pri bilanci... pejt delat v proizvodnjo"
crazy1.gif
Še enkrat. Ni problem v napaki. Problem je v tem, da dohtarji za njihove komisije NIKOLI ne naredijo napak. Še enkrat si preberi moj post zgoraj. Je razlika, če ti nekdo, po tistem, ko si izgubil svojca, laže v obraz, da ni bilo napake ali pa prizna in se opraviči za napako.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Na tej skici ta operacija zgleda zelo preprosto, če bi po tem sodil, bi jih verjetno lahko delali mesarji. Če pa vse skupaj pogledam, pa je za tako operacijo potrebnega kar nekaj znanja.
Po mojem skoraj ni kirurga z nekaj prakse, ki nebi imel primera smrti na operacijski miz. To se na žalost dogaja.
Vsako tako smrt je pa potrebno podrobno preiskati in raziskati. Pa ne zato, da se išče dlaka v jajcu, zaradi katere bomo potem lahko obesili kirurga na vislice. Pač pa zato, da se to nebi več ponovilo. Potrebno je namreč vedeti, da je medicina znanost, ki se nenehno razvija. Seveda pa če kirurg ni delal po doktrini in splošni praksi, pa naj za to odgovarja.
Pri obravnavi tovrstnih primerov je potrebno vedeti, da je to tudi za kirurga tragedija. Če bomo šli tako naprej kot tukaj nekateri predlagajo, bo kmalu zmanjkalo ne samo kirurgov, pač pa tudi zdravnikov.

In nenazadnje, zaradi kirurgovega dela naenkrat umre en človek, je pa še veliko poklicev in del kjer zaradi ene napake delavca lako umre naenkrat veliko več ljudi, pa je za tako delo potrebna dosti nižja izobrazba.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Slovenet: se vidi po tvojih postih, da si zelo izobražen in pronicljiv dečko
smile-1.gif


če bi imel več časa, se bi mal več hecal med sabo
smile-1.gif


za punce pa ne skrb-->< še prekmal se bo kakšna obesla nate..boš najebu
wink-1.gif

aja na temo {{mal me okroglost daje]] : kirurg ni velik kriv..v vsakem poklicu so tveganja..kar se pa tiče človeškega telesa, pa vsem respeckt, ki se ukvarjajo z temu ..
 
Nazadnje urejeno:

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.698
62
48
Citat:
Uporabnik Slovenet pravi:
Na tej skici ta operacija zgleda zelo preprosto, če bi po tem sodil, bi jih verjetno lahko delali mesarji. Če pa vse skupaj pogledam, pa je za tako operacijo potrebnega kar nekaj znanja.
Ja. Če zanemariš par stvari.
1. Temu štilu k ga dajo čez se reče žebelj. :p
2. Na poti od enga konca do druzga sreča pljuča, srce in še kakšno žilo, ki jo bo pacient še potreboval. Nič ne sme poškodovati.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Prvega dela ne bom komentiral.

Verjetno kirurg res ni veliko kriv, ima smolo, da je dobil tako unikaten primer,da standardni prijemi pri njem ne učinkujejo.
O kirurgih na splošno pa tole. Kirurgi morajo biti presneto iznajdljivi, ker je vsak ki ga dobijo na operacijsko mizo unikat, težko bodo našli da popolnoma ista primera. Zaradi tega jih je potrebno spoštovat, da sploh to delajo. Pri meni naprimer, bi vsak z malo večjo rano umrl, ker tega preprosto nisem sposoben delat.
 

Paco

Pripravnik
6. okt 2007
62
4
8
ksz..

Dobro je en napisal nad mano. Pri nas ni zdravniških napak, so le zapleti. Zaščiteni kot kočevski medved. Potem se pa še imajo za neke bogove, arogantneži. Seveda so izjeme,moj zobni kirurg je res prijazna oseba in odličen zdravnik. Predvsem je pa človek. Večina je pa žal hladna, oddaljena, strogo "profesionalna" in si ne da NIČ reči. Redki ti tudi kaj razložijo sami, kdaj še če vztrajaš so skopi z razlagami.
Sem imel npr.. komplikacije po operaciji osmice (izklesane iz kosti), šel na urgenco. Moram reči, da sem vljudna oseba in ne težim ali pametujem. V glavnem zdravnico so morali zbuditi, je bila razpizdena še preden je karkoli pogledala ali me pozdravila. Pogledala in se odločila, da mi bo rano odprla zopet. Konkretno rano. Sem prosil, da mi ne reže šivov, ker krvavitev ni tako zelo huda in imam že tako dlesen čisto razrezano(bolj kot režeš težje skupaj sestaviš in več lukenj je), le tampone mi naj notri nabaše, da se zamaši in ustavi. Če bi videli njen obraz. In potem se usuje "kdo pa mislite, da ste, kaj pa mislite da veste (se vse jasno spomnim), kar sami si to naredite kaj sploh sem hodite" ... Potem, ker (prijazno) sem vztrajal ni imela izbire. Sem imel prav, če bi mi odprla ne bi nič rešila, ker sem krvavel zaradi velike rane in bi potem kvečjem krvavel še en mesec, kar je tudi kirurg pri pregledu potrdil. Hvala bogu, da imamo vsaj veliko res super sester.
To je najmilejša zdravniška napaka s katero sem bil soočen. Da ne govorim kako so moji mami pred njo govorili o njej kot da je ni tam o tem, kako ima še kako leto življenja mogoče in da nima smisla zdravljenje. Pred njo p*zda jim matrna. Seveda so se motili. Ostale niti ne bom omenjal, ker mi bo slabo in je oseba tudi kasneje umrla. Pač zajebali z zdravljenjem in niso upoštevali okoliščin, ki ti jih zdrava pamet dopoveduje. Nismo družina, ki bi tožila in v tem primeru so bile vpleten osebe precej dobri in dokaj človeški zdravniki a spet premalo zavestni o dogajanju in z raztresenimi mislimi in na noben posamezen primer res osredotočeni. Sestre so bile fantastične in na sploh menim, da so bistveno premalo plačan kader. Žal imam še preveč izkušenj z zdravniki.
O odškodninah pa ni nič za reči. Patetične so v SLO. Enga kliota si lahko kupiš z odškodnino, ki ti jo dajo za npr.. delno invalidnost, ki je posledica "zapleta".
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik wacko pravi:
Podpis pod tole!

To, da vsi takoj skočjo, ko se nardi kakšna nesreča je kretensko. Me zanima kako bi se počutili vi, če bi vam ob napaki vzeli možnost opravljanja vašega poklica: "Jebat ga, zajebala si izračun pri bilanci... pejt delat v proizvodnjo"
crazy1.gif


Še enkrat. Ni problem v napaki. Problem je v tem, da dohtarji za njihove komisije NIKOLI ne naredijo napak. Še enkrat si preberi moj post zgoraj. Je razlika, če ti nekdo, po tistem, ko si izgubil svojca, laže v obraz, da ni bilo napake ali pa prizna in se opraviči za napako.

Problem je v tem, da je kazen z odvzemom licence prestroga. Če bi bile kazni bolj finančne narave bi se verjetno tudi komisija lažje odločila in presodila da je šlo za napako. Dohtar bi pač plačal tiste 3 jurje kazni in drugič še bolj pazil... v Sloveniji bi pa ob uradni ugotovitvi, da je šlo za napako, kot prvič novinarji raztrgal zdravnika, zgubil bi licenco (ostane brez službe), pa še svojci bi presodil, da je bil njihov sin vreden 35k€...

Tisti, ki pravite, da računovodja ne ogroža življenja s svojo napako... ja to je res, ampak računovodja tud ni rešil ogromno življenj med normalnim delavnikom. Razlike v plačah pa tud niso tako velike, da bi se splačalo to "tveganje"...
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
A se ti ne zdi, da je "popravilo" človeškega telesa mal drugačna kot popravilo računalnika? Nekateri imate očitno v glavi, da na operaciji MORA iti vse brez težav čez.... in potem še izjava o odškodninah, da "dobiš enega bogega Cliota za invalidnost". Ja peezda... pol pa sploh na operacijo ni treba it, če nisi sposoben sprejet tega, da je tudi določen faktor tveganja zravn. Sicer pa nevem kakšna tolažba je to, da dobiš za recimo smrt nekega svojca 40k€... a greš na dopust, da lažje pozabiš? Si kupiš nov avto?
crazy1.gif
 

Paco

Pripravnik
6. okt 2007
62
4
8
Citat:
Uporabnik wacko pravi:
A se ti ne zdi, da je "popravilo" človeškega telesa mal drugačna kot popravilo računalnika? Nekateri imate očitno v glavi, da na operaciji MORA iti vse brez težav čez.... in potem še izjava o odškodninah, da "dobiš enega bogega Cliota za invalidnost". Ja peezda... pol pa sploh na operacijo ni treba it, če nisi sposoben sprejet tega, da je tudi določen faktor tveganja zravn. Sicer pa nevem kakšna tolažba je to, da dobiš za recimo smrt nekega svojca 40k€... a greš na dopust, da lažje pozabiš? Si kupiš nov avto?
crazy1.gif

Ja nisem nikjer rekel, da je za pričakovati, da vedno vse mora iti brez težav... Je pa velik problem, ko so težave posledica malomarnosti. Malomarnosti, ki jo zdravniška stroka in naša sodišča praktično nikoli ne priznajo, čeprav je po mojih izkušnjah to veliko bolj pogosto vzrok zapletov. To, da je le človek je že vse lepo in prav vendar se mi zdi, da se zdravniki prepogosto izgubijo v samozagledanosti in predvsem v prepričanosti v svoje sposobnosti. Veliko preveč vse jemljejo kot rutino namesto, da bi bili vedno na preži za napakami in z malo večjo mero samokritičnosti. In potem oseba umre na operaciji z statistično zanemarljivimi odstotki možnih zapletov.
Jaz sem pisal o delni invalidnosti npr... Gre se za to, da ti odškodnina za enega bogega cliota ne bo niti približno povrnila vse zamujenih priložnosti katere boš izgubil v primeru invalidnosti. Recimo, če postaneš negiben pod pasom, to ti obrne življenje na glavo. Služba, druženje s prijatelji, partner, svoboda.
Za smrt nisem nič rekel. Se mi pa tudi zdi, če mladi osebi umre starš mora dobiti višjo odškodnino. Saj ne rečem, da je denar najboljše sredstvo za spravo z dejstvom, da je oseba umrla in olajšanju življenja, vendar ne poznamo bolj rešitve. Najboljša rešitev bi bila živ starš/partner, ki te spodbuja in nudi motivacijo, ti nudi določeno varnost finančno, te osrečuje. Če je smrt, še posebej mlajše osebe posledica zdravniške napake to osebo, ki je izgubila npr.. mamo ali partnerja to lahko zelo uniči. S tem izgubi lahko vso voljo, pade v depresijo, nima motivacije v službi in začne rušiti svojo prihodnost( ki je seveda tudi povezana z denarjem). Žal ne poznamo boljšega nadomestila za vse to kot denar. Osebno se tudi meni zdi pravdanje za denar v določenih primerih malo neokusno ampak v določenih primeri je pa na mestu.