Termostikalo Marea JTD

rotek

Pripravnik
10. okt 2007
170
1
18
Avto se mi segreva čez polovico cagarja in ko pride do prve pike nad polovico se oba ventilatorja vžgeta. Kokr sm mal brskal naj bi bil lahko krivec termostikalo (menda naj bi bile dve hitrosti in je prva crknila). Ker na ohišju hladilnika ne najdem nič mi prosim povejte, če je ta zadeva termostikalo. Nahaja se na termostatu:


Poleg tega me zanima, kaj je ta konektor na sredini hladilnika. Nima nobenega izhoda, samo par žič gre notr. Prišraufan je pa z vijakom:



PS: vsi pravijo da so termostati zelo poceni, jaz pa za svoj avto najceneje najdem novega za 87€. So res take cene tudi za druge avte?


Lp
Pero
 

JustOne

Pripravnik
20. avg 2007
435
24
18
Gorenjska
Zadeva na prvi sliki je termostikalo, vprašanje pa je čemu je namenjeno, po debelini žic sodeč ni nujno, da vklopu ventilatorja, lahko je tudi samo prikazu temperature. Termostikalo se navadno nahaja na hladilniku nekje ob robu spodaj . Druga stvar na sliki je rele, ki naj bi vklapljal ventilatorje, na obeh ali pa samo na drugi stopnji.

Lahko pa ti je odpovedal tudi termostat in ti prepozno spusti vodo iz motorja, posledično se zaženeta le oba ventilatorja.

P.S. če si se zatipkal in si obakrat mislil termostikalo, ignoriraj spodnjo razlago.

Pazi še nekaj: termostat in termostikalo sta dve različni stvari. Termostat je mehanski, temperaturno občutljiv ventil, ki ti, ob dovolj visoki temperaturi, vodo iz motorja spusti skozi hladilnik. Termostikalo je v bistvu temperaturno krmiljeno električno stikalo. Ko je temperatura dovolj visoka, stikalo sklene in ventilator se prične vrteti (lahko direktno ali preko releja).
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Stikalo na prvi sliki je definitifno termo stikalo ot. Cooling Temperature Sensor(CTS). Zraven se tudi lepo vidi vhod cevi v blok motorja. CTS deležen v veliki meri, da motor obdrži delovno temperaturo.
Kaj je na drugi sliki pa težko rečem, bi bilo treba Haynesa preštudirat...
 

Mitja320

Pripravnik
8. sep 2007
53
0
6
Termostikala so ponavadi na hladilniku. To so on/off stikala ki delujejo na temperaturo. Kar imaš ti na sliki je senzor temperature ki daje signal motornemu računalniku ali števcu in kaže realno temperaturo. Z menjavo senzorja ne boš rešil nič. Če deluje samo druga stopnja ventilatorjev z termostatom verjetno ni nič narobe.

Če boš to reševal sam vzami voltmeter ali "probelampo" in pojdi od ventilatorja nazaj preverjati inštalacijo. Lahko je napaka na varovalki, releju, inštalaciji.... Ne vem točno kako ima narejen tvoj avto, ampak zna imeti v ohišju ventilatorja upor za prvo stopnjo in ko termična varovalka v njem pregori deluje samo druga stopnja.

Če se ti ne da ali se ne čutiš sposobnega najti napako raje pelji električarju. Dobro bi bilo tudi če bi imel tester da si vklapljaš stopnje in ne rabiš iskati napake pri prižganem avtu in čakati vklope ventilatorja. Električar bi ti verjetno vzel za popravilo manj kot 87 eur, toliko te pa stane sam termostat (cena je taka ker je kompleten z ohišjem) z katerim ne bi rešil težave.
 

JustOne

Pripravnik
20. avg 2007
435
24
18
Gorenjska
Strinjam se, da je na sliki termo senzor (po avtodati naj bi bil to ECT, Engine Coolant Temperature sensor), ki pa je namenjen prikazu temperature na števcu oz. pošiljanju podatka o temperaturi motorja računalniku. Nisem še videl avta, ki bi vklapljal ventilatorje s termostikalom na bloku, navadno je nekje na hladilniku. Če ima dvostopenjski ventilator ima verjetno tudi termostikalo s tremi žicami oz. kontakti.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Roverjeve mašine t.i. K serije 95- 1.4,1,6,1.8 imajo tak sistem. Ta senzor daje informacijo ecuju o temperaturi vode in vklaplja ventilator. Kazalec temperature vode ima drug senzor...
bonk.gif
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Problem je v termostikalu. Enak problem sem imel na kappi 2.4 jtd. Na sredi hladilnika, kjer ti grejo dve žički noter, je v bistvu predupor, ki je namenjen prvi brzini ventilatorja. Pri meni je bilo tako, da je keramika razpokala, žica pa je izgubila stik in mi zato ni startalo ventilatorja. Novo termostikalo kupil na avtotrade-u na Vrhniki za 43 eur, zamenjal sem ga sam.
Menjava je otročje lahka: odklopiš žici, priklopljeni na stikalo (mogoče bodo šle ven bolj na trdo, a vseeno pazi, da ne potegneš žice ven iz konektorja). Na vsaki strani stikala je en križen vijak. Priporočam uporabo zelo majhnega izvijača. Odviješ, vzameš staro termostikalo ven, novo noter, priviješ in ponovno priklopiš žici in stvar špila.
Še link do teme na suxu: klikenzi

Pa še fotke:
Slika069.jpg

Termostikalo je obkroženo z rdečim.

Slika073.jpg

Fotka bolj tako-tako, ampak mislim, da se vidi razpokano keramiko.

lp
 
Nazadnje urejeno:

rotek

Pripravnik
10. okt 2007
170
1
18
Bom malo bolj podrobno pogledal po hladilniku če bom najdu to stikalo. Bom napisal razplet. Hvala vsem zaenkrat.