Temperatura piva (pivine) med fermentacijo

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Po brskalniku sem pregledal kar nekaj tem, a ker sem nov, vsega fouma seveda nisem uspel prebrati. Če je bilo na vprašanje že odgovorjeno, se opravičujem, tema, če podobna že obstaja, se lahko tudi briše. Zaradi mene naj se pod to temo postavljajo tudi druga vprašanja glede zadev, ki so vezane na temperaturo piva.

Po tem, ko pivini dodamo kvasovke, naj bi teoretično pivina postala pivo, zato bom govoril o pivu
smile-1.gif
Temperatura piva, ki se omenja v postopku, je dejanska temperatura piva in ne temperatura prostora, kar sem tudi že ugotovil. Moje vprašanje je pa naslednje. Glede na to, da se po končani fermentaciji načeloma odmerja količina priming cukra glede na trenutno temperaturo piva, me zanima, kakšen vpliv na to ima cold crash. Problem vidim tudi v tem, da pri temperaturi piva po cold crashu, ne moreš narediti z vzorčkom realne meritve SG (FG), saj je temperatura piva bistveno nižja od kalibrirane (lahko vzorček pač pogreješ). Prebral sem že kar nekaj debat na to temo, obstajajo razne formule in teorije za izračun, mene pa zanimajo izkušnje iz prakse. Katera temperatura je torej za vas tista, na podlagi katere izračunate količino priming sladkorja v primeru, da delate cold crash, Hvala!

Lp, M
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
Za priming uporabiš vedno najvišjo temperaturo ki jo je pivo doseglo PO fermentaciji.

Teorija ... CO2 ima topnost v pivu različno glede na temperaturo. Višja kot je, manj CO2ja se lahko razopi. Če dvigaš temperaturo piva z nasičenim CO2 se bo CO2 izločil (šel bo v luft) in nikoli več ne bo prišel nazaj.

Skratka ti imaš pivo na 20C kvasovke delajo CO2 in ko končaš fermentacijo je v pivu CO2ja toliko kot ga je pri 20C lahko. Ko pivo ohladiš se topnost CO2ja poveča, ampak ker ga ni več (kvasovke ga ne proizvajajo) se s tem delež ne povečuje. Zato v kalkulaciji vzameš temperaturo 20C.

Če bi po fermentaciji temperatura šla na 25C upoštevaš pač 25C, tudi če je po tistem pivo bilo 3 tedne na 16C. Ker CO2 se najbrž ni proizvedel in ga tako v pivu ni, kar pomeni da rabiš več sladkorja.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Hvala za hiter, izčrpen in jasen odgovor!

Pri lagerju je potem enako. Če delam diacetyl rest, je v tej fazi "ušel" tudi CO2. In četudi potem dam pivo nazaj na hladno, fermentacija pa je načeloma končana (ker se ga itak dela par dni preden naj bi dosegel želen FG), tega oz. novega CO2 ne bo več nazaj oz. ne bo novega.

OK, torej bom pri zadnjem flaširanju pričakoval malo manjko mehurčkov, kar ni problem, saj imam pri aleih raje malo manj mehurčkov kot preveč:)

Lp, M

Hvala!
 

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
Čist tako na palec... 5°razlike v temperaturi pomeni cca 10% razlike v vsebini CO2. Ni tolk velika razlika spet
smile-1.gif
 

ulaga

Zelenc'
14. avg 2014
20
0
1
Ker se ve, da je temperatura pivine med fermentacijo višja od temperature okolice, me zanima, če kdo meri dejansko temperaturo pivine (ima potopljeno sondo). Kako imate rešeno težavo z možnostjo kontaminacije v takem primeru?

Kako pa drugi merite T fermentacije...s strip-on kristalnim termometrom, sondo izolirano od zunaj in prilepljeno na fermentor? Koliko se kaj takšni načini merjenja razlikujejo od dejanske T pivine, ki fermentira?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Tudi mene zanimajo odgovori na tvoje vprašanje.

Sam sicer merim z nalepljenimi termometri, in sicer upoštevam zgornjo temperaturo. Večino časa sta namreč obarvani dve temperaturi, npr. 16/18 ali 18/20.

Menim sicer, da so temperature kar prave, saj do sedaj nisem imel težav. Predvsem pa tudi mislim, da je pomembno, da se temperatura drži v neki meji, da npr. ni prenizka oz. še posebej, da ne poskoči/uide nekam v višave. Sploh pri določenih kvasih.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Jaz si bom v kratkem uredil fermentacijski hladilnik in imam STC1000 kontroler in steklene flaškone 25l.
Z enim STC1000 bom meril temp v hladilniku, senzor drugega STC1000 pa bom dal v fermentor. To bom naredil dvakrat/trikrat, da ugotovim koliko je razlika znotraj/zunaj in potem meril samo še temp. v hladilniku in upošteval razliko...
Je kdo že meril kaj podobnega? Verjamem da je razlika med PVC in steklenimi femrentorji...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
...razmišljam na glas...
-> če predpostavimo, da je ta termometer s "kristali" narejen tako, da ima zadnja stran boljšo toplotno prevodnost kot sprednja, bi morala zadeva kazat tako točno, kot so dejansko točni kristali.
-> če bi hotel temperaturo merit s sondo na zunanji strani, bi moral področje sonde +/- kakih 5-10cm oblečt z neko termoizolacijo. Kar bi pomenilo, da je na stiku fermentator-termoizolacija največji temperaturni skok, torej, je naša sonda v dobrem stiku s temperaturo fermentatorja in slabem (prek izolacije) s temperaturo okolice
-> zagotovo najbolj točna meritev bi bila s potopljenim termometrom v pivino, ki se ves čas meša, da bi res imel ves čas točen odčitek. Kar pa vemo da je nerealno/nespametno in rizično, če ne drugegega kot praviš, s stališča okužbe.

Imam sicer ravno poln fermentator, lahko pa ob priliki izvedem eksperimentalno meritev s toplo vodo za vse tri primere, pa da vidimo razlike
smile-1.gif
 

quagga

Pripravnik
4. jul 2015
111
1
18
Jaz fermentiram v 35 L steklenem flaškonu. Na zunanjo stran sem pritrdil eno 18B20 sondo in jo dobro izoliral. Vse skupaj je nahaklano na ESP8266, temperaturo logiram z blynkom.
Na višku fermentacije temperatura zleze cca. 3 - 4 C nad okolico (cca. 20C).