Telekom Box preko routerja

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Dobil tale unify LR in zadeva odlično pokriva ves prostor. Postavil sem ga v center hiše in imam v vseh etažah in okrog hiše polni signal.
Hvala za pomoč.
 

stef911

Zelenc'
27. jan 2017
3
0
1
Zdravo vem da ni tema rabil bi eno pomoc okoli i iptv gdo je tako dober za malo pomoc hvala lp
 

pajac

Zelenc'
16. dec 2017
2
0
1
Če hočeš naredit, tako kot je treba, rabiš opremo, ki podpira VLANe, da na box spraviš netagiran DATA VLAN (za spored, ogled za nazaj, yt, itd) in tagiran VIDEO VLAN (za live TV prekso multicasta). Da se tudi skonfigurirat z alternativnim fw ala OpenWRT na večini consumer "routerjev". Če Telekomov CPE uporabljaš tudi kot router, potem itak naprej ne rabiš routerja ampak samo switch(e) in WiFi AP(je) . Lahko seveda tudi domač "router" uporabljaš zgolj kot switch in/ali WiFi, routing pa izklopiš.

Je pa koristino, če oprema podpira še IGMP snooping, da ne šprica multicast po vseh portih.

Sigurno bo kso predlagal, da enostavno uporabiš navaden dumb switch, ki ga priklopiš na port za box. To lahko deluje ali pa tudi ne (odvisno kaj switch naredi s tagiranimi okvirji, ki jih načeloma ne podpira). Predvsem pa zna letet kak brodcast med različnimo VLANi, kjer ne bi smel, in jaz tega ne bi počel.

Zdaj če ti "router" ponuja konfiguracija za IPTV se da mogoče celo s stock fw nastavit. Napiši kaj točno imaš.

Živjo,,,
malo bi se vmešal v tole objavo, ker imam podobno težavo. Ne morem spraviti Telekomovega NEO v lan omrežje. Vso hišno opremo imam od Ubiquiti, router in nekaj switch-ov. Router omogoča vse... vlane itd.. Zdaj pa me zanima, ker vidim da obvladaš, kaj vse moram nastaviti da bi mi NEO deloval v celotnem omrežju, kjerkoli po hiši. Hvalaaaaaaaaaaaaaaa v naprej
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.037
2.358
113
Če je isto, kot je bilo pri prejšnjih BOXih pač pelješ na LAN port NEOta internet čez svoj router in na istem portu še VLAN3999, ki ga seveda najprej dodaš na WAN port routerja in v modemu nastaviš TRUNK na tistem portu. Na routerju je treba ustvariti ločen bridge za IPTV in v njega dodati VLAN kjer je priključen modem in VLAN, kjer je priključen NEO.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pajac

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Seveda vecina consumer routerjev ne zna na wan portu nastavit vlanov, rabis kak namenski fw openwrt npr ali mikrotika ali kaj podobnega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pajac

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Govora je o Ubiquitiju, ampak ne vem točno o katerih napravah niti kako so zvezane.

Sicer pa tukaj sploh ni treba mešat routerja, lahko se VLAN3999 pelje samo čez stikalo do portov, kjer so boxi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pajac

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Seveda lahko, samo je pac v tem primeru clovek obsojen na telekomov router. Marsikdo bi si zazelel svoj router in ce to naredis potem bos cez njega peljal samo netagiran promet, za TV moras potem peljat svoj kabel. Razlogi so prakticne narave. Bo pa tudi telekom kmalu presel na hls tudi za tv, tako da potrebe po teh vlanih ne bo vec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pajac

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Seveda lahko, samo je pac v tem primeru clovek obsojen na telekomov router. Marsikdo bi si zazelel svoj router in ce to naredis potem bos cez njega peljal samo netagiran promet, za TV moras potem peljat svoj kabel. Razlogi so prakticne narave. Bo pa tudi telekom kmalu presel na hls tudi za tv, tako da potrebe po teh vlanih ne bo vec.
Sploh ni nujno, vse je odvisno od tega kaj od opreme imaš na voljo, kako zadevo priklopiš in skonfiguriraš.

Ena (verjetno najboljša) opcija je, da optiko pelješ direktno na svoje stikalo in se v celoti losaš njihove opreme. Če si na P2P ethernet optiki, ni neka znanost. Na GPONu je precej več zafrkancije za tak setup, lahko pa še vedno uporabiš njihov “modem/router” zgolj kot fiber converter/ONT (ali se pač probaš zmenit, da ti pustijo zgolj ONT only napravo, kot to itak storijo če na njihovem omrežju vzameš drugega operaterja, ker tam gostujoči ISP prinese router), ga priklopiš z bakrom na stikalo potem pa od tam naprej DATA VLAN do routerja, kjer dvigneš PPPoE in interno mrežo (ali po potrebi več njih) nazaj do stikala, tist IPTV VLAN pa direktno tagiran na porte za boxe.

Če ne priklapljaš optike direktno v svoj switch ali router vsakem primeru rabiš njihovo škatlo, nikakor pa ti ni treba njihove škatle uporabit za router. Njihovo škatlo uporabiš kot bridge, vzameš en trunk port in ga pelješ na svojo opremo, s tem da jaz osebno pač ne bi delal softwarskega bridgea za IPTV na routerju, če to lahko handla HW switch chip na stikalu. Zdaj če imaš router, ki ima vgrajen switch chip (in v resnici ni samo router), potem lahko že tam dosežeš isto (se pravi, da IPTV VLAN sploh ne gre na CPU). V nasportnem primeru bi jaz peljal čez stikalo, bu thats just me....

Če imaš njihovo škatlo (“modem/router”) z večimi porti, lahko seveda rešiš tudi z dvema kabloma. En kabel z data VLANom (oz portom) pelješ na router kot WAN, drug kabel z VIDEO vlanom (oz portom) pa pelješ na stikalo in ga tam tagiraš z istim ID kot ga uporablja Telekom (ali pa trunk port, razlika je samo to kako moraš skonfigurirat port na stikalu - tagiran ali netagiran VIDEO VLAN).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Sicer ce ima za router ubiquiti edge er-x potem se da. Ce ima USG, potem se ne da.
Na samem USG mogoče ne (vsaj ne preko UI), lahko p tako kot sem napisal zgoraj, bodisi z dvema kabloma (DATA v WAN na USGju in VIDEO/Trunk na stikalo ter ustrezna konfiguracija) ali pa samo trunk na stikalo pa potem naprej DATA do WAN od USGja in VIDEO VLAN kot tagiran na porte za box.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Iz prakse, imel sem samo baker, pac optike nimajo vsi in povsod tako da nisem poskusil. Vse tri opcije, ki si jih opisal so v biti enake in ceravno deluje, je v praksi delovalo precej mesano, vec kockanja, vcasih je bil samo zvok, vcasih je bilo treba resetirat stb, pac precej bolj obcutljivo delovanje. Lahko ima kdo drugi boljse izkusnje.

Jaz pa govorim o taganem vlanu 3999 na wan portu in nastavitvijo vlana na njem zadeva delovala brezhibno, si upam rect da se boljse kot ce sem imel samo telekomov router. Benefit tega je, da sem speljal samo en kabel do vseh prostorov za stb in wifi ap, in potem na ap uporabil samo data vlan. To je prednost, slabost, da rabis primeren router ki to zna.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Na samem USG mogoče ne (vsaj ne preko UI), lahko p tako kot sem napisal zgoraj, bodisi z dvema kabloma (DATA v WAN na USGju in VIDEO/Trunk na stikalo ter ustrezna konfiguracija) ali pa samo trunk na stikalo pa potem naprej DATA do WAN od USGja in VIDEO VLAN kot tagiran na porte za box.

Ja saj to ti pravim, beri odgovor zgoraj. Na er-x lahko das tudi vlan na wan. Na usg ne gre, posledicno ti ostane samo dva kabla iz modema, en za internet in en trunk za tv.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Sem skonfiguriral pri dveh kolegih, enemu z Mikrotikom, drugemu s TP-Linkom in OpenWRT, obema je delovalo. Pa tudi kje drugje sem že delal oziroma delam z multicasti. Je pa multicast po naravi občutljiva zadeva, ampak če imaš dolujočo in pravilno skonfigurirano opremo ter nezasičene linke (oziroma poštiman QoS), mora delat. Tudi setup na njihovi opremi ni nič kaj drugačen.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.037
2.358
113
Meni nekako ne uspe skonfigurirati Mikrotika, da bi VLAN3999 šel samo dorektno čez switch. Mi manjka znanja za to. Tam v meniju imaš VLAN opcijo v Interface listi, v meniju bridge in še v meniju switch. Ampak karkoli sem okrog vlanov poskušal tam v meniju switch sem sesul router (safe mode je zlata vreden).
Zato sem jih pač dodal samo v interface meniju in jih potem dal v skupen bridge in vklopil igmp snooping.

Na Hap Ac2 dela odlično, obremenjenost procesorja ob 100 mbit DL in 17 Mbit UL in treh tv streamih je nekje 20%. Najprej sem sicer poskušal to rešiti s starim 2011 ampak tam začne stream cukati kakor hitro malo obremeniš internet zraven.

Predvidevam, da bo prehod na HLS povzročil prenehanje delovanja multicasta direktno na računalniku. Imam prav?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Pri Mikrotiku je hudič, ker lahko isto stvar nardiš na več načinov, ampak ne delujejo vse variante na vseh modelih.

Z eno verzijo ROSa so pred časom sicer precej poenostavili zadevo, ker na večini modeov lahko sedaj enostavo narediš hw accelerated bridge, zmečeš not vse (željene) porte in nastaviš VLANe na bridgu + VLAN vmesnike za tiste VLANe, ki jih hočeš routat, ampak nazadnje ko sem imel hAP ac2 v rokah, ravno tam še ni bilo mogoče in sem moral isto zadevo nastavit čez ločen switch chip config.

Kar se Telekoma tiče pa pomoje ne boje kar tako ugasnili IPTV multicastov. Tudi če bodo prešli na HLS/DASH bo vrjetno postopoma.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.037
2.358
113
Hja no, tukaj se jaz že izgubim. Nekaj sem nastavljal VLANe na bridge ampak to ni imelo nikakršnega efekta, v Switch/port meniju pa kar sem izbral VLAN id in secure mode, OK, pa je že šel Mikrotik na OFF, v Switch/VLAN meniju pa ne morem dodati istega VLANA na več portov. Potem se pa nisem več mučil s tem, ker vzame preveč časa, če ne veš točno kako nastaviti vsako specifično stvar. Moral bi se poglobiti v dokumentacijo. Saj marsikaj smo že uredili, z VLANi pa se šele od letos malce zabavam.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Meni nekako ne uspe skonfigurirati Mikrotika, da bi VLAN3999 šel samo dorektno čez switch. Mi manjka znanja za to. Tam v meniju imaš VLAN opcijo v Interface listi, v meniju bridge in še v meniju switch. Ampak karkoli sem okrog vlanov poskušal tam v meniju switch sem sesul router (safe mode je zlata vreden).
Zato sem jih pač dodal samo v interface meniju in jih potem dal v skupen bridge in vklopil igmp snooping.

Na Hap Ac2 dela odlično, obremenjenost procesorja ob 100 mbit DL in 17 Mbit UL in treh tv streamih je nekje 20%. Najprej sem sicer poskušal to rešiti s starim 2011 ampak tam začne stream cukati kakor hitro malo obremeniš internet zraven.

Predvidevam, da bo prehod na HLS povzročil prenehanje delovanja multicasta direktno na računalniku. Imam prav?

Prehod na HLS bo vse skupaj bistveno poenostavil, pa se strram bo prilahodljiv glede na linijo in bos lahko streamal tudi izven objekta kjer imas prikljucek. Ko sem bil se na telekomu in sem prek linksys ea8500 naredil vlan 3999 prek wan, potem sem lahko tudi stbje povezal preko wifija in cpu na tem routerju nikoli ni sel cez 10%. Je pa sel proti limiti z openvpnjem.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.037
2.358
113
Nimam nobenih izkušenj s HLS. A se to potem pošilja npr. tako kot sedaj EON in T2 tv v aplikaciji, da pač odžira internetni promet? Ali se zadeva da kako ločiti in usmeriti po želji npr. tudi izven, ko recimo greš kam na vikend ali dopust (če nas bojo spustili)?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Nimam nobenih izkušenj s HLS. A se to potem pošilja npr. tako kot sedaj EON in T2 tv v aplikaciji, da pač odžira internetni promet? Ali se zadeva da kako ločiti in usmeriti po želji npr. tudi izven, ko recimo greš kam na vikend ali dopust (če nas bojo spustili)?
HLS laufa preko HTTP(S)ja (HLS = HTTP Live Streaming), tako da gre za običajen (TCP) unicast promet, ki ga lahko pelješ čez public internet. Več ali manj gre za video razbit na nekaj sekundne chunke, ki jih preko HTTP(S)ja servisaš s pomočjo m3u8 playliste. Poleg tega imaš lahko več različnih kvalitetnih profilov in klient izbire primernega glede na trenutno prepustnost (če je premalo pasovne širine izbere slabšo kvaliteto, da zadeva še vedno deluje). Imaš seveda več variacij HLSja (fMP4-HLS, TS-HLS, ...) pa tudi alternative ala MPEG-DASH. Ti pa tak prenos prinese nekaj dodatnega delaya. EON uporablja HLS in zadeva že sedaj dela kjerkoli znotraj EU. T2 po drugi strani TV app (ne pa tudi mobile appa), ki je del fiksne naročnine, omejuje na IP priključka ampak se da seveda rešit z VPNjem. Imaš pa tudi ločeno T2 TV OTT naročnino, ki dela tudi drugje.

Čisto vsega pa seveda ne poenostaviš s HLSjem. Kar naenkrat rabiš bistveno več strežniške infrastrukture in generiraš neprimerno več prometa, saj moraš isti stream, ki ga hkrati gleda recimo par 10k uporabnikov, pošiljat vsakemu posebaj namesto enkrat. Zato zaekrat vsi naši operaterji, kjer se le da, za live kombinirajo z multicastom ali DVB-C (recimo hibridni EON box ima na njihovem omrežju live preko DVB-C ostalo preko IP, Telekomov NEO ima live preko multicasta vse ostalo preko unicasta, podobno T-2jevi boxi). Je pa dejstvo, da ima HLS/DASH druge prednosti.

Kar se tiče odžiranja internetne hitrosti, gre zgolj za odločitev operaterja oziroma zahteve regulatorja po internetni nevtralnosti. Čisto brez problema tudi HLS/DASH promet izključiš in tiste omejitve hitrosti za preostali internet promet. Kolikor se spomnim, je nekoč celo takrat še SiOLov TVIN imel brezplačen prenos podatkov v Telekomovem mobilnem omrežju, vendar so to hitro zatrli.
 
Nazadnje urejeno: