V Avstriji ponovno brez dnevnih luči

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.254
269
83
38
Ljubljana
S 1. januarjem 2008 v Avstriji dnevne luči ne bodo več obvezne.
Avstrijska vlada je že pred časom naročila raziskavo o motečem učinku dnevnih luči na voznike. Ta je pokazala, da luči dejansko odvračajo pozornost voznikov, ki so tako bolj pogosto spregledali ostale udeležence v prometu, kot so kolesarji in pešci. Seveda pa bo uporaba luči v primeru slabe vidljivosti še vedno obvezna.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
super! vsec mi je ze, ker niso ukinili utripajoce zelene luci pa se kaj bi se naslo. se vidi, da tisti v vladi lezejo v rit komur morejo..
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Meni osebno pa je sistem vseskozi prižganih luči všeč. Dosti večji pregled je nad ostalimi vozili v prometu.

Glede vidnosti je pa takole... verjamem, da bi ponoči lažje opazil pešča, če bi vsi ostali avtomobili imeli ugasnjene luči.
bonk.gif
Morda dnevne luči motijo tudi koga, ki ima težave z vidom... za normalnega, zdravega voznika pa naj ne bi bil problem hkrati biti pozoren na ostale avtomobile IN ostale udeležence v prometu. Če ne, tak človek ni za na cesto.
 

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
Tudi jaz sem za prižgane luči. Prej opazim avto. Pa začele bi se polemike, kje je tista meja, ko naj bodo luči prižgane oz. ne.
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
samo je dejansko res...da sedaj bolj opaziš luči kot avto....in hitro spregledaš avto brez luči....tak oda je nekaj na tem da ostalih udeležencev ( pešci ipd) ne opaziš takoj...
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.740
2.347
113
Pomurje
Eh avstijci pač. Moti jih predvsem poraba goriva in s tem onesnaževanje zraka, to je glavni razlog ukinitve obveznih luči.

Luči, so dejansko razlog za večjo porabo, ampak kaj sem rajši živ ali mrtev?

Lp
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ce gres zjutraj iz kaksne stranske ulice, kjer moras za izvoz na cesto uporabljati ogledalo na drugi strani ceste, ki je zjutraj vedno zamengleno in se ne vidi nic, se opazijo vsaj luci. To je ful dobro. Pa ce gremo malo po drzavah, kjer ta sistem ni obvezen, bidis pozno zvecer, ko je vidljivost zelo slaba, se kar nekaj avtov brez luci. Tako da jaz sem za ta zakon, malo vec zarnic se porabi to je to. Benz je pa zanemarlji.

LP
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik WhiteCell pravi:
samo je dejansko res...da sedaj bolj opaziš luči kot avto....in hitro spregledaš avto brez luči....tak oda je nekaj na tem da ostalih udeležencev ( pešci ipd) ne opaziš takoj...

To pa jaz mislim da ni vzrok v luceh, ampak v tem, da so pri nas prehodi za pesce ZELO SLABO OZNACENI!!! Nobenih utripajocih rumenih luci ali osvetljenega znaka, ali pa nobene luci nasploh. Pa tudi ljudje danes kar rinejo na cesto brez da bi pogledali naokrog. Ljudje nimajo casa
tongue-1.gif


LP
 

ltd

Pripravnik
5. sep 2007
100
2
18
Če bi res radi varčevali z gorivom pa naj prepovejo še uporabo meglenk, dolgih (nezasenčenih) luči, klime, radia in sploh vse nepotrebne elektronske šare... Pa še svetilnost luči naj omejijo na stopnjo iz leta 1920. Prihranki bodo ogromni.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Eh, pustite Avstrijce. Kar se tiče ekologije oz. "ekologije", so itak eni od najbolj premaknjenih na svetu, še bolj od Skandinavcev. Samo oglejte si njihove ogromne protihrupne ograje sredi ničesar.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.740
2.347
113
Pomurje
Ja, pa te plastične ograje so oh in sploh eko.

Včasih varčujejo-mo pač tam kjer ni potrebno oz. ni smotrno.

Lp
 

Nightcrawler

Pripravnik
22. avg 2007
196
0
16
Kar se tiče ukinitve utripajoče zelene nimam besed. Spet en ukrep, ki je samo sam sebi namen, reši pa popolnoma nič.



Glede dnevnih luči pa bi bilo pomoje možno najti precej argumentov tako za, kot proti. Res je, fino je, da so. Podzavestno pa mislim, da potem ljudje slabše opazujejo, ker se preveč zanašajo na luči. Še vedno se najdejo ljudje, ki jih imajo ugasnjene, ker pozabijo. Ko npr. prehitevaš se ne moreš samo na luči zanašat, ampak je treba pazit tut na take. Tko da s tega vidika z lučmi ne rešiš kaj dosti.



Glede meglenk pa ne bom izgubljal besed.



Pač slovenceljni moramo takoj brez premislekov uvesti vse ukrepe, ki se jih ta Evropa sprdne, neglede na primernost za naš družbeni kontekst.
 
Nazadnje urejeno:

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
En cas so se nekaj pogovarjali do prizgane luci ostanejo obvezne samo v zimskih mesecih.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Nekatere barve avtov se včasih tako zlijejo z barvanmi okolice ali ceste, da so zelo slabo vidni. Prižgane luči zelo pripomorejo k boljši opaznosti. Npr, z mišjo sivo barvo pobarvani avti so zelo slabo vidni na asvaltni cesti, če nimajo prižganih luči.
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Citat:
Uporabnik jonny77 pravi:
Eh avstijci pač. Moti jih predvsem poraba goriva in s tem onesnaževanje zraka, to je glavni razlog ukinitve obveznih luči.

Luči, so dejansko razlog za večjo porabo, ampak kaj sem rajši živ ali mrtev?

Lp

Hahahahhahaaaa, več bi profitirali pri porabi goriva če bi predpisali naj se vsi vozniki pobrijejo po glavi ali pa da naj odšraufajo rezervno pnevmatiko
grin1.gif
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Eh, pustite Avstrijce. Kar se tiče ekologije oz. "ekologije", so itak eni od najbolj premaknjenih na svetu, še bolj od Skandinavcev. Samo oglejte si njihove ogromne protihrupne ograje sredi ničesar.

Se je že JeremyTopGear pošalil iz nemcev (Audi?) ko so napovedali nove ful varčne žarnice... In so potem pri Volvotu šli računat porabo žarnic in prišli do zaključka da žarnice ne porabijo toliko da bi bilo omembe vredno... A švabi bi to še razpolovili
grin1.gif
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Samo ta je pa res bolana, tisti drobiz zarad luci je itak vseeno. Varnost je bistveno vecja: sploh enosledna vozila dost prej opazis...
wink-1.gif


Se dobro, da niso uvedli obvezno kakanje na 50 km, da je pol avto lazji in manj porabi...
grims-1.gif




Ce ze ekologija pol klime: poraba in tudi uhajanje plina iz sistema, ki ga je treba dofilat na par let...
smirk-1.gif




Ze pravilen tlak v pnevmatikah bi se (verjetno) bolj poznal...
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
ksz...

Pravzaprav je poraba žarnic za Jodlarje le eden od faktorjev onesnaževanja (in zapravljanja denarja, ker so kot (pod)narod Švabov škrti
smirk-1.gif
)

Pri tem pa so pozabili na en faktor: ljudje s pregorenimi žarnicami, ki teh ne bodo zamenjali podnevi tega vsaj nekaj časa ne bodo storili tudi ponoči. Varno, ne? No, pa saj bodo žarnice zaradi manjšega časa delovanja tudi crkovale manj
17758-icon_confused.gif