Telesna temperatura....

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Bitch_inside pravi:
Pa probaj pit mrzlo pijačo, ker telo potem bolj dela, da pijačo segreje na pirmerno telesno temeperaturo. (Sicer za tole ne vem, če je ok, ampak pitje toplih napitkov v vročih dneh je zelo priporočljivo, morda za prenizko temperaturo velja isto.) LP
No, to sploh ne drži. Topla pijača je v mrazu še precej bolj pomembna kot pa v toplem vremenu. Bodi na -10 stopinj 4 ure, pa poročaj, kaj dejansko pogreje: vroč čaj (ali pa tudi samo vroča voda, zadostuje) ali pa mrzla voda.
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Sej sem napisala, da nisem prepičana. sem predvidevala, da je ista logika kot pri toplih pijačah v vročini.
grin1.gif
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Citat:
Uporabnik gretzky pravi:
Citat:
Uporabnik ynos pravi:
Čak. Zakaj si potem šel na bolniško?
Zato ker mu je vročina enkrat poskočila na vrtoglavih 37 stopinj?
shocked-1.gif

yeah right....žal ni vročina vse in edini razlog, da se lahko gre na bolniško
stupid-1.gif
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Nisem bil na bolniški že od začetka delovne dobe (torej cca 14+ let). Je pa moja normalna temperatura malce 'abnormalna'. 37,5oC. Imam vedno težave, da doktoricam razložim zadevo.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik Bitch_inside pravi:
Sej sem napisala, da nisem prepičana. sem predvidevala, da je ista logika kot pri toplih pijačah v vročini.
grin1.gif

No zdaj veš za naprej, ni čudno da te grlo boli potem
grin1.gif


No pa da malo po kmečko povem, glede prvega posta. Zebe vas zato, ker se telo "nastavi" na višjo temperaturo, prekrvavitev okončin se zmanjša zato da se najprej segreje jedro telesa (srce, pljuča...) in potem vročo kri požene še po rokah in nogah. Mrzlica vas pa trese zato, ker je telo že naštimano na višjo temperaturo (pa recimo 39 stopinj) in je za telo ta temperatura normalna . Torej telo misli da mora imeti 39 stopinj, vi jih pa imete "samo" 37, zato začnete drgetati in vas zebe, zato da se čimprej ogrejete na 39 stopinj. Tudi če imate 38 vročine, vas bo še vedno zeblo, dokler ni dosežena ciljna temperatura - 39.

Malo izobraževanja za laike
smile-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Samo še vedno ne štekam, kako si od znižane telesne temperature (kjer meriš približek jedra, npr. pod pazduho) prišel do tega, da bo čez čas nastopila povišana temperatura.

confused-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik franci pravi:
Nisem bil na bolniški že od začetka delovne dobe (torej cca 14+ let). Je pa moja normalna temperatura malce 'abnormalna'. 37,5oC. Imam vedno težave, da doktoricam razložim zadevo.
Ja, kak je s tem?

Recimo da ima nekdo normalno 35,5, potem pa pride k zdravniku z 37,4 in ga zavrne "to ni vročina*" ?



* - ali povišana telesna temperatura
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Akutne bolezni, kjer bi človek imel 37,4 stopinj Celzija telesne temperature, so povsem nenevarne in so najbrž virusnega izvora. Tako da je bolj ali manj vseeno, kaj zdravnik reče.
smirk-1.gif


Bakterijske okužbe bodo vse po vrsti potekale ob višji telesni temperaturi, ne glede na osnovno vrednost termostata.

Pri kronično povišani temperaturi pa bodo slejkotprej sledile še kakšne krvne preiskave, ki bodo pojasnile stanje.