Ura za merjenje srčnega utripa (brez pasu)

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Živjo

Torej, pred časom (kaki 2 leti nazaj) sem malce gledal reviewe teh ur, ki imajo na hrbtni strani neke zelene diode, ki ti merijo srčni utrip, vendar so potem ljudje pisali komentarje, da to ni najblj zanesljivo, pa me zanima, če se je to že kaj izboljšalo? Sedaj je sestra od žene dobila Suunto 3 in sem videl, da ima že neke 3 diode (2 zeleni in 1 rdeča, če se ne motim) Kako je sedaj s temi urami? Rabim pa samo za srčni utrip. Ure v prostem času ne bom nosil in me raznorazne druge funkcije ne zanimajo.
Imate morda kake predloge, katero nabavit. Buđet, čim nižji...pa ajde, tja do 200€

Hvala
 
Nazadnje urejeno:

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Aja, sem pozabil pripisat, da jo bom imel za tek.
Hvala Erikson za linka
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Bip dela vse to, za tek je pa tudi ok - kaže trenutni pulz. Plus je da baterija drži pri recimo merjenju pulza na 10 minut 3 tedne, pa vsaj 2 tena če greš tedensko zraven še po eno uro laufat (GPS plus konstanten pulzmeter med tekom). Slabost je da nima vgrajenega mp3 playerja. Vse to in še BT mp3 player ima Amazfit Stratos, samo če ne rabiš mp3 playerja je Amazfit Bip čista zmaga. Stratos ti bo držal 2 dni pri vsakdanjem enournem teku, pa ene 4 s konstantnim merjenjem pulza. A rabiš pulz samo med tekom ali 24/7?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Hvala obema za odgovor.
KarEn, rabil bi samo za tek, ko bom prišel domov, jo bom snel. S seboj vedno vzamem telefon, na katerem imam Run Keeperja in bluetooth slušalke povezane s telefonom. Pa tudi, če bi vse imel na uri, bi vseeno vzel telefon s seboj v primeru slučaja, da če se mi kaj zgodi (slabost, zvin gležnja, karkoli), da pač pokličem pomoč, zato v bistvu rabim samo uro, ki preko optičnega senzorja kakovostno meri srčni utrip.
Tale Amazfit Bip moram še reviewe pogledat, ker mislim, da ima tudi samo enega optičnega čitalca, ker, raje odštejem malce več za uro, ki ima recimo 2, da le dobim kakovostno robo, za katero mi ne bo žal nakupa.
Iztok (krava), hvala za izčrpen opis in kot vidim, so še vedno problemi s temi optičnimi čitalci. Do sedaj sem imel Sigmo (stara skoraj 15 let) s pasom, ki je vedno deloval u nulo, ampak pasa bi se rad znebil, zato sem 2 leti nazaj malo čekiral te novodobne ure z optičnim senzorjem. Ker sem takrat po raznih reviewih videl, da ta stvar še ni prava, sem opustil misel nakupa do pred parimi dnevi, ko sem videl uro, ki jo je dobila sestra od žene (Suunto 3) z dvema optična senzorjema in enega (tretjega) verjetno za merit kisik v krvi. Rad pa bi, da deluje ta stvar 100%, kot pas, ne pa, da se sprašujem ali je utrip pravi ali ne. Potem mi ne koristi dosti.
Si se pa res lepo potrudil z opisom.


Hvala še enkrat
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

krava

Majstr
5. sep 2007
3.586
288
83
www.kacnje.eu
Res sem se s tem veliko ukvarjal. Ura s pasom deluje v redu, ni pripomb. Optično merjenje pa ... hm, hm ... res mora biti ura pravilno postavljena na roki (kar ni vedno izvedljivo (meni recimo se premika na kolesarjenju, pa pri pohodnih palicah, pri smučarskem teku, pa ko se prijemaš za drevesa v strmem gozdu, pa ko hočeš odmikat rokav, da vidiš na uro, pa še udobno ni preveč ...).
Je pa verjetno tudi precej odvisno od človeka. Recimo na moji roki ima ura čudne prebliske - najbolj pogosto začne (pravilno) prikazovati po kakšnih desetih minutah cone 4. Če pa nagaja cel vzpon, pa je zanimivo, da se pravilno prikazovanje takoj vzpostavi, ko obrnem in grem na spust. Torej, ko utrip pade (smešno, ampak takrat dvigne prejšnje številke, ki so bile prenizke :)). Moja ura pri ženi deluje precej bolje. Malo sem raziskoval tudi senzorje (seveda je nekaj kitajskega) in možno je tudi, da je podkožno maščevje problematično. In kako močno požene srce kri po žilah. Če je prehitro, imam občutek, da zjebe merjenje.

Po drugi strani sem se tudi sam želel znebiti pasu. Kdaj ga pozabiš, tudi ni najbolj udoben, pa tudi kdaj štrajka (dokler se ne zmoči ali pa če slabi baterija). Ampak me optično merjenje še ni prepričalo. Čakam še na preizkus Polar Vantage, ki naj bi bil precej boljši.
Če želim gledati na utrip natančno, pač vzamem pas. Sicer pa ...
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Čudno, da praviš, da pas štrajka, ko se zmoči. Pri mojem pasu, preden ga dam gor, ga najprej zmočim na unih kontaktnih gumah in deluje točno vse do zadnjega, dokler ga ne dam dol. Itak se zmoči prej ali slej od potu. Tvoji ženi ura deluje bolje pomoje tudi zato, ker ima manj dlak. No, jaz moram reči, da imam več dlak, kot ti (videl iz slike), tako, da v mojem primeru sploh ne bi delovala, hahahahaa. :valjamse:
Včeraj sem se recimo spraševal, kak problem bi bil narediti uro in zraven 2 majhna seska (kot pri dohtarju, ko ti meri EKG), ki bi ju prisesal na roko zraven ure in povezal z uro z "bananco", kot slušalke?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Optično merjenje je lahko povsem točno ali pa skoraj nemogoče (zelo netočno oz. ga sploh ni), pa je to en kup dejavnikov ki vplivajo. Ker meri se tako da se spremlja odboj svetlobe skozi kožo ki je različen pri bitju srca ker kri (pritisk krvi) polni in prazni kapirale. Se pravi točnost merjenja je odvisna od tega kako dobro in konsistentno se vidijo tvoje kapilare ali ne.

Tu je en kup spremenljivk, ampak na pslošno so to:
- bližina optičnega senzorja koži -> bolj zategnjen kot je pas boljše je, ampak večini se zdi zelo zategnjeno moteče tako da si na nekem kompromisu
- dlakavost kože -> sploh pri kosmatih moških rokah s temnimi dlakami prihaja do večjih napak kot pri gladkih in blond ročicah od žensk
- pigmentacija (ton) kože -> ja malo rasistično ampak tole lahko močno vpliva na natančnost, enako kot tudi razna pigmentna znamenja na mestu senzorja
- kvaliteta kože -> zelo suha ali zelo mastna (tudi potna) koža kvari meritve
- globina in kvaliteta tkiva -> zamaščene roke so slabše od suhih kjer je "koža na kost"
- kvaliteta kapilar -> nimamo vsi enakih, obstajajo ljudje ki se jim ob povišanem tlaku kapilare zasičijo (recimo tehnično so to tisti ki ratajo precej "rdeči" v glavo ob naporih) pri takih je merjenje zelo otežkočeno

Skratka po sumi vsega tega dobiš ven vzorec ljudi ki ima meritve 100% enake profesionalnim merilcem, potem imaš pa vzorec ljudi ki jim optični senzor sploh ne meri oz. jim meri zelo napačno. Kam spadaš boš moral pa ugotivit sam. Meni recimo pametna zapestnica meri 99% točno, sem pa bele (arijske:p) rase, imam precej svetle dlake, roke imam suhe pa kapilare so dobre!

Pod črto dokler ne probaš zase ne boš vedel. Splača si sposodit en "boljši" BT prsni senzor (recimo polar H7) pa naredit primerjavo z uro/zapestnico (mislim da nekatere športne aplikacije na telefonih omogočajo primarjavo oz. uporabo dveh senzorjev), predvsem pomembno je testirat pri obremenitvi kjer se pogoji kože spremenijo.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Iztok, res je, slabo sem prebral. Se opravičujem :zardelalter:

Utiševalec, najlepša hvala. Vidim, da pri meni pomoje ne bo delovalo. Imam črne dlake na roki in še enkrat več, kot pa Iztok. Žil se mi ne vidi na roki (nikoli se mi jih ni videlo, niti kot otroku, pa tudi, ko sem imel 15kg manj in sem bil skoraj kostko, so se mi videle čisto, čisto malo), pa tudi v obraz bi takoj "zafarbal" ob kaki prijetni mladenki, če bi se mi zgodil kak kiks. Potim pa se 100/h. Tako, da bom počakal na boljšo tehnologijo. Se beremo čez 10 let :valjamse::valjamse::valjamse:
 
Nazadnje urejeno:

krava

Majstr
5. sep 2007
3.586
288
83
www.kacnje.eu
Mogoče je za poskusit. Optično merjenje je res odvisno od kupa dejavnikov.
Kot si verjetno videl na blogu, sem napisal najbolj pomembne zadeve, da ura dela (vsaj v večini primerov korektno). Drži se nasvetov in potem preceni.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
cudn, da nam vecina, ki se pa s sportom skoraj profi ukvarjamo opticno merjenje deluje bp, razen intervalnih treningov. Tam pomaga pas, ki ga pa imamo itak vedno na voljo. Pa tudi za zimske pohode, ko imas uro na rokavici, rokavu.
Vedno imajo neke probleme ljudje, ki ze tako ne vedo kaj hocejo :)

od opticnih imam polar m430, fenix 5 in sedaj suunto 9 baro. Nikoli problemov.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
ja obstajajo ljudje, ki zaradi specifik, debela koza, temna koza, prekomerne dlake.. pac ne bo izracunalo. samo ne zaradi tega dajati v nic toliko razvoja in testiranj, ki delujejo pri vecini cisto ok.
krava, pobrij si tista 2cm2 dlak na zapestju in se enkrat probaj.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Jaz primerjam srčni utrip na moji zapestnici z utripom, ki ga v fitnesu dobim na kolesu ali tekaški stezi. Razlika ni večja kot en ali dva utripa.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.586
288
83
www.kacnje.eu
ja obstajajo ljudje, ki zaradi specifik, debela koza, temna koza, prekomerne dlake.. pac ne bo izracunalo. samo ne zaradi tega dajati v nic toliko razvoja in testiranj, ki delujejo pri vecini cisto ok.
krava, pobrij si tista 2cm2 dlak na zapestju in se enkrat probaj.
Sicer nimam veliko dlak (malo se vidi na slikah), ampak sem poskusil tudi to. Ni pomagalo in konec.
Tisti zapisi na blogu imajo res veliko obiska :eek: in dobivam tudi precej sporočil (sotrpinov). Zadeva očitno ni čisto za vsakega. Moja ura recimo pri drugih deluje dobro. Pred nekaj meseci je bil zamenjan tudi cel tisti del s senzorji, pa ni veliko razlike.