Težave z routerjem, modemom ali povezavo?

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Pred kakimi dvemi tedni smo imeli obsežen izpad v celem naselju (Telemach pond optika Al kako že).

Imam telemachov modem, ki vodi do mojega routerja na katerem so vse naprave.

Od takrat naprej vsak dan na cca 24ur izgubimo povezavo. Pomaga le če resetiram modem in router.

Prijavil napako na Telemach, po enem tednu so mi poslali SMS da je napaka odpravljena. Povezavo se vedno prekinja.

Kaj mislite da je problem? Kako bi ugotovil? Jezi me, ker imam klimo in smart home na wifi vezan in potem nič ne dela, me ni doma. Hvala.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Živjo, jaz bi za začetek pingal router s PCja, nato modem, nato server. Da vidiš na kateri stopnji se takrat ko guzne, pojavi napaka.
Potem je iskanje težave lažje.

Pa morda bi bilo vredno že na routerju pogledati koliko časa je online in koliko časa je njegova povezava z modemom online. Seveda če ti prikazuje
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Živjo, vpiši:
ping 192.168.1.1 -t

192.168.1.1 zamenjaj s številko tvojega routerja, nato čakaj dokler se ne pojavi problem.
Če ob problemu router normalno naprej pinga, dobi "respone", pa tudi če gledaš za nazaj vse do malo pred dolgodkom, potem je povezava roter-PC oz router-naprave OK

Nato 192.168.1.1 zamenjaj s cifro modema. Spet počakaš dogodek. Če ping OK, je tudi povezava modem-router OK.
Pingaš na isti način še telemach server, recimo da namesto 192.168.1.1 vpišeš telemach.net in če se tam pojavi napaka pinga pri dogodku, je ali modem ali nekaj na liniji ali pa port na centrali. Takrat veš da se moraš obrniti na njih
 

prjatu

Pripravnik
24. jul 2007
413
9
18
A ni bolj enostaven trace?

tracert google.com

in točno vidiš, kje se zadeva ustavi
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Pingati bi moral dologo dolgo, recimo čez noč in po potrebi še cel dan, DOKLER se povezava ne izgubi. ŠELE takrat preveriš, kaj je bilo s Pingom.
Tracert ne vem če dela lahko unlimited time.

DNS pa preveri v modemu katere je privzel oz. je nastavil.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Q


Ping routerja dela. Ping ipv4 dela, ping te zadeve zgoraj ne dela.

Tracert Google.com pravi, unable to resolve target system name. Google.com

Kaj je torej problem?
Meni je tudi za Google.com to napisal. Ponavadi winzi napišejo vzrok "dns server se ne odziva" :evil:
Modem je bil Calix Giga center. Napačni softver so naložili pri (nepotrebni) posodobitvi in so ga zaflešali. Po tej posodobitvi so bile stalne težave. Kako so kaj posodabljali, je modem šteknil. V večini lažjih primerov je pomagal restart. Ko to več ne, sem imel zadosti in zahteval serviserja.
Mojster je ugotovil, da se modem s težavo povezuje in ga je zamenjal.
Montiral je Calix giga hub in zaenkrat dela brez težav in restartov. Ja, pa optika je GPON.
Yinos, napiši kateri modem imaš? Ostali v ulici imajo podobno težavo z enakim modemom.? V nastavitve modema se lahko prijaviš prek PC-ja.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Poglej če ima modem tole:
Kakšni so podatki Telemachovih strežnikov DNS?


Primarni strežnik DNS:
ns1.clients.telemach.net
217.72.64.222

Sekundarni strežnik DNS:
ns2.clients.telemach.net
31.15.131.11
Vir:
https://telemach.si/a16790/Pomoc/St...i-so-podatki-Telemachovih-streznikov-DNS.html

Pa če kljub temu ne dela OK, lahko preveriš še z google DNS:
8.8.8.8
8.8.4.4

tracert google.com pa vsekakor mora delati. Nujno moraš priti do te faze. Tudi sam sem pri enem kolegu s Telemach internetom zasledil, da ni delalo, a se nisem obremenjeval, niti on. Testiral sem slučajno in mislil, da je tudi napaka slučajna. Prosim javi kako boš rešil, mislim da bo tudi za mojega kolega koristna informacija, pa kot kaže še za kakega forumaša.
Tudi tole bi moralo delat iping 213.143.65.11 -t . Pa lepo bi bilo če bi še kaj Telemach uporabnik potrdil delovanje