TV sprejemniki podpirajo samo MPEG2

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.948
9.002
113
EU
Ko kupujete novi LCD ali plazmo, bodite pozorni, katero kodiranje podpira naprava.
Avstrija, Italija ...podpirajo MPEG2.
Slovenija in Litva pa MPEG4.
Vsi, ki ste kupili novo drago plazmo, morate nabaviti settop box, ki bo signal prekodiral v MPEG2.
Predlagam nakup plazem čez leto dni, ko bodo podpirale MPEG4.
Ko podpira MPEG4, privzeto podpira MPEG2, ker ima močnejši procesor.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
729
113
www.jernej.org
To velja le za tiste, ki sprejemajo signal preko navadne antene. Za vse, ki imajo kabelsko, satelitsko ali IP televizijo, to ne pride v poštev.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Tuki se gre bl za to, da če ma tv sprejemnik ugrajen DVB-T sprejemnik (gre za prizemno digitalno televizijo), ponavad podpera kodiranje MPEG2, u Sloveniji mamo pa kodiranje MPEG4, tko da pol rabš Settopbox, če hočš gledat DVB-T z MPEG4 kodiranjem, ne gre pa zato, da ti settopbox prekodira signal v MPEG2, ampak pač sprejme odkodira in potem pošle vn na nekem video izhodu, ki ga podpera tvoj tv. Drgač se mi pa ne zdi tale DVB-T neka preveč uporabna zadeva, ker gre ubistvu za tistih par programov, ki je v digitalni obliki sprejmš na sobno anteno, edin če pač nimaš druge. Je tud ene par televizorjev, ki podperajo DVB-T s kodiranjem v MPEG4, nekateri tud DVB-C (digitalna kablska), za ostalo pa razne digitalne kablske, IPTV in podobno rabš settopbox ozeroma posebn sprejemnik za dotičn signal (ni use sam al je MPEG2/4), analogni tunerji so pa ponavad tko al tko že ugrajeni. Smo pa o tem debatiral že n-krat, pa ve se to tud že neki cajta. Ne zdi se mi pa to nek posebn razlog da bi naprimer zdej odlašu z nakupom TV-ja, če maš že namen pa dnar. Mamo pa tud doma LCD, k ma DVB-T tuner not, na žalost sam MPEG2 kodiranje, škoda je že res da ni MPEG4, ampak to nima veze, k itak gledam kablsko, digitalno kablsko al pa DVD-je/DIVX-e ozeroma HD filme.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.948
9.002
113
EU
V Sloveniji je uradno standard MPEG4.
Prav tako bo obvezen za celotno območje EU.
Kako se bodo odrezali kablaši...
17758-icon_confused.gif
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Ja situacija je sledeča
razlika med obema standardoma je v tem koliko kanalov lahko oddajajo na eni ferekvenci (kanalu)
Primer:
POPtv oddaja na mariborskem pohorju na kanalu 69, če bi oddajal digitalno z MPEG2 kodiranjem,
bi lahko na tem kanalu oddajali še trije, če pa bi uporabili MPEG4 kodiranje pa 10 kanalov.

Zna se zgodit (zagotovo se bo) da bo RTV dala preostale kanale v najem drugim televizijam.
Vsi, ki pa gledate tv prko anten pa boste to lahko počeli le do leta 2012
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
729
113
www.jernej.org
Ne vem če si me razumel... saj ti je že en razložil, a ti bom jaz še malo krajše.

TV sprejemniki imajo vgrajen DVB-T sprejemnik, preko katerega lahko sprejemaš kanale s pomočjo navadne antene. Te kanali so pa lahko zakodirani bodisi v mpeg2 ali mpeg4 ali v bodoče v mpegXYZ. To so pač kodiranja, s katerimi lahko v ožjem frekvenčnem pasu preneseš približno isto kvaliteto slike.
Kabelska digitalna televizija uporablja DVB-C standard (tega tvji sami (še) ne znajo prebaviti). Tukaj nima veze, ali imaš MPEG2 ali MPEG4 tv, v vsakem primeru boš potreboval še eno škatlico zraven.
Isto kot za kabelsko velja za satelitsko (DVB-S).
Podobno pa tudi za internetno televizijo (IPTV).

Iz tega lahko le rečem, da je pri nakupu TVja "neumnost" gledati na to, ali podpira mpeg4 kodiranje, saj je veliko bolj pomembna kvaliteta slike in ostale stvari, kot pa ena funkcija, ki pride v poštev le pri zemeljski anteni. Pa še za to se bo dalo dobiti škatljico (STB), ki bo namesto TVja sprejemala in odkodirala kanale (ampak za ta revni slovenski program je jaz definitivno ne bi kupoval).
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.039
488
83
Če boš gledal prek STB boš prikrajšan za marsikateri bombonček (npr. PiP med programi). Vprašanje tudi, če bodo STB-ji podpirali EPG in teletekst. Jaz bom počakal.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
729
113
www.jernej.org
EPG in teletekst je za STBje mačji kašelj. PiP ti pa tudi nič ne pomaga, če nima TV dveh tunerjev, kar je pa spet dodatna funkcija, ki jo ima redkokateri TV. Sicer pa še enkrat.... PiP za te boge slovenske kanale
grin1.gif
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.948
9.002
113
EU
Bistvo je, da vržeš kup evrov za pošteno plazmo, potem te bo omejeval zanikrni STB.
Podobno kot včasih kabelski tuner na TV-jih.
Svoj stari CRT bom opremil s STB-jem, in malo počakal
cheer.gif

.
Kablaši tudi imajo tehnične ovire.
Eden HD kanal na kabelski zasede širino sedem klasičnih kanalov.
zmaga.gif
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
729
113
www.jernej.org
Jaz samo pravim, da MPEG4 televizija za vse, ki imajo bodisi kabelsko, internetno ali satelitsko televizijo, nima nobenih (popolnoma nič) prednosti pred MPEG2 televizijo. Če lovite signal na navadno anteno, se strinjam, da se splača počakati, saj je signal tako ali tako slab in nova televizija sploh ne bi prišla do izraza. Kdor pa ima kabelsko, internetno ali satelitsko televizijo in bo čakal na MPEG4 televizije, ker imajo eno fancy funkcijo, ki je on sploh ne bodo potrebovali, je pa preprosto bil "nategnjen"
grin1.gif
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Ja popravljam prejšnjo izjavo

Če ma gonzo prav, (glede zemelskih programov) ma pač prav!!!
Ja zdi se mi pa tudi pomembno omenit DVB-H (handheld) ki je forsiran od nokie in delno podprt od
slovenskega podjetja (ki ga namerno nebom imenoval).
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
Bistvo je, da vržeš kup evrov za pošteno plazmo, potem te bo omejeval zanikrni STB.
Podobno kot včasih kabelski tuner na TV-jih.
Svoj stari CRT bom opremil s STB-jem, in malo počakal
cheer.gif

.
Kablaši tudi imajo tehnične ovire.
Eden HD kanal na kabelski zasede širino sedem klasičnih kanalov.
zmaga.gif

Kupi si satelitsko...
zmaga.gif
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.950
1.260
113
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
Bistvo je, da vržeš kup evrov za pošteno plazmo, potem te bo omejeval zanikrni STB.
Podobno kot včasih kabelski tuner na TV-jih.
Svoj stari CRT bom opremil s STB-jem, in malo počakal
cheer.gif

.
Kablaši tudi imajo tehnične ovire.
Eden HD kanal na kabelski zasede širino sedem klasičnih kanalov.
zmaga.gif

obstaja rešitev --> optika
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Ja, že res da se da prko satelitske in optike marsikaj!!!
Vendar, to ni to nikoli ne izrabiš vseh lasnost plazme (pip, ttx...),
ker maš zraven vedno neko škatlo (dvb-s, dvb-c,...) konverter,
ki ti to omejuje
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Saj lahko pri Tvjih, ki imajo Pip oz. Pap izbereš to možnost iz external vhoda. Vsaj pri nekaterih...:)
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.748
2.102
113
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
V Sloveniji je uradno standard MPEG4.
Prav tako bo obvezen za celotno območje EU.

tole je pa debela klobasa... kateri standard bo po vsej evropi... MPEG3 mogoče??? in mi bomo očitno edini ki bomo spet nekaj posebnega
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Poglejte, debata o tem kateri standard oz. kompresijo bo tv podpiral je totalno brezvezna. Isto, kot bi se prerekali, katera jabolka zo bolj zdrava, zelena ali rdeča. V vsakem primeru bomo lahko gledali HD signal...
predlagam, da se tema zapre, ker je kot sem rekel, totalno nekonstruktivna.