Sušilni stroj

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Trenutno, v bloku še ni ogrevanja in (spet) močno razmišljam o upgradu ročnega sušenja... ker se mi ne da več pol časa gledat polnega sušilca sredi dnevne. Ideja je, da bi ga postavil na obstoječi pralni stroj, kar sem že videl da mnogi prakticirajo, za samostojno postavitev žal nimam prostora.

Imam pa dilemo, ker pač, cena igra ključno vlogo, kaj kupiti, torej, ali se za "najnižno" ceno že dobi stroj, ki spodobno posuši perilo, ali je "nujno" poseči po čem dražjem? Začetna cena je za recimo klik.

Po podatkih, ki jih navajajo, pridemo na ~2,5kWh razlike na pranje (cca 2kwh pri A++, cca 4,5kwh pri B). Perem nekje 3 bobne na teden, pri nizki tarifi, ki me pride nekje 7c je to neje 25€ razlike na elektriki na leto. (max, večimoma perem manj, plus da bi poleti vseeno sušil na balkonu)
Če rečemo da je razlika od najcenejšega, do malo boljšega stroja ranga 200€, je to, preračunano na porabo 8 let. Če bi katerikoli zdržal toliko. Ob torej tej predpostavki, ali je tisti dražji, toliko boljši da je smiselno razmislit o večji investiciji?

p.s.: kako ugotovim, če je moj trenutni pralni stroj primeren za postavitev sušilca na njega, ali je to odvisno od sušilca? Lahko postavim direktno ali mora biti tisti nosilec vmes (v navodilih ne piše nič o tem, je pa Zanussi)?

Lp
 
TČ ima nižjo temoeraturo sušenja. To majo tud gorenjevi klasični, bi si pa jaz vseeno pregledal te temperature, ker nižja temp vseeno bolj prija cotam. Prdevsem iz naslova krčenja
Drugo..navajaš samo energijski razred..si pogledal učinkovitost sušenja, torej kao suho perilo pride ven po testenu ciklu (glede na ta cikel tudi navajaš nadaljne izračune glede porabe štroma)

kar diretno na stoj ne vem če se sme postaviti, nosilci, poličke so pa tudi univerzalne, ne rabiš gledat na marke. Se mi pa zdi da sm nekje bral da so dali kar direktno na stroj, samo so uporabili nek obolj debelo gumo (kake baubau trgovine)

PS je tvoj stroj klasik 60x60x85 ali je že tisti iz dietnih verzij (ožja varianta, namest 60 je lahk 40,45)? v tem primeru boš nujno rabil poličko
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Na vsak stroj pahko daš sušilca. Če bojo nogice preveč narazen si daš v bau bavu odrezat kos iverke ali kupiš namesnke nosilce ( znajo bit dragi).
Za moje pojme se ti splača vzet s toplotno črpalko.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Pa nekaj s timerjem (da lahko nastaviš zamik začekta sušenja)... pride prav, ker je smiselno cunje pobrat ven takoj ko konča in so še tople, ko se shladijo v sušilcu so sicer popolnoma zmečkane. Alternativa če nimaš prostora je da kupiš kar pralno-sušilni stroj (dobiš take 7kg, recimo Candy), za 500 EUR. Ampak to je stvar preferenc in prostora. Imajo pa pralni nosilnost za sušilnega gor - povprečen sušilec je bistveno lažji od pralnega stroja.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
@odisej:
Ker je po 7ih letih crknu sušilec Gorenje, sem za 270€ kupil Bekota.
Edini pogoj je bil 5let garancija, pa da je najcenejši.
Glede na to, da ga imam že od decembra 2015, super dela, boljše kot stari, tudi ogreje ne več tolko prostora (kar me sicer ne moti - velika kopalnica).
Posuši cca. 10x na teden od tega 3x med tednom, ostalo med vikendom.
Po petih letih ne pričakujem od njega več kaj, ko bo po koncu garancije crknu, grem po drugega s pogojem najdaljše garancije.

Posuši konkretno in tudi kvalitetno. Kadar perem jaz (ne žena) se pere vse po vrsti in suši vse po vrsti - se pravi ni pretiranega ločevanja cot.

Aja pa imam ga na Gorenjevem pralnem stroju, naj bi bojde dokupil neko podlogo, ampak je nimam. Dol še ni padel
smile-1.gif


lp
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Pralni stroj je klasika, sem pomeril zgornjo ploščo, 60x54cm. Pač običajen stroj, k sreči ni nek mali top-loader, tam mi je jasno, da težko gor postaviš kaj
smile-1.gif


Hm hm, glede temperature gretja cunj niti nisem pomislil - nikjer ta podatek ni izrecno zapisan pri oglaševanju (vsaj nisem opazil?), je pa tak, da čeprav si cunje perem sam, še nisem operiral s sušilcem, niti pri starših ga nismo imeli (ok, takrat ga itq "noben" ni mel...), za to laično sprašujem za mnenje.

Glede zamika sušenja me (pomoje?) niti ne boli toliko, če ne bi imel, ker tudi perem več-al-manj ko sem doma. Ne zaupam toliko napravam, da bi delovale medtem ko me ni, sploh ne močnostnim porabnikom - ja, timer mi pride prav na pralnem stroju, ampak samo do toliko, da mi zalaufa zjutraj predno vstanem, ne pa da bi on delal ko sem v službi. Slaba karma, poznam dva primera nesreč (požar), ne bi bil rad tretji, čeprav vem, da za statistično gledano, je maloverjetno
crazy1.gif


Pet let garancije, če je cena tam-tam tudi sam izberem (torej, gorenje ali beko), preprosto za to, da se ne sekiraš. Zaenkrat mi še nič od bekota ni crknilo (indukcija 2 leti, kombinirani hladilnik 4 leta). Tok tok po lesu.
 
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Pralni stroj je klasika, sem pomeril zgornjo ploščo, 60x54cm. Pač običajen stroj, k sreči ni nek mali top-loader, tam mi je jasno, da težko gor postaviš kaj
smile-1.gif


Hm hm, glede temperature gretja cunj niti nisem pomislil - nikjer ta podatek ni izrecno zapisan pri oglaševanju (vsaj nisem opazil?), je pa tak, da čeprav si cunje perem sam, še nisem operiral s sušilcem, niti pri starših ga nismo imeli (ok, takrat ga itq "noben" ni mel...), za to laično sprašujem za mnenje.

Glede zamika sušenja me (pomoje?) niti ne boli toliko, če ne bi imel, ker tudi perem več-al-manj ko sem doma. Ne zaupam toliko napravam, da bi delovale medtem ko me ni, sploh ne močnostnim porabnikom - ja, timer mi pride prav na pralnem stroju, ampak samo do toliko, da mi zalaufa zjutraj predno vstanem, ne pa da bi on delal ko sem v službi. Slaba karma, poznam dva primera nesreč (požar), ne bi bil rad tretji, čeprav vem, da za statistično gledano, je maloverjetno
crazy1.gif


Pet let garancije, če je cena tam-tam tudi sam izberem (torej, gorenje ali beko), preprosto za to, da se ne sekiraš. Zaenkrat mi še nič od bekota ni crknilo (indukcija 2 leti, kombinirani hladilnik 4 leta). Tok tok po lesu.

sm šel gledat en mejl, kjer smo se o tem pogovrajli , seveda z gorenjem. Stroji s TČ sušijo pri okrog 60 C, če uporabiš opcijo nižje temperature je le-ta 45 (spraševal sem za model D7665N) . Prav tako lahko nižaš temp pri tistih navadnih - z grelcem, so pa tam temp višje. Kakšne pa ti žal ne znam povedat, ker nism spraševal. Ti pa lahk dam mejl od tega iz gorenja, ki mi je zgornji odgovor posredoval (če te zanimajo temp sušenja).
 

MieleFan

Fizikalc
7. sep 2014
1.034
79
48
darjan

Ne govori neumnosti...Imam Miele aparate...delajo..tipi top k mercedes...jih ne šparam...perem tud po eno majico noter...ima da laufa...in v 3 leth...4 teče...brez enega problema... je ogromno prepral...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Če ti cena igra veliko vlogo, potem najcenejšega, če si eko frik potem pa s toplotno črpalko. Razlike v višji nabavni ceni ne boš nikoli povrnil. Savna v kopalnici je pa pozimi zaželjena :D
 

Hijacker

Pripravnik
23. nov 2007
335
0
16
Imamo dober mesec tega:

https://www.mimovrste.com/susilni-stroji/beko-susilni-stroj-dps7405gb5

Cena je bila 500 €. Vidim, da ga ima sedaj Merkur v akciji za 450 €. Deluje super. Postavljen na vrhu Beko pralnega stroja istih dimenzij. Edini problem je ker je pralni stroj 8 kg ta pa 7 kg. Pač se dvakrat suši. Je pa program zelo dolg (3 ure) ampak ponavadi je v uri in pol vse suho. Pralni stroj na maksimalne obrate pa je hitreje suho. Posušene cunje so pa mehkeeeee....
 
Nazadnje urejeno:

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
Citat:
Uporabnik damirj pravi:
Če ti cena igra veliko vlogo, potem najcenejšega, če si eko frik potem pa s toplotno črpalko. Razlike v višji nabavni ceni ne boš nikoli povrnil. Savna v kopalnici je pa pozimi zaželjena :D

Uničene elastike pa skrčene cunje pa hitro nanesejo več kot drobiž
 

Dwayne

Pripravnik
22. avg 2007
357
0
16
Maribor
A pri TČ pa ni krčenja sploh?

Ko se že to omenja... Ne vem, ali kupujem nekvalitetne majice ali pa je to stvar sušilca in prekomerne temperature pri sušenju. Namreč, dosti majic se mi je (predvidevam) po sušenju zvilo, kar pomeni, da stranski šivi ne padajo več ravno dol po majici ampak jih začne rotirati (če se zastopimo), da se o krčenju ne menimo sploh. Mam pa Gorenjev stroj. Je možno da je to zaradi sušilca?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Razlike v temperaturi med enim in drugim, ni ali pa je minimalna. Uničenih elastik in skrčenih cunj pa ne opažam. Jih ti?
 
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
Citat:
Uporabnik damirj pravi:
Če ti cena igra veliko vlogo, potem najcenejšega, če si eko frik potem pa s toplotno črpalko. Razlike v višji nabavni ceni ne boš nikoli povrnil. Savna v kopalnici je pa pozimi zaželjena :D

Uničene elastike pa skrčene cunje pa hitro nanesejo več kot drobiž

zokni k ne pašejo več na noge, pa spodne gate k te v jaj*a vežejo..ausgezeihnet. Okej če ma jejba pretesno majčkno (se razume iz tega naslova) je to + sam ruženje med nogami zaradi skrčenih gat je še vedno zelo velik -
 
Citat:
Uporabnik Dwayne pravi:
A pri TČ pa ni krčenja sploh?

Ko se že to omenja... Ne vem, ali kupujem nekvalitetne majice ali pa je to stvar sušilca in prekomerne temperature pri sušenju. Namreč, dosti majic se mi je (predvidevam) po sušenju zvilo, kar pomeni, da stranski šivi ne padajo več ravno dol po majici ampak jih začne rotirati (če se zastopimo), da se o krčenju ne menimo sploh. Mam pa Gorenjev stroj. Je možno da je to zaradi sušilca?

manj se krči ker je temp sušenja nižja.. ja sušilc krči. Poskusi sušiti na delikat, tam je vseeno malce bolj prijazno. Jaz mam top loader sušilc brandt, in se če sušim na programe ala bombaž, mix itd se zadeve sčasoma skrčijo...malo pomagama mali boben, malo visoke temp in potem zokni pardon štumfi naenkrat ne sedejo več na nogo Sedaj je dom apdla komanda, ukaz, povelje da se suši samo še na delikat, ker tam je sušilc vseeno malo bolj prizaneljsiv do cot
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Dobiš 5 kil gor in poj je sušilc kriv
grin1.gif

/sarkazm off/

Če je bistvena razlika v kvaliteti sušenja, po tem morda razmislim o TČ opciji, sicer nisem toliko eko, da bi plačeval več za stroj...

Miele? Pa koji je ta mile, da je tak drag? Ne me smejat, ne rabim rolls-roysa v kopalnici, če je renault na parkirišču
smile-1.gif
 

MieleFan

Fizikalc
7. sep 2014
1.034
79
48
V mojem sušilnem stroju sušim...popolnoma vse...Od Zaves,Puloverjev,sintetike itd.Pa se mi do zdej še ni nč uničlo.Pulover pride isti ven ko ga dam v sušilca.Zavese čisto ravne...kot tudi sintetika.Imam posebej program,Ekstra občutljivo perilo,ki suši z zelo nizko temperaturo.Se ve,v nasprotnem bi dobil zavese ven mečkanko...če bi grel ko zmešan...tako je pa ravno nasprotno.Sej je bil 1369 eur...sam Res je vreden tega denarja.Ko vidiš,da je uporaben za vso perilo...ti je vse jasno kakšen stroj imaš.Majice sušim prav vse v njem...nič ni skrčeno...robovi so na svojem mestu...sušim na programu kot sem prej navedel,Ekstra občutljivo perilo
smile-1.gif
.Mislim da k temu tudi veliko pripomore satasti boben.

Miele...vse drugo je kompromis
wink-1.gif


https://www.ceneje.si/Izdelek/...troj-tkg-640-wp

Odisej...evo ti ga...tega imam
smile-1.gif