Toplotna črpalka v hiši stari cca 50 let , ima kdo?

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Po možnosti da ni delal izolacije, ogrevanje preko radiatorjev, hiša pa da je iz časa 1970 cca, zidana in že zamenjana okna v zadnjih letih.

Me zanima kakšno temp doseže toplotna črpalka in pa približen strošek na sezono?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Po možnosti da ni delal izolacije, ogrevanje preko radiatorjev, hiša pa da je iz časa 1970 cca, zidana in že zamenjana okna v zadnjih letih.

Me zanima kakšno temp doseže toplotna črpalka in pa približen strošek na sezono?
Koliko porabis olja, kako velike radiatorje imaš, oziroma, če sedaj ogrevas z vremensko 24/7, koliko je Max temperatura ki gre v radiatorje oziroma na koliko imas nastavljeno krivuljo ogrevanja
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
278
113
ni cist tko...

jest mam neki podobnega... racuni za elektriko, januar 250, dec 200, nov 130, poleti je 60 stalno... je tud sanitarna na toplotno poleti, tko da tist pa polet laufa... ogrevamo na 21,5 zdele pozimi.

olje je bilo nazadnje 2k pa se mal smo ga dolil za zihr na koncu sezone... tko da ni drazje... je bila pa investicija... cca 8k...
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Nima smisla...dražje kot olje za ogrevanje na enako temperaturo.

Ob pravilno izbrani TC je ogrevanje definitivno cenejše. In najbolj se splača vgraditi TC ravno v potratne objekte, saj se tam investicija najhitreje povrne.
Ne sme se pa varčevati na začetku. Neustrezna TC ali montaža povzroča glavobole....
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.923
4.979
113
Koliko porabis olja, kako velike radiatorje imaš, oziroma, če sedaj ogrevas z vremensko 24/7, koliko je Max temperatura ki gre v radiatorje oziroma na koliko imas nastavljeno krivuljo ogrevanja
Za peči na olje niti ni bilo pametno delat vremensko regulacijo. Ker standardni 20 let stari gorilci ne morejo prilagajat plamena. Zato pride do veliko kratkih vklopov in izklopov. Prenizko temperaturo vode v sistmu tudi ni pametno imeti, zaradi kondenza. Bolje imeti mešalni ventil in regulirat po sobni temperaturi.

Kar se tiče TČ, pa vsak monter zna preračunat kako močno črpalko potrebuješ, če mu boš podal podatek o letni porabi kurilnega olja in temperaturi vode v radiatorjih, ter režimu ogrevanja ki si ga imel. Ker si verjetno z oljem kuril samo podnevi, ponoči pa šparal, je pri toplotnih malo drugače. Mi smo imeli v radiatorjih okoli 55 sotpinj ko smo greli na olje, zdaj ko toplotna dela noč in dan imam krivuljo nastavljeno od 53 ko je zunaj -15 do 30 ko je zunaj 20. Pri nuli je mislim da tam nekaj nad 40 temperatura vode.
Sicer nimamo 50 let stare bajte, je bolje izolirana, ampak v premislek, recimo da za starejšo bajto lahko pribiješ 5 stopnji več.

Visikotemperaturne ima dobre Hitachi in recimo Daikin.
 
Nazadnje urejeno:

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Lahko jaz povem na svojem primeru
Hiša stara 70 let. Fasada 5cm, nova okna. Prej sem ogreval na olje in sem porabil cca. 1600 litrov olja na leto. Dve leti nazaj sem vgradil HT Daikin TČ 11KW. Prejšnjo sezono sem porabil cca. 600€ za ogrevanje, letos pa kaže podobno.
V mojem primeru je prihranek OGROMEN.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in Hanzi

Steve

Guru
13. avg 2007
9.656
1.580
113
Lahko jaz povem na svojem primeru
Hiša stara 70 let. Fasada 5cm, nova okna. Prej sem ogreval na olje in sem porabil cca. 1600 litrov olja na leto. Dve leti nazaj sem vgradil HT Daikin TČ 11KW. Prejšnjo sezono sem porabil cca. 600€ za ogrevanje, letos pa kaže podobno.
V mojem primeru je prihranek OGROMEN.

Pri nas skoraj identično. Hiša stara preko 70 let, fasade nekaj malo iz začetka 90ih. Izoliral sem podstrešje z 20 cm stiropora in dal nova okna. S TČ smo strošek ogrevanja več kot prepolovili. Je pa po celi hiši talno gretje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Višja ko je zahtevana temperatura v radiatorjih, manjši bom prihranek s TC. Zato je pri talnem največji prihranek, pri radiatorjih pa je pametno v najbolj hladnih prostorih zamenjati radiatorje za večje ali kakšnega dodati.
S tem nižaš krivuljo ogrevanja in vecas prihranke s TC
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
56
23
8
Pri nas podobno. 50 let stara hiša, fasada 14 cm ter 20 cm izolacije na podstrešju ter dvsolojna okna.
Ogreva se 8 zimo na tč ter povsod radiatorji. Tč je 16 kw. Ogreva se 340 kvadratov. Strošek na zimo plus topla voda cca 1400.
 
  • Wow
Reactions: Hanzi

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.076
797
113
Če imate blizu hiše tovarno peletov ne pozabite te opcije. Blizu zato, ker dostava vpliva na ceno. Začetna investicija bistveno nižja, poraba energenta nekoliko dražja. Primer na zgornjih 1.600l KO, z enim povprečnim spec kotlom na pelete pokurite 3.200kg peletov, katere kupite po ceni 700 do 800€. Na primeru Jodlarcek štartna investicija okoli 3.000€ (proti verjetno 10k za TČ) in dokaj siguren daljši rok trajanja kurilnice in s tem ROI kurilnice. Po udobnosti si sistema nista enakovredna, velike razlike pa ni. Le v premislek, ne za proti TČ ZV.
 

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Tudi jaz imam letos namen zamenjati ogrevalni sistem - trenutno kuriva na drva - z toplotno črpalko. Ogrevalna površina je cca 150m2, hiša je iz 1970, ima fasado 5cm (to mislim klasično/omet fasado ne stiropor, če to šteje? Z stiroporjem zaenkrat še ni izolirana, podstrešje bom izoliral letos, cca 20cm).

Ogrevava na radiatorje. Zanima me če mora biti za radiatorsko ogrevanje voda/voda kot jih večina priporoča? Ker je sistem dosti dražji, ne vem pa koliko je razlike porabi elektrike v primerjavi z zrak/voda?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.393
9.131
113
preračuna se kurilna vrednost porabljnih drv, pretvoriš v elektriko in deliš s cca 3 (zrak voda) in je to nekak okviren strošek ogrevanja na TČ zrak voda. Voda voda ima v hudi zimi (kar jih pri nas ni) boljši izkoristek oziroma COP, kar pa danes ni več tako pomembno, ker je pač ratal gretolom.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.393
9.131
113
Če imate blizu hiše tovarno peletov ne pozabite te opcije. Blizu zato, ker dostava vpliva na ceno. Začetna investicija bistveno nižja, poraba energenta nekoliko dražja. Primer na zgornjih 1.600l KO, z enim povprečnim spec kotlom na pelete pokurite 3.200kg peletov, katere kupite po ceni 700 do 800€. Na primeru Jodlarcek štartna investicija okoli 3.000€ (proti verjetno 10k za TČ) in dokaj siguren daljši rok trajanja kurilnice in s tem ROI kurilnice. Po udobnosti si sistema nista enakovredna, velike razlike pa ni. Le v premislek, ne za proti TČ ZV.
pri kolegu je ravno paletni sistem prišel o-ho-ho denarja, tako da bi ceneje skozi prišel S TČ. ampak dobro, zdaj ne bo menjaval.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.076
797
113
Pri meni je TČ odpadla le zaradi veliko el. izpadov in sem iskal alternative. Sosedje imajo v glavnem Bosch TČ, veliko je v naših koncih tudi Termotehnike, Azijskih pa ne vidim toliko veliko, sem ter tja kakšen Mitsubishi, Daikin se ni prijel. Je pa sosed zadnjič že imel poseg, celodnevni in ene dva kombija. Nisem še govoril z njim o tem. Ni moglo bit poceni. Stara cca. 5 let, nisem pa siguren ali piše Junckers ali Bosch na njej. Saj je ista vsebina.