Toplotna črpalka osnovne informacije.

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Tako čisto laično.

V pritlični hiši imam kombinacijo dveh peči ,drva ,kurilno olje. Toplo vodo ogrevam preko centralne kurjave. Se pravi voda iz centralne gre skozi bojler. Zalogovnika ni.

Sistema toplotnih črpalk že v osnovi ne poznam ,zato prosim ,če mi lahko kakšen uporabnik ,poznavalec poda par informacij.

V osnovi iščem nek dober ,pa vseeno cenovno sprejemljiv način ogrevanja vode skozi poletje, hkrati s čimmanj posegi v obstoječ sistem, Zdaj pač moram vklopiti peč na olje ali zakuriti na drva. Čez zimo ni problema ker se itak kuri ves dan za ogrevanje. Za samo zimo tudi želim ohraniti ogrevanje na drva.

Ali lahko eno peč enostavno nadomestim s toplotno črpalko ? Do kakšne temperature zagreje vodo toplotna črpalka. ? Je potrebno za sanitarno vodo še vseeno kakšno dogrevanje ? Kakšna pa je poraba elektrike teh toplotnih črpalk. Sedaj so peči nekje 16kw moči.


Prosim za osnovne informacije . Hvala.lp
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
249
113
kupis toplotno z zalogovnikom. imas prostor? rabis slab m2.

seveda lahko obe obdrzis. pozimi bo sla voda v skozi zalogovnik in ogrela sanitarno vodo. poleti jo bo pa toplotna grela. to ti bo pac mojster zvezal kot bos zelel. lahko pozimi tud cist obvod naredis, ampak pri drveh je fajn zalogovnik, k dajo hiter efekt...

segreje lahko na 50 preizkuseno, sigurno lahko tud vec, ampak z 50 je prevroca za tusiranje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
A se ti ljubi narisat malo sheme kako imaš sedaj vezano olje in drva in Kje imaš bojler ( v kateri peči?

Kupiš 300l sanitarno toplotno črpalko (STC) in jo priklopis nekam v "sistem"
Glede na tvoj opis težko povemo kam.
Koliko porabi elektrike? Od par evrov mesečno do 100 evrov na mesec (pretiravam).
Poraba je odvisna od tega koliko tople vode porabis..
Če jo
porabis malo, potem je ceneje 50l bojler.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.248
267
83
38
Ljubljana
star bojler z vodo daš vn, namesto tega daš TČ za sanitarno vodo in ta ti bo vodo normalno segreval, najbolj optimalno segreva do 50C, več pa itak ne priporočajo zaradi nabiranja vodnega kamna
lahko jo preko izmenjevalca vežeš še na obstoječo peč (za pozimi) ampak je brezveze, ker ti TČ že tako malo elektrike porabi

kakšna je pa poraba TČ težko povem, jz jo imam šele 2m, zaenkrat mi je elektrika padla iz 160 eur na 80 tako da sm zadovoljen
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Ti rabiš toplotno črpalko za ogrevanje sanitarne vode (da ne boš iskal po netu TČ za ogrevanje hiš, ker ni ista stvar). Nekoga rabiš priklicat, da ti pride pogledat in se ugotovi ali je bolje vezat toplotno črpalko na obstoječi bojler (kjerkoli že to je) ali je bolje zmontirat TČ z vgrajenim zalogovnikom in potem nanj vezat še peč oz peči (rabiš v zalogoniku dodatno 'kačo' za ta priklop) - slednja opcija bo po moje boljša.
Definitivno se ti splača narediti prehod iz kurilca na TČ (pri drvih je drugače, ker so cenejša a ti ni treba kurit (in zasmrajat sosedov)).
Cenovno? Nimam občutka, opcija z zalogovnikom bo seveda dražja, s priklpomom na obstoječe stanje verjetno lahko pričakuje zneseke okoli 3 jurjev (predvidevam..vem ne).
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Uf glede na to da so STC do nekje 2 Jurja, je Jurja za montažo že kar lepa cena.
Je pa res da se lahko hitro naberejo še dodatna dela.
Narodnjak
Ogrevanje vode pozimi s STC je neumnost. Ker itak jemlješ toploto ki si jo pridelal z drugim virom ogrevanja. (Drva, olje, plin....)
Se pravi najprej juriš osnovno gorivo, potem pa se TC...
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Ja dejansko mi je sedaj prioriteta ogrevanje sanitarne vode čez poletje. Pozimi mi drva to odlično opravljajo..

Sem že razmišljal ,da bi v bojler ki sicer ni trgovinski ,a ima prirobnico za naknadno montažo grelca ,vgradil elektro grelec. ?? Zdaj je res malo vprašanje kolikšna bi bila približna poraba električne energije za gretje vode ? nekako se mi zdi ,da bi bila to lahko še najbolj ugodna opcija . Dolgoročno morda res ne ,ampak saj nihče ne ve ,kaj bodo čez pet let spet naštudirali in bodo morda tudi toplotne kar naenkrat zastarele ..

Bojler je na podstrešju . Če vstavim grelec ,bi moral regulacijo temperature nekako spraviti v stanovanje. Ima kdo kakšno idejo ,shemo kako bi to naredil žično ali brezžično ? Tako DIY varianto ? lp
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Termostat za grelec montiras nekam zraven grelca (oziroma je mogoče že kar integriran), nastaviš temperaturo in pozabiš na njega.
Lahko kupiš običajni 6/4 grelec in tak termostat

Evo ti all in one

Ne vem kako kuris drva, če nimaš zalogovnika, razmisli o kombiniranem zalogovniku in boš peč kuril 1x tedensko (če se ti bo dalo, sicer vsravfas grelec in se grejes na elektriko.

Koliko bojler porabi elektrike.
Več ko porabis vode, več jo bo porabil.
Vem za en 50l bojler, ki v aprilu in maju ni porab niti za vstekan elektrike najbrz. Pa je bil skoz vstekan
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
356
91
28
Pri nas smo pred 6 leti menjali kompletn sistem in smo poleg peci na pelete dali notri tudi STC (Termotehnika), ki pozimi sluzi kot zalogovnik za sanitarno vodo (jo ogreva pec), poleti pa pac ona segreva vodo. Zadeva funkcionira, vse super fino in fajn. Investicija je bila takrat dodatnih cca 2500€ (minus nekaj od EKOSklada). Dobis tudi cenejse variante, ampak bos v vsakem primeru na cca 2000€, zato razmisli o opciji vgradnje grelca z regulacijo in koliko stroma bos mogu pokurt da se ti tak denar obrne...
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pri nas smo pred 6 leti menjali kompletn sistem in smo poleg peci na pelete dali notri tudi STC (Termotehnika), ki pozimi sluzi kot zalogovnik za sanitarno vodo (jo ogreva pec), poleti pa pac ona segreva vodo. Zadeva funkcionira, vse super fino in fajn. Investicija je bila takrat dodatnih cca 2500€ (minus nekaj od EKOSklada). Dobis tudi cenejse variante, ampak bos v vsakem primeru na cca 2000€, zato razmisli o opciji vgradnje grelca z regulacijo in koliko stroma bos mogu pokurt da se ti tak denar obrne...
To sedaj razmišljam..da bi dal grelec v bojler ,pa dva tri mesece spremljal porabo elektrike...Potem pa naprej ali pa ostanem pri grelcu. lp