Težave z najemnikom

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
V družini se oddaja stanovanje in najemnik redno plačuje najemnino že 4 leta

V zadnjih dveh letih se je pa najemnik spremenil ali pa to prej sploh ni bilo vidno. Ima velikega psa, kupil si je nov motor in prej je majhna popravila opravil sam, sedaj pa kliče lastnika ko je bilo treba zamenjati pipo.

Moteče je, da v stanovanju hodi v čevljih (Dr Martens) in je parket povsem uničen, praske so pa tudi na ploščicah.

Kaj se da narediti?
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Hvala za idejo ampak ni mogoča.

Stanovanje je bilo dano v najem neopremljeno in zato je najemnik hotel pogodbo za nedoločen čas. V predsobi je celo zapisano, da je smel vgraditi omaro po meri.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Tudi pogodbe za nedoločen čas imajo običajno klavzulo o odpovednem roku. Menda mu niste oddali do smrti? Kaj pa, če bo nehal plačevati najemnino?
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Težko bo.
Če najemnik ne krši določil najemnega razmerja, lahko lastnik najemniku odpove najem le, če najemniku priskrbi drugo primerno stanovanje.
 

vincenco

Pripravnik
25. jun 2009
60
38
18
Točno tako povišaš najemnino glede na uničene stvari za par 100%, da ga bo stisnilo pri srcu. Ko boš pa renoviral, če boš pa še za par 100%. Če mu ne paše se naj odseli, če pa ne pa boš imel neko zadoščenje. Sicer boš nekaj dal državi ampak bo pa zadovoljstvo.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Povzročanje škode je odpovedni razlog po zakonu. Če je opraskal ves parket in zraven celo ploščice, se to verjetno smatra kot večja škoda.
Imate pogodbo v obliki notarskega zapisa?
Imam občutek, da se tudi izseliti ne bo želel, tako da svetujem, da poiščeš odvetnika.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Pogodba je v obliki notarskega zapisa. Kaj natančno je notri ne vem, so pa takrat dogovorili dolg odpovedni rok in povečanje najemnine enkrat na leto , ki ne gre več kot 5% nad inflacijo. Najemnik je mlad Italjan, ki dela tukaj in sem ga jaz tudi spoznal in ni bil problem nikoli s povečanjem najemnine na ta način. Vseeno pa je ni prijetno ker je bil preje 10 let zelo lep in čuvan parket iz svetlega javorja.
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.116
865
113
Nisem ti fous. Bivsi sodelavc je mel tud kao urejeno, pogodbo pa vse, samo je najemnica mela otroka in je pocela dejansko cist vse kar je hotela, nic ji ni mogel. Na koncu je sama najdla zanjo boljsi najem in sla. Flet pa kar lepo 'utrujen', zaostalih racunov lep kup, tako da je mozak sam poravnal strom, vodo za skoraj eno leto in od takrat niti pomisli ne vec na oddajanje. Problem je bil samo ta, da v pogodbi ni imel vse doreceno in da sta bila offtherecord dogovorjena, da mu del placuje na roke. Kako ga je pojahala s tem...
Upam, da nekako resis, samo po opisu se zdi, da se je tvoj najemnik lepo 'radikaliziral' in bodi pripravljen na marsikaj, ljudje s(m)o res cudne zivali.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
a dr. martens bolj unicujejo parket kot, recimo, merrel?

a dejansko je problem le to, da unicuje parket iz svetlga javroja?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Problem je bil samo ta, da v pogodbi ni imel vse doreceno in da sta bila offtherecord dogovorjena, da mu del placuje na roke. Kako ga je pojahala s tem...

To ni problem, to je kazen...

Sestra oddaja svoje stanovanje in njen mož, torej moj svak, ki je poleg vsega se pravnik, ima kar nekaj izkusenj ze od prej s tem... Niti slisat ni hotel o oddajanju na črno ali s katerimkoli obvozom. Da je vsak davek cenejsi ali da naj raje prazno pusti. Ko poslusam zgodbe o tem, je dejansko tako, da pogodba nudi zaščito tudi najemodajalcu in so zadeve hitro resene. Čim je v igri izigravanje sistema, le-ta "poskrbi" za kazen. Leta te pustijo zajebavati se s tem, pa plačevati dolgove za najemnikom...

Jaz osebno zase vem, da ce ne bi iztrzila najemnine dovolj visoke, da poplacam tudi te fore, imam raje prazno... Oziroma danes se ljudje posluzujejo airbnb-ja, ker edina gotova stvar je, da ce je se tak kreten, bo vsaj kmalu spokal.
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.116
865
113
Tocno to. To je bila kardinalna napaka. Da ji bo sel kao na roko, pol pa stala do nebes.

Zato imam sam tudi raje prazen flat, pa me vsi skilasto gledajo zakaj, kako...Kaj vas briga, zgnije naj, sej bo men. Sej bo otrok zrastu pa ce bo hotu gre lahko not.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Hudič je ko lastniki ne računajo na to, da je potrebno stanovanje pač vzdrževati. Po 10 letih poškodovan parket je precej normalna stvar. Da pokliče pridi mi zamenjati pipo, ker je stara zanič je tudi logično.
Če vse ostalo štima in so najemnine ter stroški redno poravnani bo težka. Sicer pa 103. člen SZ-1 pa si poglej kaj so krivdni razlogi po zakonu.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
6
48
Murska Sobota
V družini se oddaja stanovanje in najemnik redno plačuje najemnino že 4 leta

V zadnjih dveh letih se je pa najemnik spremenil ali pa to prej sploh ni bilo vidno. Ima velikega psa, kupil si je nov motor in prej je majhna popravila opravil sam, sedaj pa kliče lastnika ko je bilo treba zamenjati pipo.

Moteče je, da v stanovanju hodi v čevljih (Dr Martens) in je parket povsem uničen, praske so pa tudi na ploščicah.

Kaj se da narediti?
znamka motorja?
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.553
2.410
113
Kolega ga je imel, jaz sem prišel samo do atx.

1708551036873.png
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
V družini se oddaja stanovanje in najemnik redno plačuje najemnino že 4 leta

V zadnjih dveh letih se je pa najemnik spremenil ali pa to prej sploh ni bilo vidno. Ima velikega psa, kupil si je nov motor in prej je majhna popravila opravil sam, sedaj pa kliče lastnika ko je bilo treba zamenjati pipo.

Moteče je, da v stanovanju hodi v čevljih (Dr Martens) in je parket povsem uničen, praske so pa tudi na ploščicah.

Kaj se da narediti?


V kolikor redno plačuje, ni nekih drugih problemov in je že dlje časa v stanovanju in namerava biti še nekaj časa, sam nebi kompliciral.

Parket boste dali pobrusiti in to je to - bo kot nov. Novega najemnika noter in gremo dalje. Obrabo je potrebno vzeti v zakup....ta mora prav tako biti nekako zajeta v najemnini.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen