toplotna in dva bojlerja?

Nisem glih expert - ampak a ni legionela v dlje casa stojeci vodi? Ce mam dnevni odjem, pa da se temperatura dvigne enkrat na 14 dni (al kako so ze ti programi narejeni) - bi moral zadoscat?
če maš dnvni odjem pri katerem porabiš dost tople vode, da temp zaniha za par 10 C potem ni panike....če bop mel recimo 2x300l temp recimo 55 C porabu boš neki tople vode in boš mel na koncu recimo 43 C....v takem primeru se ti zna zarediti

glej da bodo temp nihanja karseda velika oz 1x na 14 dni segret vodo na 65 C od opdret vse špine da t itemp pade na recimo 35 C

pač temp nihanja zagotovi in to je to
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.963
812
113
če maš dnvni odjem pri katerem porabiš dost tople vode, da temp zaniha za par 10 C potem ni panike....če bop mel recimo 2x300l temp recimo 55 C porabu boš neki tople vode in boš mel na koncu recimo 43 C....v takem primeru se ti zna zarediti

glej da bodo temp nihanja karseda velika oz 1x na 14 dni segret vodo na 65 C od opdret vse špine da t itemp pade na recimo 35 C

pač temp nihanja zagotovi in to je to
Ok razumem..
Dva (oz enega vecjega) kupujem zaradi manjsega nihanja temperature tople vode (in vecjega udobja).. istocasno pa to kupujem, ker je poraba vode velika.. tko da pomoje legionela zarad premal porabe vode ne pride v postev.. trenutno smo na nekih 19m3 mesecno (nimam ideje kolk od tega je potem “tople”).. 1/3?
 
Ok razumem..
Dva (oz enega vecjega) kupujem zaradi manjsega nihanja temperature tople vode (in vecjega udobja).. istocasno pa to kupujem, ker je poraba vode velika.. tko da pomoje legionela zarad premal porabe vode ne pride v postev.. trenutno smo na nekih 19m3 mesecno (nimam ideje kolk od tega je potem “tople”).. 1/3?

pozimi bo šlo poleti znaš met težave oz poleti boš pač laufal antilegionela program...pozimi je vodovodna voda dost mrzla ni ti že ona zagotovi dost visoko temp nihanje, poleti pač al odpreš vse špine al pa zalaufaš program
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.080
799
113
Mi tudi. Pri takih idejah o dveh bojlerjih bi jaz razmišljal o namenski TČ. Imam namensko STČ in mi za dvig iz 25° na 45° potrebuje okoli 100 minut. Pri tem delu porabi okoli 1kWh / dan. Meritev se izvaja na spodnji 1/3 bojlerja. Štirje družinski člani porabimo okoli 8 m3 vode / mesec. Smo najbrž malce bolj varčni z vodo in otroka sta še majhna. Podatke navajam za primerjavo.

Ideja z dvema bojlerjema je najbrž dobra zato, da lahko drugega tudi odklopiš z ventilom, če so potrebe manjše. Naša včerajšnja poraba tople vode. Tuširanje otroka, tuširanje midva. Tudi ko temp pade pod 25° na točki meritve je še vedno precej zelo tople vode na voljo. 300l bojler.
1680598203901.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.080
799
113
Proti legionelnega programa ne uporabljam. Nekajkrat na zimo pregrejem bojler zaradi kopanja v banji, takrat grem blizu 60°, višje pa tudi peletni kotel ne gre, ker se okoli 63° začne ustavljat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
635
211
43
Pri nas je tč od leta 1990 nastavljena na 45 poleti in pozimi(pozimi se greje preko peči). Vsi še živi
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.908
113
Nemogoce. Na alterju vse pobere legionela ce nimas vsak teden vsaj 2x antilegonela programa .
Balkanci majo en fajn pregovor, ki tukaj pride prav..."Bolje sprječiti nego lječiti"... ker če to fašeš v sistem maš kr pizdarijo.... sploh v sistemih nove šole kjer je prednost v šparanju in potem ni najfrekventnejša pipa zadnja v vrsti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi