Tatarski biftek

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Lani me je bodoča tašča naučila delat tatarski biftek, matr, pa sploh še nisem napisal recepta kle gor:). Zadeva je odlično uspela, fino pa je, če je procedura kje dokumentirana, da ne bom pozabil kaj in kako sem ustvarjal:)
Jutro se je začelo z obiskom pri mesarju, ki je poskrbel za pol kile pravega mesa. Vem, da se tatarc dela iz pljučnega kosa, vendar je tudi iz svežega kosa stegna naravnost odličen. Razlika v ceni je velika, v okusu pa nobene. Mesar je bil prijazen in je kos mesa lepo obrezal, tako da ni bilo kakih žilic, kit in podobnih zadev, ter ga dvakrat spustil čez mašino za mletje. Nadaljevanje pa je sledilo doma. Da je umetnina nastala sem rabu:

- pol kile mesa (stegno ali pljučni file) od krave ali bika
- 3 rumenjake
- malo žličko rdeče paprike
- 1 malo čebulo oz. 3 šalotke
- 1 veliko žlico kaper
- 4 sardeline fileje
- 1 malo žlico paradižnikove mezge
- 1 malo žlico gorčice
- ščepec soli, popra,
- nekaj žlic olja
- 1 kislo kumarico
- 2 pekoča feferončiča

Pri izdelavi dobrote je treba upoštevati par pravil, sicer zadeva nima prave rdeče barve, ampak zgleda kot kakšen kup dreka. Oprostite izrazu, ampak tako je:) No, najpomembnejše pravilo je, da se čebula oziroma šalotka loči od ostalih sestavin. Zmiksano se jo doda šele čisto na koncu.
Torej, za začetek v mikser zmečemo kapre, sardeline fileje, feferone, kumarico, dodamo nekaj žlic olja in stroj prižgemo. Pustimo nekaj minut, da se stvar dobro zmiksa, ampak res dobro, nato pa zmes zlijemo na meso. Dodamo rumenjake, gorčico, papriko, paradižnikovo mezgo, popramo, solimo.
Na koncu gre v mešalnik še čebulica in malce olja, zopet se mora narediti tekoča zmes, ki jo na koncu dodamo k mesu in ostalim sestavinam. Zadevo še dobro premešamo in zatlačimo v hladilnik za najmanj pol dneva. Če biftek pripravljamo zjutraj bo dober šele zvečer, še boljši pa drug dan. To je to. Povabite me na probo, daocenim to reč...
 
Nazadnje urejeno:

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Vse lepo in prav, ampak pisati pa še ne znaš - Tatre so na Slovaškem, Tatari ( mimogrede, po njih se ta jed imenuje) so bili stepsko ljudstvo v Aziji.
wink-1.gif
 

Abeta

Fizikalc
13. avg 2007
1.860
3
38
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Tatarc je samo i pljučne, pa mesa se ne melje, ampak nastrga ...
najboljši je
plučno se da pod sedlo in potem jaha konja ene tri dni, potem pa to s konja postrgaš in na kruh namažeš
rolleyes-1.gif
 

Zerly

Pripravnik
20. avg 2007
592
0
16
jst dam meso (ponavad pljučna, dobr je pa tud stegn) še prej za cca 3-4dni v olje nato ga pa nastrgam in ne zmeljem.. hebat ga, zmletga kupiš pri mesarju..
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
0
36
39
A pustiš v posodi meso ali ga daš v vrečo in potem olje vliješ, da je lepo ves meso v olju?
 

Zerly

Pripravnik
20. avg 2007
592
0
16
Nastrgam ga z ostrim nožem. Če je meso prej v olju se zlo rad nastrga. Prednost tega je pa tud ta, da lahko med strganjem odstraniš "mreno" ki je v mesu. Če nimaš potrpljenja raj ne poskušaj s strganjem ker ti vzame kar nekaj časa.
smile-1.gif
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Jaz ga tudi nastrgam in poberem tista bela vlakna ven in ni neko mukotrpno opravilo.

Naredil sem ga že tudi iz svinjske ribe pa ni nobeden opazil razlike.
evil.gif


Edit:gurmani pravijo da najboljši iz pljučne 3 leta starega bika...
 
Nazadnje urejeno:

pikanika

Pripravnik
26. nov 2007
131
0
16
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Jaz ga tudi nastrgam in poberem tista bela vlakna ven in ni neko mukotrpno opravilo.

Naredil sem ga že tudi iz svinjske ribe pa ni nobeden opazil razlike.
evil.gif


Edit:gurmani pravijo da najboljši iz pljučne 3 leta starega bika...

Uf, tole pa ni bilo najbolj pametno.
ne-ne-1.gif
Svinjina in perutnina se pa res ne uživata surova.
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
po vsej vrjetnosti slabe maščobe, kar pa ni za ketonsko
tongue-1.gif


much to learn, you still have

yoda.press
tongue-1.gif