Tek na smučeh - začetnik

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
Kakšna oprema se priporoča za začetnika? Na kaj naj bom pozoren pri nakupu?

Gledam Technopro v Intersportu. To je verjetno za prvih par sezon čisto ok?
 

Thazz

Fizikalc
8. sep 2007
525
33
28
Sairach
Si se že odločil za tehniko skate/klasika? Za začetek se priporoča klasika, ki je lažja za učit, je pa tako da na koncu velika večina pristane na skate, saj si hitrejši in ni toliko zajebancije z mazanjem.

Če še nisi, priporočam da si za začetek enkrat sposodiš opremo da vidiš pri čem si.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
jaz bi že v osnovi vzel skate.

v primerjavi s klasiko to pomeni - krajše smuči, daljše palice, višje čevlje..
pa mal poglej kaj obstaja sedaj na področju vezi - včasih je bila Rotafella, ki je imela različne trdote gumic (klasika črna, skating je bil moder/zelen).

Zakaj ti to svetujem:
- slej al prej bos "skejtal" - in z opremo za klasiko ti bo to težko probat (daljse smuce tezje "lovis", s krajsimi palcami si pri skatingu "neroden"), kaj šele izvajat.. in če ti je nekaj težko delat potem prej odnehaš
- dobro progo za skejting je lažje najti kot pa "ohranjeno" progo za klasiko
- ko bos prvic na laufarcah - bos videl kaksen folk vse skejta in s kaksnimi tehnikami ;) važn, da se migaš..

in najpomembneje - dobrodosel med tekači :)
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
posvetuj se glede dolžin.. torej smuce ne predolge.. palice ne prekratke.. pri dolžini palic ne pozabi na cevlje in smucke (ti "prinesejo" par cm)

pa ce sem prav videl - je okovje samo do noge 40 ?
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
:oops1: Zadnjič sem kolegu naračunal začetniški komplet iz Intersporta na cca 150€ - to je začetniško. ;) Drugače pa za "stare nerodne" je klasika, ampak ti verjetno nisi tak. :cool:
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Če misliš kaj več od touring hoje in tacanja se stegni do 170-200 eur za smuči (višina +5-10cm, če je teža "normalna"), 100 eur čevlji (alpina) in 50 palice (višina - 15-20 cm). Vse seveda za skating, za klasiko rabiš daljše smuči in krajše palice.

Soročno odrivanje v špuri še ni klasika in pravilno klasiko osvojit (da se človek kam premakne in da ima tudi kaj od teka) je težko, ker rabiš prave dile, ki so tudi pravilno namazane, tega pa za rekreacijo ne bo nihče počel, razen bivši tekači, tisto z rebrci je bolj za hojo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
posvetuj se glede dolžin.. torej smuce ne predolge.. palice ne prekratke.. pri dolžini palic ne pozabi na cevlje in smucke (ti "prinesejo" par cm)

pa ce sem prav videl - je okovje samo do noge 40 ?
sem videl tisto ja, sem mislil preverit če bi mi komplet odgovarjal
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
karamarko , ti sam pazi, da ne začneš prehitro, da ne bo tko, kot pri gospe iz Ljubljane, ki ji je doktor za boljše zdravje predpisal vsak dan 5 km hoje. Pol jo je pa družina čez mesec dni našla v Zagrebu. Gospa je bla tolk zagreta, da se ni znala ustavt ...
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
164
96
28
Mene pa zanima backcountry (smučarsko pohodništvo: hibrid med smučarskim tekom in turnim smučanjem).
Bi kdo vedel, kje bi si lahko sposodil komplet za poskusit?
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Areh Pohorje dela izposojevalnica - pa ne okol govort. Če pa imajo backcountri pa dvomim pokliči NLP športno društvo.

Pležuha bi bilo sedaj za vzet :) samo kako ga vrnit... :)

Drugače pa tekaška proga je lepo urejena, ni pa treba nobenga cirkusa delat z opremo "Lampič", ker je dolga v najdaljši varianti le 6km (dejanko 5.5) in jo lahko vsak "prehodi" brez tehnike.

Če si prvič, je lahko malo neugoden le večji spust :)

p.s.
po novem je treba donirati 5 eur za uporabo proge
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zaslužijo si teh 5€ - lahko bi dali eno kasico prasico, da kar not vržeš 5€, ali pa kot norvežani - škatla za čevlje pa daš not dvajsetko, (sto)petnajst pa ven vzameš. :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Zaslužijo si teh 5€ - lahko bi dali eno kasico prasico, da kar not vržeš 5€, ali pa kot norvežani - škatla za čevlje pa daš not dvajsetko, (sto)petnajst pa ven vzameš. :fredi:

Videl sem napis, ampak sem mislil, da se "heca", ker je v koroni vse zaprto. Hotel pa je itak v delu. Očitno pa je ofnan tam nekje servis, no bomo dali.

Če 5 nimam, upam da 2x2 tudi vzame :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Lahko nakažeš char na NLP športno društvo facebook poglej za navodila. Drugače pa take away bife mu dela, pa tam pustiš. ;)