Ultrabook

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
Baterija je potrošni material. Po 4ih letih ne more delat kot nova - logično, tudi če je v predalu. Problem je pa res, če je ne dobiš, kar je pri kitajcih čisto mogoče.
 

girisan

Pripravnik
3. sep 2007
517
17
18
Sprememba strategije :) Bolj ko sem brskal manj sem našel tako, da sem se odločil da kupim prenosnika za nekaj dlje časa (vsaj upam) ter pritaknem par 100 EUR zraven...

V ožjem izboru so sedaj:

- MACBOOK AIR (13,3'') M1 8GB/256SSD
- HP ENVY X360 (13,3'') AMD Ryzen 5 4500/8GB/512SSD
- LENOVO IDEAPAD YOGA SLIM 7 (14'') AMD Ryzen 5 4500/16GB/512SSD

Kaj bi priporočali? Na prvi uč gre za tri povsem različne prenosnike (Apple, 2in1, Klasika) ampak mislim da bodo vsi več kot zadostili mojim potrebam... Zanima me predvsem uporabniška izkušnja ter kak ''bombonček'' določenega modela, ki bi prevagal pri odločitvi...

Ter kak namig kje se omenjene da dobiti za najboljšo ceno... Mac se giblje v rangu 1,1k, medtem ko sem druge dva našel že za manj kot 1k...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Sem že povedal - ko boš enkrat maca kupil boš 99,9% postal vernik - naredil to in vem.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.729
113
Sem že povedal - ko boš enkrat maca kupil boš 99,9% postal vernik - naredil to in vem.

kako kdo...

hardver je vrhunski (M1) in to iz dneva v dan občudujem. res, neopisljivo kaj jim je uspelo in to v praktično prvem poskusu med desktop procesorji.

macos... to je pa kot malo avtističen in rahlo retardiran mlajši brat linuxa
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.729
113
- MACBOOK AIR (13,3'') M1 8GB/256SSD
- HP ENVY X360 (13,3'') AMD Ryzen 5 4500/8GB/512SSD

Odločal sem se med tema dvema in na koncu kupil maca, ker me M1 tako zelo impresionira in je moj inner g33k preprosto moral :). Ne trdim pa, da je bila to v vseh pogledih najboljša odločitev. Touch bi prišel prav, po drugi strani pa je pasivno hlajen računalnik čista zmaga.
 

girisan

Pripravnik
3. sep 2007
517
17
18
Odločal sem se med tema dvema in na koncu kupil maca, ker me M1 tako zelo impresionira in je moj inner g33k preprosto moral :). Ne trdim pa, da je bila to v vseh pogledih najboljša odločitev. Touch bi prišel prav, po drugi strani pa je pasivno hlajen računalnik čista zmaga.

Ni najboljša odločitev v kakem pogledu? Toucha sam ne rabim najbol (za to bo tablica), je pa res da kdaj pa pride prav... :)
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Kaj pa želiš početi z računalnikom? V bistvu je zelo malo stvari, ki jih z M1 macom (trenutno) še ne moreš narediti. Največji problem je raznorazna virtualizacija... to je še vse v začetni fazi. Povprečen uporabnik pa sploh ne bi ugotovil, da je kaj drugače (razen, da je popolnoma tih, konstantno hiter, ter da zdrži baterija nenormalno dolgo). Se pa v redkih primerih pojavijo še porodne težave (da nekaj ne dela v redu v ARM verziji in je treba uporabiti x86 verzijo aplikacije, ali obratno).
 

girisan

Pripravnik
3. sep 2007
517
17
18
Kaj pa želiš početi z računalnikom? V bistvu je zelo malo stvari, ki jih z M1 macom (trenutno) še ne moreš narediti. Največji problem je raznorazna virtualizacija... to je še vse v začetni fazi. Povprečen uporabnik pa sploh ne bi ugotovil, da je kaj drugače (razen, da je popolnoma tih, konstantno hiter, ter da zdrži baterija nenormalno dolgo). Se pa v redkih primerih pojavijo še porodne težave (da nekaj ne dela v redu v ARM verziji in je treba uporabiti x86 verzijo aplikacije, ali obratno).

Sem popolnoma povprečen uporabnik in verjamem, da karkoli izmed navedenega vzamem bo več kot dovolj za moje potrebe... Me pa zanimajo mnenja uporabnikov iz prve roke zakaj katerega...
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Jaz imam od začetka decembra Macbook Air M1 16Gb, 512Gb. Moj prejšnji laptop je bil 9 let star, tako da je bil preskok ogromen. Je pa Macbook hitrejši, tišji in cenejši od mojega 6-core i7, 32Gb, 1Tb 2020 Mac Minija, ki sem ga kupil lani poleti. Jaz sem navdušen.
 

girisan

Pripravnik
3. sep 2007
517
17
18
Jaz imam od začetka decembra Macbook Air M1 16Gb, 512Gb. Moj prejšnji laptop je bil 9 let star, tako da je bil preskok ogromen. Je pa Macbook hitrejši, tišji in cenejši od mojega 6-core i7, 32Gb, 1Tb 2020 Mac Minija, ki sem ga kupil lani poleti. Jaz sem navdušen.

Si Mac-a vzel pri nas ali naročal iz tujine?
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.729
113
Rešit bo pa treba pomanjkanje native aplikacij, še posebej iz open source scene. Rosetta, čeprav odlična, ni ravno optimalna. Če ne drugega ne vpliva blagodejno na baterijo.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
Imam chromebooka za iste potrebe ca. 3 leta. Super zadeva za to, ampak samo to. Ce rabiš kake win only aplikacije si pečen. Drugače pa simpl sistem, hiter, baterija drži v nedogled.
Kako smo si različni glede appla. Sem imel macbooka, meni osebno bolj všečen sistem kot win. Ios pa ne prebavljam
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.729
113
Jaz sem vajen linuxa in se kar matram z macosom in omejitvami, ki mi jih meče pod noge. Poleg tega je big sur res odurno hroščat. Windowsi pa... samo za šiht, ker tako hočejo met.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
No ja... če prihajaš iz linuxa, se nad hrošči res ne moreš pritoževati (šala, da ne boš resno vzel) :) Kaj konkretno pa je tako hudo hroščato? Vem, da so problemi z eksternimi displayi. Kaj drugega kritičnega pa jaz nisem opazil (vsaj ne v primerjavi s Catalino). Ne vem sicer, kakšna polena ti meče pod noge... zadeva je na unix osnovi. Na prvi pogled podobno linuxu... ampak hkrati tudi dovolj različno, da ne moreš pričakovati, da boš vse na enak način delal. Security omejitev je pa res v vsaki verziji macOS-a več... ampak zaenkrat jih še lahko izklopiš, če te preveč motijo.

Glede native aplikacij pa: https://isapplesiliconready.com
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.729
113
Ja, glede linuxa in hroščev sploh ni šala, ker je vse res in sem dejansko vsega hudega vajen :D Pri macosu imam toleranco veliko nižje nastavljeno, ker zadeva pa le ni zastonj.

Z networkingom imam na macu recimo kar naprej težava, ali izgine network iz finderja (prav ikone Network ni več, do reseta), ali začne zelo počasi delat in ga moram resetirat. Pa še druge neumnosti, ki so jih z 11.1 sicer večinoma zatrli. Predvidevam, da bo 11.2 že tisto tapravo.

Drugače pa seveda je unix osnova, samo ravno prav kastrirana in spremenjena, da večine zadev ne morem enostavno skompajlat in imet native aplikacij :( Avtorji določenih open source aplikacij odkrito grozijo, da bojo opustili podporo, ker apple z vsako verzijo več stvari onemogoči in pokvari. Kar je logično, od open sourca ni kačing $$$€€€.

Par aplikacij mi je drugače lepo uspelo zbuildat... recimo vlc, ki kot native ni na voljo za download.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Samba shari so že od nekdaj buggy na macOS... no to neka Big Sur specifika. To z Network ikono sicer prvič slišim... se mi pa večkrat zgodi, da kakšen mountan samba share ne dela več (predvsem po kakšnem sleepu). Vedno pa pomaga force kill Finderja (alt+right click na finder ikono+relaunch).
 

girisan

Pripravnik
3. sep 2007
517
17
18
ENVY doma... :) Zaenkrat zelo zadovoljen... Majhen, tih, hiter... :)

Pozitivno presenečen sem nad ''touch screen-om'', ki surfanje po internetu naredi uporabniku precej bolj prijazno kot upravljanje z misko...

Upam da bo dobro služil čimdlje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: hermann