Tema namenjena varnosti nas "divjakov"

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Varnost v cestnem prometu je vsekakor zelo pomembna tema, sploh za motoriste, ki nas na cesti držita le dve kolesi...
Predlagam, da se v ta topic vpisujejo nasveti za varno vožnjo in morebitne slabe izkušnje, ki ste jih doživeli in kar je najpomembneje preživeli!

Nekaj mojih načel:

1. Spoštuj omejitev hitrosti v naselju in to brezpogojno, ne pozabi, da je poleg neprevidnih otrok, starejšin in tudi mlajših ljudi na cesti tudi kak pes, maček, putka (najboljša je seveda v fritezi, pod kolesi pa niti ne...). Pes, ki prleti zza vogala pod motor je lahko razlog, da boste kropljeni....
Pri 40 km/h oz. 50 km/h imamo večjo možnost preživetja ali pa celo izpeljati situacijo tako, da bomo zvečer doma ob pivu (lahko tudi malinovcu) pripovedovali kako nesramen je sosedov maček...., da je lovil kosa čez cesto....
2. Na cestah izven naselja tudi ni priporočljivo preveč prekoračiti omejitve hitrosti, posebno pozornost je potrebno nameniti prehitevanju. Meni se zdi nevarno prehitevati več kot dve vozili skupaj, kadar se spraviš prehitevat, se prepričaj, da v območju prehitevanja ni možnosti zavijanja levo (stranske ulice) in seveda desno....z desne stranske ulice lahko kdo zapelje na nasprotni pas in incident je tukaj...Sploh pa se je potrebno vprašat ali je res nujno prehiteti vse pred sabo, če vozijo lepo po omejitvah? Moje mnenje je, da ne.... Torej, spet je zelo pomembna potrpežljivost, naj se vam nikomor ne mudi, vozimo se itak iz užitka in ne zaradi nuje...(večina nas).
3. Izkoriščanja potenicala motorja....dejstvo je, da vsi vozimo motorje, ki so za normano cestno uporabo precej premočni....in ta moč nas vsak trenutek vabi, da jo izkoristimo....jah, smo pač samo ljudje s svojimi slabostmi in temu vabilu se težko upremo. Kar predstavljajte si, da vas v postelji pričakuje res izjemna deklina....z vsemi dodatki...jah, težka bo ne? Marsikdo bo skočil brez premišljanja....
No, z motorjem naj bo malo drugače....velikokrat se je zavoljo lastnega preživetja in seveda zaradi našin najdražjih potrebno zadržati in sprostiti konjiče malo kasneje....
Jaz recimo prakticiram takole, s cestnine, če je prazno ga navijem do konca (prve tri prestave), potem pa lepo v šesto in normalno naprej. Štarti iz semaforjev so tudi zelo privlačni, če se odločiš za hiter štart, naj bo nasprotni pas bolj ali manj prazen....(da ne bo kdo z napsrotne smeri prehiteval kolone...) in seved tvoj pas. Hitro potegni, srece naj utripa...in najbolj bistveno je, da ne držiš visoke hitrosti v nedogled, par sekund, nato pa spet nazaj v okvire CPP. To prakticiraj samo na odsekih kjer ni dovozov stranskih cest...kak traktor s prikolico in kak stardec zna tvoji družini zelo zagreniti življenje, res pa je, da bi bilo tvoje ime vsaj enkrat omenjeno v časopisu....
4. Motor vedno spoštuj in ga nikoli ne podcenjuj. Vedno te lahko preseneti z reakcijo katere do tedaj še nisi doživel....Vozi tako, da se počutiš varno in ne sledi hitrejšim izkušenejšim kolegom....naj te raje čakajo pet minut ali celo pol ure, bolje čakanje kot sprevod...
5. Bistveno je pa seveda predvidevanje, vedno in povsod, tudi kjer je prednost pričakuja, da lahko kdo tega ne upošteva. Vozi zelo defenzivno, ne zapletaj se v spore z avtomobilisti ali kamionarji....te lahko hitro kdo zbije vstran....
6. Vožnja v skupinah pa vsaj meni ni najbolj prijetna....preveč dela z okolico in posledica je nezbranost....
7. Ne padaj na razne provokacije....marsikateri motorist te bo prehitel kot za šalo....mene osebno je na Planinskih ridah prehitel celo skuter.....pa jebat ga...nisem ga lovil, sem pa resno razmišljal, da bi počakal na temo in se do teme skril v grmovje...
8. Pred vožnjo preveri vremensko napoved....kak dež lahko zelo oteži vožnjo.....
9. Tehnično brezhiben motor!
10. Alkohol naj ne bo spremljevalec, po furi seveda paše sedem perčkov, med furo pa naj teče le voda in bencin....

Evo, to je samo moje mišljenje...ne me napadat, še vi dodajte kaj, kar nam bo vsem morda nekoč pomagalo....
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Citat:
1. Spoštuj omejitev hitrosti v naselju in to brezpogojno,
Jaz bi dodal, da spoštuj omejitve brezpogojno povsod, ne samo v naseljih.
Komur se pa dirka, pa lepo na grobnik, tam pa gaaaaassaaaaa. Do grobnika in iz grobnika pa spet lepo po predpisih.
 

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Načeloma se strinjam, vendar dvomim, da je kdo na tem svetu, ki se vedno 100% drži omejitev. Izven naseljenih krajev kjer ni prometa vsaj po mojem mnenju lahko človek v nekih razumnih okvirih prekorači hitrost. Seveda na trenutke in ne celo območje vožnje.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.706
139
63
1. Jaz bi dodal to, in sem vedno znova presenečan nad drznostjo nekaterih, da v nepregleden ovinek zapelješ skrajno defenzivno. Torej, da lahko ustaviš na razdalji, ki jo vidiš.
Najlepše ceste za motor so kake lokalne na podeželju in tam se vedno bojim, da me za ovinkom čaka kak počasen traktor ali pa kaka umazanija na cesti, ki se rada zgodi na podeželju. Ne bi bilo prijetno, če bi na tako oviro naletel v konkretnem nagibu, ko ne moreš storiti ničesar.

2. Druga stvar je, držanje varnostne razdalje do spredaj vozečih. Avtomobilisti so kar paranojični (posiljeni s strani motorista), ko se jim nekdo zalepi pol metra za rit in začnejo vijugat po cesti, vozit po bankini (kje je DARS ukradel 1 meter asfaltnega cestišča) in nanašat pesek na cesto. Motor je dovolj močan, da lahko nadoknadi tistih 10 metrov, če pa ne, pa verjetno ni varno prehitevanje.

lp